Anglia leghíresebb üdülőhelyén több iskola úgy döntött, hogy diákjainak az anya és az apa kifejezés helyett inkább a felnőttet ajánlja a szülők megnevezésére- nehogy véletlenül megsértsék a nem hagyományos családokat.
A javaslat korántsem váltotta ki az összes szülő szimpátiáját: az oda járó gyerekek szülei szerint mindannyiukat összezavarta ez az egyenlőséget eltúlzó követelmény, amely az iskolai alapszabályban felvázolja a korábbitól eltérő nyelvhasználatot, így biztosítva, hogy közösség a különböző családokban nevelkedett tanulókat ne bélyegezze meg.
A patinás Szent Lukács Általános Iskola a következőt írja a honlapján: „Készítettünk egy egyenlőséget biztosító nyelvi kódexet a személyzet számára. Ez arra ösztönzi tanulóinkat és tanáraikat, hogy minden családot a helyén értékeljünk, ezért elvárjuk, hogy a hétköznapi nyelvhasználatban soha nem hivatkozzunk „anyákra és apákra”, hanem helyette a „felnőttek” kifejezéssel éljünk.
Az Elm Grove Általános Iskola az Egyenlőség Nyilatkozatában kimondja: „Igyekezzünk „felnőttekről” beszélni, nem pedig az „anyákról és apukról”, hogy elismerjük a különböző családi csoportokat, amelyekben tanulóink élnek.
Az „anya” és „apa” szavak „törlésére” vonatkozó útmutatást a Carlton Hill Általános Iskola iskolai jövőkép-nyilatkozata is fenntartja, amely kijelenti: „Igyekszünk „felnőttjeinkről” beszélni, nem „anyáinkról és apukáinkról”. Elismerni a különböző családi csoportokat, amelyekben tanulóink élnek.
Ezzel teljesen megegyező a Saltdean Primary School nyilatkozata, amelyben az olvasható: “a „mama” és „apa” helyett a szülők/gondozók kifejezéseket használjuk, mivel látnivaló, hogy családjaink sok különböző emberből állnak.
Bár az iskolák maguk döntenek egyenlőségi előírásaikról, ennek ellenére a helyi önkormányzat – a szülők felháborodása nyomán – vitába szállt az iskolák „anyával” és „apával” kapcsolatos álláspontjával, ugyanakkor nem adott ki semmilyen iránymutatást. A közleményükben azt tanácsolják: “természetesen helyes olyan szavakat használni, mint anya, apa vagy nagymama, ha az iskola személyzete, tanári gárdája ismeri a gyermek családi körülményeit. Ám társadalmilag nagyon sokszínűek iskolába járó gyerekek, és szeretnénk, ha az iskolai közösség minden tagja otthon érezné magát benne. Ezért azokban az esetekben, amikor a gyermek családjáról hézagosak az információk, elfogadható a “felnőtt” kifejezés amely magában foglalhatja például a nagyszülőket, a nevelőszülőket, az azonos nemű szülőkkel rendelkező családokat és az egyszülős családokat is ”- írja az önkormányzat.
(indirekt nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!