A válaszadók 72 százaléka nem értett egyet azzal az állítással, hogy csak akkor lehet emelni a pedagógusok bérét, ha erre pénzt ad az EU. A fideszes szavazók egyharmada is a tiltakozó tanárok mellett áll – derült ki a Publicus Intézet reprezentatív felméréséből. A politikai megosztottság azonban ebben a kérdésben is jelentős – összegezte az szmo.hu.
A kutatásban a megkérdezettek 96 százaléka nyilatkozott úgy, hallott már arról, hogy a pedagógusok polgári engedetlenséggel és sztrájkkal tiltakoznak többek között az alacsony bérek, a túlterheltség és a sztrájkjog törvényi korlátozása miatt.
Ez is politikai kérdéssé vált
A tanárok jogos elégedetlenségét látva a balliberális oldal, és a szélsőliberális, kulturmarxista véleményvezérek (és sajnos tanárok) hamar rátelepedtek a tüntetésekre, hogy ezzel is biztosítsák saját túlélésüket. Ennek azonban az lett a velejárója, hogy az eredetileg jogos és tiszta kezdeményezés politikai kérdéssé vált, mely a kormánypárti narratívában gyorsan „ellenzék – kormánypárt” tengelyre került, ami tökéletesen leképződött a szekértáborok hozzáállásban is. Miközben az ellenzéki szavazók 96 százaléka, illetve a magukat bizonytalannak vallók 72 százaléka támogatja a pedagógusokat, addig a kormánypárti szavazók alig 33 százaléka van ugyanezen a véleményen.
A gyerekes szülők döntő többsége a tanárok mellett áll
Hazánk demográfiai válságát jól mutatja, hogy a megkérdezettek alig 33 százaléka nyilatkozott úgy, van iskoláskorú gyermeke. Az ő elsöprő többségük azonban (72%) azt mondta
támogatná a pedagógusok munkabeszüntetését azzal, hogy sztrájk idején nem vinné be az iskolába a gyermekét, vagy idősebb gyerek esetén hozzájárulna, hogy ne menjen iskolába.
Ha ezt a kérdést pártreferencia szerint nézzük, akkor kiderül, a kormánypárti szülők közül is negyven százalék támogatná ilyen formában a tanárok munkabeszüntetését. Vagyis a legtöbb fideszes szavazó, akik nem támogatják a pedagógusok tiltakozását, nem is érintettek a kérdésben, hiszen nincs iskoláskorú gyermekük. Akiknek van, azok körében viszont nem készült felmérés, hogy az ő gyermekük magániskolába jár-e, vagy sem?0
A kutatásban arra is rákérdeztek, egyetértenek-e azzal a gyakorlattal, amely szerint a sztrájkoló tanároktól több bért vonnak le, mint amennyit órájuk elmaradt a munkabeszüntetés miatt. A kormánypártiak 62 százaléka inkább nem ért egyet ezzel, 19 százalékuk pedig elfogadhatónak tartja ezt. Az ellenzékiek 96 százaléka, a bizonytalan politikai hovatartozásúak 87 százaléka szerint ez a gyakorlat inkább nem elfogadható. A megkérdezettek 72 százaléka nem értett egyet azzal a kormányzati állítással, hogy csak akkor lehet emelni a pedagógusbéreket, ha az Európai Unió pénzt ad erre.
A kérdésben mindössze a válaszadók 20 százaléka értett egyet a kormány helyzetre adott válaszával.
A Publicus Intézet telefonos adatfelvétele 2022. október 3-6. között történt, a mintába 1007 fő került. A kutatás eredményeként kapott adatbázis a magyarországi felnőtt népességre nem, életkor és iskolázottság szerint reprezentatív.
Kiemelt kép forrása: PDSZ Facebook-oldala
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!