Egy új tanulmány arra figyelmeztet, hogy amint a járványvédelmi óvintézkedések véget érnek, az influenza újult erővel és nagyon jelentőségteljesen fog lecsapn. Ennek magyarázatát a Columbiai Egyetem tudósai abban látják, hogy az általános biztonsági intézkedések, mint amilyen a távolságtartás, a maszkviselés, a korlátozott társadalmi események nem csak a koronavírustól, hanem az influenzától is megóvtak bennünket. Ez részben hasznos volt, részben viszont
elértük vele, hogy általános, influenza elleni immunitásunk is gyengüljön.
A koronavírus kirobbanását követően, az első 10 hétben 60%-kal csökkent az influenza gyakorisága is. Ezt számos kutató egyfajta igazolásnak látta, hogy működnek a védelmi intézkedések. Azonban egyúttal aggasztó is a tudat, hogy ha lejárnak a korlátozások, milyen erővel fog ránk rontani az influenza.
„Rövidtávon a koronavírus megfékezésére irányuló intézkedések továbbra is elnyomják az influenza-fertőzések számát.
Miután ezek az intézkedések enyhülnek, számolhatunk egy nagy járvánnyal. Ennek elsődleges oka az, hogy az egész népességet érinteni fogja a nagyobb influenza-érzékenység” – mondta a tanulmány szerzője, Sen Pei. „Bár joggal koncentrálunk a COVID-19 elleni védekezésre, nem szabad megfeledkeznünk az influenzáról sem, amely ugyancsak halálos lehet.”
A kutatók a kalkulációk során egy olyan számítógépes modellt alkalmaztak, ami képes volt megmutatni, mennyivel csökkent az influenza előfordulása, terjedése az Egyesült Államokban, továbbá kiszámolta, mi várható a jövőben. A modell azt jósolta, hogy amint a koronavírus a végéhez ér, úgy egy nagyszabású influenzajárvány fog kitörni. Sőt, az is kiderült, hogy a jövőbeni influenza szezonja intenzívebb lesz, mint amit eddig megszokhattunk.
„Előrejelzéseink azt mutatják, hogy a közegészségügyi intézkedések hullámzó hatásai évekig fennmaradhatnak.”
– közölték.
(bien-Magyar Jelen)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!