Megszűnik szeptembertől a Balatonfüredi Szent Benedek Gimnázium, Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium cukrász és szakács képzése, mert nincs elég szaktanár az iskolában – derül ki egy levélből. Az információt a Telexnek megerősítette a füredi iskola fenntartója, a Pannonhalmi Főapátság is.
A hároméves képzést a kilencedikes és tizedikes diákok már be se tudják fejezni a füredi iskolában, az idén felvettek pedig a tanévet sem kezdhetik meg itt. A tanulókat a Veszprémi Szakképzési Centrumhoz tartozó Jendrassik-Venesz Technikum veszi át, a diákoknak szeptembertől oda kellene járniuk.
„Nagyon szíven ütött. Annyira látszik, hogy ez egy felülről jött döntés”
– nyilatkozta egy elkeseredett szülő a lapnak.
A megszűnt képzések a vendéglátás-turizmus szakirányhoz tartoznak az iskolában.
A cukrász- és a szakácsképzés megszűnését egy május 20-i keltezésű levélben közölte az iskola igazgatója a diákokkal, szülőkkel.
A Pannonhalmi Főapátság kommunikációs vezetője azt állította, minden tanulót átvesz a veszprémi iskola, és kollégiumi férőhelyekről is gondoskodnak.
Az iskola egy tanulmányi utat szervezett a diákoknak május 24-re, hogy megismerhessék az új iskolát, szaktanárokat.
Az érintett szülő kedden azt mondta:
hozzájuk még meg sem érkezett a szak megszűnéséről szóló hivatalos levél.
A levélből az is kiderül, hogy amennyiben valamennyi kilencedikes és tizedikes diák átiratkozik a veszprémi iskolába, akkor „van rá esély”, hogy a „távozni kényszerülő” oktatókat is átvegyék.
„Kérjük ennek tudatában töltsék ki a csatolt szándéknyilatkozatot!”
– teszik hozzá.
A Főapátság szóvivője elárulta,
a tizedikes osztályból mindenki, a kilencedikes osztályból pedig a legtöbben átjelentkeznek a veszprémi iskolába.
Országos tanárhiány
A füredi iskola esete aligha lesz példanélküli, hiszen – ahogyan az iskola vezetése is kitér rá levelében – az oktatóhiány országos probléma. A nyugdíjba ment szakvezetőjüket például öt éve próbálják pótolni, de idén áprilisban a helyette kijelölt szaktanár is felmondott. Őt követte egy másik tanár is, aki éppen abba a veszprémi iskolába megy át, ahova a diákok is kerülnek.
Kormos Gyula kiemelte:
„További váratlan fejlemény, hogy a következő, 2022/23-as tanévtől a szakos ellátottságunk még bizonytalanabbá vált, mivel tudomásunkra jutott, hogy kettő főállású, vendéglátás-turizmus szakoktató kollégánk pályaelhagyóként állást keres.”
Ennek lett a következménye az a döntés, hogy megszüntetik a vendéglátás-turizmus már említett két képzését.
Az iskola bezárása további logisztikai terhet is ró a családokra, hiszen a balatonfüredi iskolától tömegközlekedéssel legalább 46 perce, autóval pedig 22 percre van a veszprémi iskola, ami a reggeli dugóban akár több is lehet. Az iskola honlapján ráadásul egyelőre semmi nem jelzi, hogy az érintett két szak ne indulna el szeptembertől.
Kiemelt képünk illusztráció
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!