A június 15-én véget ért a kényszerértékesítési és kilakoltatási moratórium óta több mint 1100 ingatlant árvereztek el, a civilszervezetek arról adtak jelentést, hogy 30%-kal több bajba jutott magyar fordul hozzájuk a korábbinál.
A koronavírus-járvány miatt elrendelt árverezési és kilakoltatási tilalmat most két és fél év után szüntették meg. Ez alatt az idő alatt nem lehetett az ingatlanokban élőket az utcára tenni, a lakásokat elárverezni. 2022. június 15-től viszont ismét megindultak az árverések, és átlagosan naponta majdnem negyven ingatlant árvereztek el – évente eddig 5000-8000 ingatlant értékesítettek. A nyilvános adatok szerint az első hónapban átlagosan 9-10 millió forintért keltek el a licitek.
A közvetlenül a moratórium után értékesített ingatlanok jelentős része a járvány előtt „ragadt be”. Tehát a régebbi adósságok miatt váltak licitálhatóvá. Ahogy Európa-szerte romlanak a gazdasági kilátások, úgy Magyarországon sem túl jók a prognózisok, ezért feltehetően az előttünk álló időszakban nőnek a kilakoltatások számai – írja az Index.
Ahogy a törlesztési moratórium is különáll a veszélyhelyzet meglététől, úgy a kormány a végrehajtásokra vonatkozóan is tudna határozni önállóan. Több végrehajtási cselekmény is szünetel jelenleg a veszélyhelyzet miatt, mint pl.: kilakoltatás, új ingatlanra vonatkozó árverés kitűzése és egyéb eljárási cselekmények, amelyeket a Mi Hazánk a továbbiakban is fenntartana olyan végrehajtási ügyekben, amelyek mögött banki hitelszerződés lapul. Legyen az devizahitel, forint alapú hitel vagy bankkártya hitel. Mivel a jogos követelést meg kell fizetni így más jogcímből fakadó követelésekre ez nem vonatkozna, például gyermektartásdíj, magánszemélyek közötti kölcsönök, vállalkozások irányába mutatott tartozás, stb.
A kormány ne az országot készüljön leállítani, hanem veszélyhelyzet nélkül is álljon az emberek oldalára, szemben a hiéna módjára viselkedő behajtó cégekkel, népnyúzó végrehajtókkal és a járványból is hasznot húzó bankokkal! Ezért a Mi Hazánk Mozgalom határozottan követeli, hogy veszélyhelyzet nélkül is legyen kilakoltatási moratórium és minden olyan egyéb végrehajtási eljárás szüneteljen, amely jelenleg érvényben van olyan ügyek esetében, amely mögött banki szerződés van!
-Írta korábbi közleményében dr. Fiszter Zsuzsanna, a Mi Hazánk Mozgalom végrehajtási és hitelügyi szakpolitikusa, a párt országgyűlési képviselőjelöltje.
Kapcsolódó:
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!