A munkáltatójuktól béren kívüli juttatásként SZÉP-kártya pénzt kapók az idén öt hónapig, július elsejéig szabadon vásárolhattak a SZÉP-kártyájukon lévő összeg terhére élelmiszert a boltokban, amivel a cafetériaként, kedvezményesen kapott juttatás lényegében megkötés nélkül elkölthető készpénzzé vált számukra. Ekkor azonban véget ért a jó világ, mert a jelzáloghitelekre ezzel együtt lejáró kamatstopot és az ármoratóriumokat meghosszabbították, viszont ezt a lehetőséget nem – adta hírül a bank360.hu.
Helyette a kormány extra büntetést vet ki azon kártyatulajdonosokra, akik a pénzszórás helyett inkább gyűjtögetnének. Az eddigi szabályozás szerint, ha valaki nem használta fel a Széchenyi Pihenő Kártya juttatást az utalás évét követő második naptári év május 31-ig, akkor havi 3 százalékos díjat számíthattak fel neki erre az összegre. Így attól függően, hogy mikor kapta valaki a pénzt, 17-29 hónapja volt arra, hogy külön díj megfizetése nélkül elköltse. (Ezt a szabályt a járványügyi veszélyhelyzet ideje alatt, és az azt követő 60 napig nem lehetett alkalmazni.)
Ezt azonban a jelek szerint keveselhette a kormány, ugyanis egy új rendeletben már 15 százalékos kvázi büntetést ró ki azokra, akik egy éven belül nem költik el a kapott SZÉP-kártya juttatásukat. Ezt már nem is puszta lehetőségként adja meg a jogszabály, hanem kötelezően levonandó összegként.
Az egyszeri büntetést március 20-án és szeptember 20-án számítják fel a pénzükön ülőknek, de ugyanarra az összegre csak egyszer kell ezt megfizetni.
A jogszabály tesz egy „engedményt” is, ugyanis 90 nappal a bírságot megelőzően értesíteni kell a kártyatulajdonost, hogy ha nem akar büntetőadót fizetni, akkor költekezzen rendesen.
Az idén október 15-ig átutalt pénzekre még szigorúbb szabályok vonatkoznak az új rendelet szerint. Ezeket 2023. május 31-ig, tehát hét és fél hónapon belül el kell költeni, különben jön a 15 százalékos büntetés. Erről január 15-ig kell értesíteni azokat, akiknél a díjfizetés veszélye fennáll.
A hab a tortán, hogy a rendelet nem helyezi hatályon kívül a korábbi háromszázalékos büntetést, tehát aki a hosszabb határidő alatt sem költi el a pénzét, az a 15 százalékos kifizetés után számíthat a 3 százalékos levonásra is.
Kiemelt kép forrása: OTP Bank
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!