Inflációs csúcs januárban, 2007 óta nem történt ilyen
7,9 százalékkal drágult az élet egy év alatt, decemberhez képest 1,4 százalékkal nőttek az árak.
Az infláció nagyon régen volt ilyen magas, mint ma. Az is fokozza a problémát, hogy már a háború kitörése előtt is sokéves inflációs csúcsokról beszélhettünk, és a nyugati szankciók sem segítik a helyzet megoldását.
AZ INFLÁCIÓ NÖVEKEDÉSE A GYORSULÓ FORINTGYENGÜLÉSSEL EGYÜTT MÉG MAGASABB INFLÁCIÓT EREDMÉNYEZHET.
A közép-kelet-európai befektetési alapokból és ETF-ekből (Exchange Traded Fund) áramlik ki a tőke, és bizony az orosz eszközöket az alapkezelők nem tudják eladni, ezért a magyar eszközöktől szabadultak. Részben ez okozta az utóbbi időszakban a magyar forint fokozott gyengülését is, ami nyilvánvalóan az inflációt is növelni fogja.
Szijjártó és Varga szerint a szankciók miatt szállt el a forint
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Varga Mihály pénzügyminiszter is megszólalt délután a hétfői forintgyengülésről.
Az Ukrajnában zajló háború nyomán bevezetett európai és amerikai szankciós intézkedések rendkívüli bizonytalanságokat okoznak az európai gazdaságban. Ezek a szankciók a magyar gazdaságnak is komoly nehézségeket okoznak, így a forint is a brüsszeli szankcióknak az egyik áldozata.
– idézi Szijjártó Pétert az MTI. Varga Mihály pénzügyminiszter is ehhez hasonlóan fogalmazott, miszerint a magyar forint a brüsszeli szankciók miatt gyengül, amelyek már most komoly veszteséget jelentenek a magyar gazdaságnak. Szerinte a legnagyobb veszélyt Magyarország és a magyar forint számára az jelenti, hogy vannak olyanok, akik a szankciókat az energiaszektorra is kiterjesztenék.
Aki a szankciók kiterjesztését kéri, az a magyar emberekkel akarja megfizettetni a háború árát.
Mi lesz drágább a gyenge forint miatt?
A hatósági áras termékeknél – a csirkefarháttól a benzinig – nem tudni, milyen irányba mozdulnak majd el az árak, ha vége az ársapkának, mindenesetre az több mint valószínű, hogy olcsóbbak nem lesznek. A gáz a rezsicsökkentés miatt szerepel a hatósági áras termékek között, így ez várhatóan megmarad, viszont a megtartásához elengedhetetlennek tűnik, hogy az orosz gáz folyamatosan rendelkezésre álljon.
Ilyen környezetben az sem mindegy, hogy ebben az évben külföldi utazást tervezünk-e. Akár a devizaárfolyamok több hónapig tartó figyelésére is szükségünk lehet, hogy a mostani árfolyamnál olcsóbban juthassunk külföldi valutához.
A külföldről behozott élelmiszerek ára is drasztikusan emelkedhet, hiszen az infláción kívül a forint gyengülése is itt fog legjobban látszódni a bolti árakban, ugyanis az élelmiszerek a kimutatott inflációnál jellemzően nagyobb mértékben szoktak drágulni.
A többi importtermék, a külföldről rendelt áruk mind többe fognak kerülni az eddig megszokottnál, és erre csak ráerősít, hogyha a nettó beszerzési árak emelkednek, akkor bizony nagyobb lesz a megfizetendő áfa is.
A külkereskedelmi mérleg egyenlege néhány hónapig fel is borulhat, hiszen a Magyarországon jelen lévő gyártócégek közül a legtöbbnek importra van szüksége, és az export-import arányunk átmenetileg könnyen romlik, ameddig a vállalatoknak az importárak növekedését az exportárakba nem sikerül beépíteniük. Amikor sikerül az árakba építeniük, akkor ez viszont újabb inflációt generálhat.
(Borítókép: Gorondy-Novák Edit / Index)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!