Ugyanazon a napon állapodott meg a kormány a vállalatokkal a minimálbér és a garantált bérminimum közel 20%-os emeléséről, amikor 10%-os béremelést ajánlott a pedagógusoknak. Utóbbiak természetesen nem fogadták el az ajánlatot, hiszen számos pedagógusnak már most sem éri el a szakmunkás minimálbért a bértábla szerinti fizetése, jövőre pedig még többen, még jelentősebben maradnának el ettől. Mivel így a felsőfokú képesítésű oktatók a szakmunkásoknál is kevesebbet keresnének, egyre több tanár esetében kellene alkalmazni a béremelési automatizmust, ami legalább a szakmunkás minimálbérre kiegészíti a jövedelmüket – írja a Portfolio.
Nem változtat a kormány a tanárokkal kapcsolatos hozzáállásán
A kormánydelegáció a tárgyalásra a korábban beígért 10%-os béremelési ajánlattal érkezett, mely alacsonyabb, mint a bérminimum emelése. Ahhoz, hogy lássuk, ez miért probléma, érdemes 2014-ig visszamennünk, mikor
a tanárok fizetését a 2014-es minimálbérhez kötötték, majd befagyasztották.
A Fidesz döntésének köszönhetően egyre több tanár bérét érte utol a garantált bérminimum (szakmunkás minimálbér). Ez 2019-re odáig fajult, hogy a főiskolai diplomával (BA/BSc) rendelkező, pályakezdő pedagógusok illetménye alacsonyabbá vált, mint az akkori garantált bérminimum (közkeletű nevén szakmunkás minimálbér). Azóta nekik a garantált bérminimumra egészítik ki a fizetésüket.
2020-ra a helyzet tovább romlott. Immáron
egy mesterdiplomával (MA/MSc) rendelkező, pályakezdő pedagógusok fizetését is a szakmunkás minimálbérre kell korrigálni.
Ennek oka abban keresendő, hogy miközben a minimálbér és a garantált bérminimum is 8-8%-kal emelkedett, addig a tanárok fizetése stagnált. 2021-ben már ott tartunk, hogy
a 3-5 év szakmai tapasztalattal rendelkező, a 2 év gyakornoki idejüket teljesítő, majd sikeres minősítő vizsgát tett pedagógusoknak (Pedagógus I. fokozatba lépett) az alapilletményét is utolérte a garantált bérminimum.
Ennek oka a bérminimum 4%-os növekedése, viszont – a befagyasztás miatt – a pedagógusok alapfizetése semennyivel sem emelkedett.
A garantált bérminimum pedig a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának friss megállapodása szerint bruttó 260 ezer forintra emelkedik 2022-től, ami csaknem 20%-os emelés.
Emiatt pedig még több, nagyobb szakmai tapasztalattal rendelkező pedagógus illetménye csúszik a garantált bérminimum alá, ha nem emelkedik a fizetésük. A kormány ebben a helyzetben ajánlott 10%-os béremelést a tanároknak, amivel még többeknek a hivatalos illetménye lenne mélyen a garantált bérminimum alatt.
A 10%-os tanári béremelés hatása a 8-10 év szakmai tapasztalattal rendelkezők körében lenne először észrevehető. A többi pedagógus fizetését továbbra is kizárólag a bérminimum emelése húzná felfelé.
Novák Katalin családokért felelős miniszter korábban elismerte, a pályakezdők bérezése valóban probléma, „ők nehezebb helyzetben vannak”. Hogyan segíti tehát a kormány a pályakezdő tanárokat?
Emeli a bérminimumot, melynek köszönhetően a jövő évtől nemcsak a 2-5 év tapasztalattal rendelkező, hanem a 8 év tapasztalattal rendelkezők fizetése is a szakmunkás minimálbérrel egyezne meg.
Ennek 2014 óta egyenes következménye az egyre égetőbb tanárhiány, illetve az oktatás minőségének drasztikus romlása. A Portfolio számítása szerint
a pedagógusok havonta ma már százezreket veszítenek, az elmúlt öt évben pedig fejenként összesen 3-5 millió forint közötti összeget buktak, mert a bérük a 2014-es minimálbérhez van igazítva.
Ha a Fidesz-kormány továbbra sem hajlandó érdemben foglalkozni a pedagógusok bérezésével, egyre több család süllyedhet a relatív szegénység szintjére, a fiatalok közül pedig alig lesz valaki, aki ezt a pályát választja.
Fotó forrása: Instagram
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!