Miközben az európai uniós gazdák a szankciók és az elszálló költségek miatt kénytelenek csökkenteni a tojástermelést,
a háború sújtotta Ukrajnából özönlik a tojás az unióba.
A háború ellenére az elmúlt hónapokban jócskán megindult az ukrán tojásexport. Az év első felében 1,7 százalékkal több importtojás érkezett a közös piacra, mint egy évvel korábban az Európai Bizottság adatai szerint. A behozatal jelentős része éppen Ukrajnából érkezett, pedig a geopolitikai helyzete alapján nem számítottunk arra, hogy az uniós tojásimport több mint a felét, egészen pontosan 54,7 százalékát az ukrán termelők biztosítják majd.
Az uniós piacon a rendkívül magasra nőtt árakat azonban még ez sem tudta letörni, a brüsszeli statisztikák alapján szeptember elején az étkezési tojás csomagolóhelyi ára elérte a 173 eurót – száz kilogrammra vetítve –, ami a múlt év azonos időszakában tapasztalt szintet 37,3 százalékkal haladja meg.
A drágulás idehaza is tapasztalható, a ketreces tartásból származó étkezési tojás csomagolóhelyi ára szeptember első hetében megközelítette a darabonkénti 38 forintos szintet, az Agrárközgazdasági Intézet jelentése szerint. Ez egy évvel korábban még 38 százalékkal olcsóbb volt.
A magasabb ár viszont nem gazdagítja a gazdálkodókat, hiszen az elmúlt időszakban a termelési költségek jelentős mértékben megemelkedtek. Az aszályos időszak miatt magasabb takarmányárakkal szembesültekaz állattartók, miközben a működési költségeiket megemelte az energiaárak emelkedése is.
Elkerülhetetlen az áremelés, ráadásul számos termelőben felvetődött a kérdés, hogy egyáltalán ilyen körülmények között megéri-e folytatni a tevékenységet. Ez természetesen hatással van a kínálatra is, könnyen a tojástermelés visszaeséséhez vezet. A szakemberek szerint az importtojással ki lehet elégíteni a keresletet, az árak azonban valószínűleg továbbra is magas szinten maradnak.
Törökország szintén lépéselőnybe került
A jelentősen megemelkedő gázárak miatt komoly lehetőségek nyílhatnak meg a török zöldség-gyümölcs exportőrök előtt, mivel Európában visszaesett az üvegházi termelés.
Amíg Törökországban az energiaárak szinte változatlanok, addig Németországot, Hollandiát, Spanyolországot és Belgiumot súlyosan érinti, így ezen országokban a hajtatott zöldségtermesztést is. Az ágazati szakértők a paprika, a paradicsom és az uborka esetében a termelt volumen 30-40%-os visszaesését jósolják az érintett uniós országokban.
„Törökországnak most hatalmas lehetőségei vannak. Ha kihasználjuk az idei télen kialakult helyzetet, akkor könnyen 3,5 milliárd dollárról 10 milliárd dollárra növelhetjük a zöldség- és gyümölcskivitelből származó bevételeinket” – nyilatkozta Mirbey Adam, török zöldség-gyümölcs exportőr Hürriyet-nek és hozzátette, hogy számos megállapodást kötöttek európai szupermarketláncokkal.
(agroinform nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!