„Miért akarnak véget vetni egy sikertörténetnek?” -címmel nyújtott be interpellációt Dr. Apáti István, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője.
Apáti István a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és arról beszélt, hogy ez egy olyan sikertörténet, amire a kormány joggal lehet büszke, ezért érthetetlen, hogy miért akarnak hozzányúlni a struktúrához.
„A Mi Hazánk Mozgalom teljes mellszélességgel kiáll a KATA-s vállalkozók mellett. Természetesen konkrét ötleteink és javaslataink is vannak.
Álláspontunk szerint az éves bevételi határ emelését nem szabad elaprózni, vagyis tizenkettőről nem tizennyolc, hanem huszonnégy millió forintra kell megemelni. Ezzel egyidejűleg az ugyanazon kifizetőtől származó megbízási díj, vagy bevétel felső határát a jelenlegi hárommillióról hatmillió forintra szükséges módosítani. Az ezt meghaladó összeget nem negyven, hanem legfeljebb tizenöt százalékos adó terhelheti. Ez megegyezik a vállalkozói érdekképviseletek véleményével. A negyven százalék megtorló jellegű, a mostani hárommilliós határral kombinálva sokakat ellehetetlenít.
Mindjárt hozzáteszem, hogy a Mi Hazánk már két évvel korában megfogalmazta, miszerint káros ugyanazon kifizetőkkel összefüggő éves bevételi felső határokat meghúzni. Okosabb lenne az effajta korlátokat megszüntetni”– ismertette szakmai álláspontját Dr. Apáti István, a Vállalkozásfejlesztési bizottság elnöke.
„Megszüntetéstől kell tartani, vagy jelentős módosítások történnek megszüntetés nélkül? Konkrétan milyen sarokszámokkal kalkulálhatnak a KATA-s vállalkozók? Milyen adóemelésben gondolkodnak? Mi kiterítettük a lapjainkat, kérem, ezt önök is tegyék meg!”
-tette fel a kérdést.
A válaszadó Tállai István volt, aki kifejtette, hogy konkrét tájékoztatást nem tud adni, mert a szakmai egyeztetések jelenleg zajlanak, ezeknek még nincs végeredménye, ugyanakkor nem zárta ki egyértelműen annak a lehetőségét, hogy teljesen eltörlik ezt a vállalkozási formát.
Tállai fontos érvként ismertette, hogy a KATA-t sokan a munkaviszony kiváltására használják csak azért, hogy kevesebb adót kelljen fizetni. Az államtitkár ugyanakkor arról már nem beszélt, hogy a munkabért és a munkát terhelő adó mértéke olyan nagy, hogy sokszor maga a munkáltató sugallja a KATA-s megoldást a munkavállalónak.
Apáti István a választ nem fogadta el és arra hívta fel a figyelmet, hogy a visszaéléseket nem az egész felbolygatásával hanem eseti alapon kell kezelni a megfelelő eszközökkel.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!