Több gazdasági oldal és intézet szerint az ukrán-orosz háborúnak olyan gazdasági következményei lehetnek, amelyen biztosan nem vesznek figyelembe semmilyen vélt, vagy valós országhatárt, történelmi határt.
A háborúnak és a hadigazdaságok újraéledésének rengeteg nemzetközi haszonélvezője van, de az átlagember pénztárcájára nézve
a mostani helyzet még a koronavírus okozta áremelkedéseknél is durvább következményekkel járhat.
Az orosz-ukrán események következményeként várhatóan jelentősen megemelkedik majd az étolaj és más növényi olajok ára is.
Raskó György agrárközgazdász úgy véli, ha véget ér májusban a hatósági árbefagyasztás, 23-30 százalékos drágulás várható a kiskereskedelemben, és nemcsak az étolaj, de a cukor, liszt ára is fel fog menni. Szerinte az áremelkedés magasabb lesz, mint amit a vásárlók elbírnak, ezért étolaj helyett áttérnek majd más zsiradékokra. Raskó egész konkrétan is fogalmazott: szerinte
a literes, jó minőségű étolaj ára meg fogja közelíteni az ezer forintot.
A kormány januárban jelentette be, hogy február elsejétől több élelmiszer esetén is árplafont vezetnek be: ezek egyike a napraforgó-étolaj, melynek litere nem kerülhet többe 713 forintnál jelenleg. A döntés értemében február elsejétől a kijelölt termékek árát minden üzletben vissza kell vinni arra a szintre, ahol tavaly október 15-én állt, de a rendeletben szerepel az is, hogy az érintett termékeket kötelező készleten tartani. Az árstop csak 2022. május 1-ig lesz érvényben.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!