A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ) határozott hangú közleményt adott ki pénteken reggel a munkáltatók által elrendelhető kötelező oltással kapcsolatban, amiről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki bejelentése után még aznap este ki is jött a kormányrendelet. A Magyar Szakszervezeti Szövetség tegnapi tiltakozása után a KASZ is kifejezte, nem szeretnék, ha kötelezővé tennék az oltást a kereskedelmi dolgozóknak.
„A KASZ őszintén bízik benne, hogy a kereskedelmi ágazatban egyetlen munkáltató sem fog kötelező védőoltást előírni a munkavállalói számára. Ha valaki mégis így tenne, akkor ezzel párhuzamosan azt is írja elő, hogy vásárlóként se lehessen oltási igazolvány nélkül az üzlet területére lépni. Ha az egyik fél kockázatot jelent, akkor szerintünk a másik is.”
-írták.
A megjelent kormányrendelet szerint az állami intézményeknél is elő fogják írni az oltást, köztük oktatási és kulturális intézményekben is, azonban az állami tulajdonú cégeknél és az önkormányzatoknál a munkáltató döntheti el, kötelezővé teszi-e az oltást.
Az csütörtökön bejelentett szigorítások miatt a tanárok is aggódnak. Bár a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) mindig is kiállt az oltás mellett, és több alkalommal is arra buzdította a tanárokat, hogy vegyék fel a vakcinát, a bejelentett intézkedéssel kapcsolatban most több aggályt is megfogalmazott.
„Úgy gondolom, hogy a kormány nem akart olyan népszerűtlen intézkedést hozni, hogy mindenki számára kötelezővé tegye az oltást, ezért ezt a felelősséget inkább rátolta a munkáltatókra. Ahhoz viszont, hogy a munkaadók észszerű és tudományosan megalapozott döntést hozhassanak, ismerni kellene az egyes munkakörökre, egyes területekre vonatkozó részletes járványügyi adatokat.”
-mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja.
Kiemelte, hogy bár a pedagógusok körében nyolcvan-kilencven százalékos az átoltottság, aki eddig nem vette fel a vakcinát, ezután sem fogja. Mindez az egészségügyhöz hasonlóan további lemorzsolódáshoz vezethet egy olyan időszakban, amikor az oktatás a tanárhiány miatt már egyébként is veszélyben van.
„Egész biztosan lesznek olyan tanárok, akik inkább a távozás mellett döntenek. Az állami iskolákban – ahol vélhetően minden további nélkül kötelező lesz az oltás – ez különösen nagy gondot jelent, hiszen ők a nyugdíj melletti foglalkozástatásban sem gondolkodhatnak, így szinte lehetetlen lesz pótolni a távozó pedagógusokat.”
-tette hozzá Nagy Erzsébet.
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke egyetértett azzal, hogy az az egyébként kevés pedagógus, aki eddig nem oltatta be magát, vélhetően szánt szándékkal döntött így, és akkor sem lesz hajlandó a vakcina felvételére, ha kötelező lesz.
„Minden egyes pedagógusra nagy szükség van, nagyon nehéz lesz pótolni azokat a kollégákat, akik esetleg emiatt kiesnek. Kíváncsian várjuk a részletszabályokat, úgy gondolom, hogy még sok kérdést kell tisztázni azzal kapcsolatban, hogy pontosan mely iskolákban ki dönthet a kötelező oltásról, illetve hamarosan látni fogjuk azt is, hogy a pedagógusok mit szólnak ehhez.”
(24-Magyar Jelen)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!