Az alacsony szőlőtermésre vonatkozó becslések és a borvidékek jóváhagyására váró szőlőár-előrejelzések a tavalyinál jelentősen magasabb szőlőárakat indokolnak a rövidesen beinduló idei szüret során – derül ki az Agrárminisztérium közleményéből.
A tárca üdvözli, hogy a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) elkészítette az idei évre vonatkozó szőlőár-előrejelzését. A különböző adatok és mutatók előre meghatározott módon, rögzített képlet alapján történő felhasználásával készülő előrejelzés arra szolgál, hogy a szüret idejére előrejelezze a várható átlagárakat.
Most az egyes borvidékeken a sor, hogy végső döntést hozzanak a területükön érvényes prognózisról, és közzétegyék. Nagy jelentősége van a borvidékek erre vonatkozó döntéseinek, ugyanis a szőlőár előrejelzése jó igazodási pont a szőlőtermelők és -felvásárlók számára az árról szóló megegyezés kialakításakor – áll a közleményben.
Mivel Európában idén nem várható kiugróan jó szőlőtermés, ezért az Agrárminisztérium is osztja azokat a szakmai véleményeket, amelyek szerint lesz kereslet a magyar szőlő és a magyar bor iránt. Az elkészült szőlőár-előrejelzés jól tükrözi a többéves összevetésben is kimondottan alacsonynak számító borkészlet, illetve a várhatóan 3,7 millió mázsára tehető alacsony szőlőtermés-mennyiség hatását.
A termelői áraknak reálisan átlagosan tíz-húsz százalékkal kellene meghaladnia a tavalyiakat,
de természetesen borvidéktől és szőlőfajtától, valamint a szőlő minőségétől függően komoly különbségek is adódhatnak.
Nem csak a szőlőnél érezhető az áremelkedés
A felvásárlási árak a májusi 45,4 százalék után júniusban átlagosan 48,3 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint.
- A növénytermesztési és kertészeti termékek ára 52,3 százalékkal volt magasabb a tavaly júniusinál, ami 4,5 százalékponttal gyorsabb éves növekedés a májusinál.
- Az élő állatok felvásárlási árának 43,1 százalékos emelkedése is 4,0 százalékponttal nagyobb, míg az állati termékek drágulása 8,7 százalékponttal 31,7 százalékra fékeződött le, ám ez a nem részletezett „egyéb állati termékek” áremelkedésének lefékeződéséből ered, mert a tojás és a tej ára a májusinál 4,6, illetve 8,1 százalékponttal gyorsabban 31,4, illetve 43,6 százalékkal emelkedett.
- A növényi termékek áremelkedésének gyorsulását a zöldségek és a gyümölcsök váltották ki, a zöldségfélék éves drágulása május óta 14,5 százalékponttal 27,7 százalékosra ugrott, a gyümölcsöké 21,3 százalékponttal szökött fel 1,8 százalékra, míg májusban átlagosan 19,5 százalékkal olcsóbbak voltak az egy évvel korábbinál.
Zöldségek árváltozása
A KSH adatai alapján legjobban a fejeskáposzta drágulása gyorsult fel 13,8 százalékponttal 17,8 százalékosra, 12,5 százalékponttal 24,1 százalékosra emelkedett a fejes saláta árának emelkedése, az uborka árának 21,3 százalékos emelkedése 7,1 százalékponttal magasabb a májusinál.
Május után lelassult a paradicsom, a vöröshagyma és a zöldbab drágulása. A karfiol ára 1,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg májusban 2,2 százalékkal még olcsóbb volt. A paradicsom 27,6 százalékos éves áremelkedése 4,2 százalékponttal szerényebb az előzőhavinál, a vöröshagyma a májusi 27,7 százalék helyett júniusban 13,0 százalékkal került többe, mint egy éve, a zöldbab pedig a májusi 36,3 százalék helyett 6,2 százalékkal volt drágább, mint egy éve.
Szántóföldi növények árváltozása
A gabonafélék felvásárlási ára átlagosan 71,1 százalékkal magasabb a tavaly júniusinál, ami 2,3 százalékponttal mérsékeltebb éves növekedést jelent a májusinál, a lassulást a kukorica hozta, a májusinál 14,5 százalékponttal mérsékeltebb, 59,9 százalékos éves emelkedést mutatott.
A búza áremelkedése 13,2 százalékponttal 83,0 százalékra gyorsult, valamint a rozs és a zab drágulása is tovább erősödött a májusi ütemhez képest.
A burgonya árának 5,7 százalékos emelkedése 6,0 százalékponttal alacsonyabb az előző havinál.
Élő állatok árváltozása
A vágósertések felvásárlási ára a májusihoz hasonlóan 38,6 százalékkal emelkedett, ám a vágómarhák ára 9,7 százalékponttal szökött fel, így 45,9 százalékkal lett magasabb a tavaly júniusinál.
A vágóbaromfi ára átlagosan 50,0 százalékkal lett magasabb a tavaly júniusinál, ami 7,1 százalékponttal élénkebb emelkedés a májusinál. A tyúkfélék ára az átlaghoz hasonlóan 50,7 százalékkal emelkedett egy év alatt és 6,4 százalékponttal gyorsult, a liba felvásárlási ára 26,7 százalékpontot ugrott 57,8 százalékra, a pulyka ára 37,5 százalékkal lett magasabb, ami 4,6 százalékponttal gyorsabb a májusi emelkedésnél, míg az élő kacsák felvásárlási ára 2,1 százalékponttal 61,1 százalékra emelkedett.
(agroinform- Magyar Jelen)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!