Ahogyan közeleg a tél, úgy tornyosulnak – képletesen szólva – fejünk felett a fellegek. Lefordítva ez azt jelenti, hogy a megemelkedett rezsiárak miatt egyre többen kerülnek nehéz helyzetbe, ez pedig már el is érte a különböző cégeket, vállalkozásokat. De nem csak őket, a kulturális intézményeket, a színházakat is. Jelen írásunkban a színházak helyzetét járjuk körül.
Emlékezetes, a színházak már a Covid-lezárások alatt is nehéz helyzetbe kerültek, s úgy tűnik, mire kikeverednének abból a válságos időszakból, újabb éri őket.
Az ősz kezdetével, mikor megjöttek az első komolyabb rezsiszámlák, egyből reagáltak a színházak, főként a vidékiek. Természetszerűleg senki nem akar egyből bezárni, úgyhogy az előadások ritkításával kezdték, kérdés, meg tudnak-e itt állni. Ez erősen kétséges.
A szombathelyi Weöres Sándor Színház egy hónapra felfüggeszti működését, Kecskeméten a következő évadra halasztanak három bemutatót, a Kaposvári Csiky Gergely Színház pedig módosított rendben működik tovább, csak, hogy néhány példát említsünk.
De van, ahol még ennél is rosszabb a helyzet:
Az Eiffel Műhelyház a gyerekelőadások kivételével törölte az intézményben játszott előadásait, az Erkel Színház pedig bejelentette, hogy november 6-tól a fűtési szezon végéig bezárja kapuit.
Hasonló a helyzet Szolnokon is, ahol nemcsak a Szigligeti Színház, hanem többek között az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ, a Damjanich János Múzeum és a Verseghy Ferenc Könyvtár fiókkönyvtárainak nyitvatartása is kérdésessé vált. A szeptember végi közgyűlés a közvilágításra vonatkozó tételen kívül elfogadta a javaslatcsomagot, ennek értelmében a bezáró épületeket felkészítik a télre, és a fűtést legfeljebb az állagmegóvás érdekében kapcsolják majd be. A színház főépülete decembertől február végéig zárva tart.
A fővárosban sem jobb a helyzet
A megemelkedett rezsiárak miatt novembertől bezár a Magyar Állami Operaházhoz tartozó Erkel Színház a fűtési szezon idejére – mondta Ókovács Szilveszter, az Operaház főigazgatója az InfoRádióban.
Ókovács azt nyilatkozta, hogy a fűtési szezonra kapott ajánlat egymilliárd forint körüli gázszámlát eredményez, ami nyolc-tízszeres változást jelent. Az áramnál is hasonló nagyságrenddel kell már számolni, bár a konkrét számot még nem tudják. Az Erkel a 2400 ülőhelyével Magyarország legnagyobb állandó kőszínházának számít.
Az Operaház nyitva marad, Ókovács úgy fogalmazott, hogy
a vezérhajónak működnie kell, és ezt egyelőre nem látom veszélyben.”
Dúró Dóra írásban érdeklődött a színházak helyzetéről
A Mi Hazánk országgyűlési képviselője írásban érdeklődött, hogy mit tesz a kormány a magyar művészek és művészeti társulatok megmentésének érdekében. Vitályos Eszter államtitkár válaszában lényegében arról írt, hogy bár nehezek a külső körülmények, háború, szankció, energiaválság és így tovább, de meglátása szerint a magyar kormány intézkedései elegendők arra, hogy megmentse a színházakat (a teljes válasz IDE kattintva elolvasható),
így arra nem tértek ki, az hogyan lehetséges, hogy már így is több tucat színháznak kellett részlegesen vagy teljes egészében bezárnia.
(Címlapkép: fidelio.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!