A rezsiköltségek elszabadulása még a részrehajló, túlzó, felelőtlen lezárásoknál is nagyobb kárt okoz a vendéglátásban – fejtette ki FleschTamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli elnöke az ATV Egyenes beszéd hétfő esti adásában.
Flesch rávilágított arra, hogy nem önmagában csak az a baj, hogy a vendéglátóhelyek rezsiköltségei a többszörösei lettek hanem az is, hogy a potenciális vedégeknek szintén soha nem látott energiaköltségei keletkeztek. Úgy tűnik tehát, hogy a lakossági rezsicsökkentés csak a kormányzati propagandában létezik.
Eddig sem az átlag alatt fogyasztó nyugdíjasok jelentették a célközönséget
Abba kevesen gondolnak bele, hogy szállodába, étterembe inkább azok jártak, akiknek az energiafogyasztásuk nem fér bele az átlag alatti kategóriába. Most ők lesznek az elsők, akik kimaradnak a piacról, ők fogják legelőször átgondolni, hogy tényleg muszáj-e nekik kirándulni menni egy-egy évközi hosszú hétvégén.
Flesch Tamás a szállodákra nézve elmondta, az áramnál tízszeres, a gáznál nyolcszoros szorzóval szembesülnek néhányan. Példaként egy 150 szobás szállodát említett, aminek a rezsiköltsége eddig havonta 12-15 millió forint volt, ez mostantól 150 milliós tétel lesz, amit sokan nem fognak tudni kigazdálkodni.
Az éttermek üzemeltetési költségei is az egekbe emelkednek, sokan fogják emiatt lehúzni a rolót, hiszen a koronavírus-járvány ideje alatt a legtöbben felélték a tartalékaikat, és az iszonyatosan megemelkedett rezsiköltségeket nem fogják tudni ráterhelni a vendégekre.
Jelenleg 300-350 ezer ember dolgozik a turizmusban és a vendéglátásban Magyarországon, közülük sokan veszíthetik el a munkájukat. Flesch Tamás azt is elmondta, több javaslatot tettek le az asztalra, hogy a kormány miként tudna segíteni az ágazaton, de hozzátette, eddig nem látja a segítő szándékot.
(nyitókép:szallas.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!