Egy belső rendőrségi statisztikára hivatkozva írja a Népszava, hogy 2017 óta a felére esett vissza a rendőri kiképzésre jelentkező diákok száma.
A döntéshozók előzetesen erre az eredményre biztosan nem számíthattak, hiszen 2020 őszén bevezettek egy könnyített, mindössze 10 hónapos, rendőrjárőr szakképesítést adó képzési formát, mára viszont kiderült, hogy ez sem bizonyult elégnek.
2017-ben még 3528-an jelentkeztek a rendészeti szakközépiskolákba, 1751-et fel is vettek közülük. 2019-ben már csak 989-en jelentkeztek, és csak 471-en feleltek meg a követelményeknek.
Gál Sándor, a Független Rendőr Szakszervezet tanintézeti tagozatának vezetője, tanintézeti ügyvivője arról beszélt, hogy annyira lecsökkent a középfokú képzésre jelentkezők száma, hogy már csak két helyen indítanak ilyet. Nem csoda, hogy nem népszerű a rendőri pálya: egy kezdő rendőri fizetés bruttó 266 ezer forint, ami a túlórákkal és a pótlékokkal 300-400 ezerre kúszhat fel.
Az előző előtti kormányzati ciklusban szilárd elképzelés volt, hogy amennyiben életpálya-modellt vezetnek be, akkor majd javulni fog a rendőrök és általában az egyenruhások helyzete. A bevezetést követően a számok nem igazolták a várakozásokat: azóta is egyre kevesebben szerelnek fel és egyre többen szerelnek le – erősíti meg Vidó Attila, a Mi Hazánk rendvédelmi szakpolitikusa.
Vidó hozzátette: a jelenlegi áldatlan állapot egyik fő oka az alacsony bérezés.
A kező rendőri fizetések még a szakmunkás minimálbér szintjét sem érik el,
ehhez társul az alacsony kormányzati megbecsültség nem csak a rendőrök, hanem a börtönőrök és a tűzoltók tekintetében is.
A Mi Hazánk a Virradat Programhoz hűen 100%-os azonnali béremelés mellett azt javasolja, hogy a kezdő fizetések nettó 300 ezer forintban legyenek meghatározva, valamint állítsák vissza a szolgálati nyugdíjat és az egyéb juttatások körét is bővítsék – mondta lapunknak Vidó Attila, a Mi Hazánk Rendvédelmi Kabinetjének vezetője.
(nyitókép: MTI)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!