A Mozdonyvezetők Szakszervezete közleményében azt írja, hogy a tavalyi nulla százalékos bérfejlesztés és a magas infláció miatti reálkereset-csökkenés miatt már tavaly munkaügyi vitát indítottak, de ez eredménytelen lett. Ennek nyomán hirdetnek szeptember 5-től határozatlan időre sztrájkot. A munkabeszüntetés a személy és az áruszállítást is érinti – közölték.
A MÁV természetesen a sztrájkot megalapozatlannak tartja, szerintük ők minden szakszervezettel kötött megállapodást megtartottak. A munkáltató béremelés helyett most azt akarja elérni, hogy a bíróság nyilvánítsa jogellenessé a munkabeszüntetést.
A feszültség fő oka az alacsony bérek, de több más ok is van, ami miatt elégedetlenek a dolgozók. Ezek között szerepel a mértéktelen túlórázás és a szerelvényeken tapasztalható agresszív utasok viselkedése.
Ez utóbbi esetekben a rendetlenkedő utas jellemzően cigány származású szokott lenni, a jegyellenőröknek jobbára semmilyen olyan eszköz nem áll a rendelkezésére, amivel megelőzhetnék ezeket az inzultusokat, így jobb híján csak utólag lehet értesülni a hasonló cselekményekről. Feljelentésig a legritkább esetben szoktak eljutni a felek.
A szakszervezet az egyeztető tárgyalások haladéktalan megkezdését kéri, a szeptember 5-től meghirdetett sztrájk határozatlan idejű, a szolgáltatás csökkentése komoly nehézségeket okozhat tanév elején.
Lantos János, a Mi Hazánk Munkaügyi Kabinetjének vezetője lapunknak hozzáfűzte: elfogadhatatlan, hogy az állami cégek többsége évek óta minden érdemi béremelést és egyéb munkavégzést könnyítő, észszerűsítő intézkedést szabotál.
Arcpirító, hogy tisztességes bérek helyett válaszul munkajogi perrel és a sztrájkok jogtalanná minősítésével reagálnak a felmerült problémára közvetlenül azok után, hogy a folyamatosan fennálló létszámhiány ellenére tömegesen rúgták ki az oltatlan dolgozókat, ami persze a létszámhiány fokozódását eredményezte – fogalmazott.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!Ugyanakkor elmondta azt is, ő és pártja fog még foglalkozni MÁV körül kialakult helyzettel, mert mint mondta, „nem hagyhatjuk szó nélkül, hogy már megint a magyar dolgozók húzzák a rövidebbet”.