Dr. Mangó Gabriella háziorvos szerint a családtagok egymást fertőzik oda-vissza az omikronnal, miközben az átoltottság egyre nő, a nyájimmunitás pedig elméletben már ki is alakult.
„Az omikron gyakran egész famíliákat betegít meg. Úgy pattog a családtagok közt, akár egy pingponglabda. Gyakorlatilag oda-vissza fertőzik egymást az emberek. Akár oltott, akár oltatlan valaki, esetenként változik, hogy hol súlyosabb, hol enyhébb tünetekkel jön ki rajta a betegség” – fogalmazott.
A háziorvos szerint az omikron legtöbbször gyengébb tüneteket okoz, a fertőzőképessége rendkívüli és nem tudni, hogy poszt-Covid-tüneteket fog-e okozni, és milyen immunitást ad. Egy biztos, több család is jelzett, hogy a fertőzés a gyerek megbetegedésével kezdődött, majd a felnőttek is lebetegedtek.
Mangó doktornőnek vannak olyan esetei is, amikor egy hónapon belül kétszer is fertőzést mutatott ki a PCR-teszt a pácienseinél. Véleménye szerint ennek két oka lehet:
– Megesik, hogy amikor a betegség másodjára is megjelenik, már kicsit enyhébb tünetek jelentkeznek. Egy kis orrfolyás, kis torokkaparás, a beteg terhelhetősége csökken, de a PCR-teszt több esetben pozitív eredményt mutatott január elején és január vége felé is esetükben. Ebből arra lehet következtetni, hogy vagy ugyanaz a fertőzés zajlik még a szervezetben, vagy pedig újrafertőződnek az omikronnal vagy az omikron alvariánsával. Arról is szó lehet, hogy az omikronra adott válaszunk nagyon rövid – mondta a szakember.
(grafika_al jazera)