A TASZ bejelentése nyomán „közbiztonsági tevékenység jogosulatlan végzése” miatt pénzbírságot kapott a rendőrségtől két ásotthalmi mezőőr, Nagy Sándor és Szalma Tamás. A „bűnük” az volt, hogy miután egy vadász felhívta őket, hogy az éjszaka közepén egy ismeretlen csoport grasszál Ásotthalom külterületén (mezőgazdasági területen), fülön csípték a tilosban járókat, akikről a helyszínen kiderült: illegális bevándorlók. A két mezőőr hatósági személyként mindenben az érvényes jogszabályoknak megfelelően járt el, a bevett protokoll szerint azonnal értesítették a rendőröket, akik a kiérkezést követően átvették tőlük a migránsokat. A TASZ nyomásgyakorlására azonban mégis meghurcolták őket, előbb a rendőrség szabott ki rájuk pénzbüntetést, majd ezt a szegedi bíróság helybenhagyta. A bicskanyitogató ítélet kapcsán Nagy Sándorral, az egyik elítélt mezőőrrel készítettünk interjút, aki lapunknak természetesen a déli határon tapasztalt migrációs krízis aktualitásairól is beszámolt.
– Mi a helyzet a déli határon?
– Azt azért még nem mondom, hogy élhetetlen, de közelíti azt. Ráadásul a helyzet folyamatosan romlik. Olyan, hogy nyugodt élet, már nincsen. Pedig hét éve éppen azért költöztem egy ásotthalmi tanyára, hogy nyugodt legyen az életem. Nem mezőrnek mentem oda, nem is tudtam, hogy van ilyen foglalkozás. Civil szakmámat tekintve nyomdász vagyok.
– Mennyi migráns jön egy nap?
– A hivatalos kommunikáció szerint naponta több száz ember próbál meg bejutni az ország területére. Nekünk azonban vannak olyan, megbízható forrásból származó információink, melyek alapján ezer fölött jönnek be egy éjszaka – csak Ásotthalom környékén. A rendőrségi jelentésekből sajnos látszik, hogy ennek csak a töredékét sikerül elfogni. A többség eljut Nyugat-Európába a csempészek segítségével. Ásotthalomnál vannak olyan utak, melyeken sötétedés után több a csempészautó, mint a lakossági jármű. És nem éjfélre vagy hajnali kettőre kell gondolni, hanem este nyolc-tízre. Jönnek-mennek a külföldi rendszámos autók, melyek 99 százaléka embercsempészet céljából jött ide.
– Az embercsempészeket a rendőrség nem akarja, vagy nem tudja elkapni?
– Nem tudja. Nem elég, hogy kevés rendőr van, a jogi környezet is vontatottá, túlzottan bürokratikussá teszi a dolgokat. Ha egy rendőr megfog egy csempészautót, onnantól kezdve az egész munkanapja ezzel megy el. Be kell vinni Szegedre, ott anyanyelvi tolmácsot kell szerezni, aki általában több óra, míg megérkezik. Addig a csempészt és a migránsokat fogva kell tartani. Ha megjön a tolmács, mindenkit egyesével ki kell hallgatni. Szörnyű jogi procedúra. És csak Ásotthalomnál napi több mint ötven csempészautó fordul meg. Erre egyszerűen nincsen kapacitás, nincsen kellő apparátus. Pedig tudom, hogy a határrendész rendőr kollégák rengeteget dolgoznak, és így is erőn felül teljesítenek, le a kalappal előttük! Ugyanakkor kevesen vannak, és a jelenlegi jogszabályok miatt a kezük is meg van kötve.
– És mi a helyzet a szerződéses határvadászokkal? Munkába álltak már?
– Igen. Mi ugyan nem dolgozunk velük együtt, mert ők – ha jól tudom – elsősorban a két kerítés között mozognak, azonban amikor találkoztam határvadászokkal, azon kívül, hogy nem rendőrség van az egyenruhájukra írva, nagy különbséget nem láttam. Nem akarom őket bántani, de jelenleg a nullával egyenlő a munkájuk hatásfoka. Avatatlan, rosszul fizetett és felszerelt, tapasztalattal nem rendelkező emberek, akik a rendőröktől próbálnak valamit tanulni. Nagyon kevés határvadász van egyébként. Szerintem ez az egész arról szól, hogy a kormány el tudja adni, hogy elköltött x milliárd forintot, és megtett mindent annak érdekében, hogy a határ védve legyen. Látszatpolitizálás.
– Könnyen lehet, hogy nem minden Olvasó van tisztában azzal, hogy mi is az a mezőőrség. Azzal meg pláne nem, hogy milyen jogkörökkel rendelkezik egy mezőőr.
– Gyakorlatilag hasonló jogkörünk van, mint a rendőröknek, néhány különbséggel azért. Ami hasonló, hogy mi is alkalmazhatunk kényszerítő eszközöket (bár eddig hála Istennek nem volt rá szükség), lehet nálunk gázspray, gumibot és bilincs is. A szolgálati fegyverünk éles sörétes lőfegyver.
A mi fő feladatunk a mezőgazdasági javak és berendezések védelme, a feladatvégrehajtás helye pedig Ásotthalom külterülete.
– Milyen a beérkező migránscsoportok összetétele? Még mindig többségben vannak a fiatal, katonakorú férfiak?
– Igen, viszont az utóbbi időben már jönnek nők és gyerekek is. Gyakorlatilag elindult a családegyesítés a Nyugat-Európában élő férfiakkal. Mostanában rengeteg olyan embercsempészt fognak el a rendőrök, akik német papírokkal rendelkező afgánok, törökök, szíriaiak, pakisztániak, indiaiak, s akik a családtagjaikért, barátaikért, hozzájuk közel álló emberekért jönnek le a déli határra, hogy aztán Németországba vagy más jóléti államokba vigyék őket.
Ez meglehetősen rossz fejlemény, így még gyorsabban bevégződik Nyugat-Európa megszállása. Mert mondjuk ki, ez megszállás. Ha így folytatjuk, száz év múlva nem nagyon lesz fehér ember az öreg kontinensen.
– Szerinted mit kellene tenni, hogy valóban megvédjük Magyarország határait?
– Föl kell ütni a lexikont, meg kell nézni, hogy a határvédelem szócikk alatt mi szerepel, és azt komolyan kell venni. Le kell vezényelni a honvédséget a gidránokkal meg az összes többi modern eszközzel, és kiadni a lőparancsot. El kell érni, hogy senki se léphesse át illegálisan a határt. Véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy sok migráns játéknak fogja fel, hogy sikerül-e átjutnia a kerítésen vagy sem. Nincs veszítenivalójuk. A mostani eszközökkel nem tudjuk őket megállítani, és ezt ők pontosan tudják.
Rövidre zárva, én azt gondolom, hogyha komolyan gondoljuk a határvédelmet, akkor bizony lőparancs kell. Máshogy ezt nem lehet. Nem azért, mert tömegeket kellene legyilkolni, hanem azért, mert a migránsok csak ebből értenek, a szép szóból nem. Sem jogszabály, sem információs tábla, semmiféle demokratikus eszköz nem hatásos. S nem is feltétlenül kell éles lőfegyvert használni, a gumilövedéket is megérzi az ember. Meddig hátráljunk még? Muszáj megálljt parancsolni most már!
– Hogyan befolyásolja a határ menti településeken a magyar emberek mindennapjait az illegális migráció?
– Óriási hatással van rá. Vannak olyan különösen veszélyes területek, ahol fiatal magyar lányoknak fényes nappal sem ajánlott megjelenniük, mert bármikor találkozhatnak egy migráncsoporttal. De a magyar emberek magántulajdona sincs biztonságban, a mezőgazdasági javakról nem is beszélve. A migránsok elképzelhetetlen mennyiségű szemetet hagynak az erdeinkben. Állandó fertőzésveszéllyel, a növényvilág és a vadgazdálkodás tönkretételével jár a jelenlétünk. Nem érdekli őket, ha letapossák a kukoricást vagy a veteményest.
Ráadásul a természetin és az anyagin túl mentális károkat is okoznak. A feleségem például – és ezzel nincs egyedül Ásotthalmon – rendszeresen azt álmodja, hogy a kerítésünknél állnak éjszaka. Sajnos nem „légből kapott” álmokról van szó, elég gyakran megtörténik a valóságban. Hiába megyek ki, és világítok rájuk lámpával, a migránsok nem minden esetben mennek el, minden további nélkül bemászhatnak az udvarba.
– Nem egyszerű ásotthalmi mezőőrnek lenni, az erőszakos illegális migránsok és a helyi bűnözők mellett a magyarországi igazságszolgáltatással és bizonyos sorosista szervezetekkel is meg kell küzdenetek. Nemrég a TASZ nyomásgyakorlásának hatására kaptál te és a társad pénzbírságot a rendőrségtől, mondván „közbiztonsági tevékenység jogosulatlan végzése” szabálysértést követtetek el. Mivel a pénzbüntetést nem fogadtátok el, a szegedi bíróságon folytatódott az ügy, ahol az eljárást vezető bírónő helybenhagyta a rendőrség határozatát. Hogyan értékeled a történteket?
– Szépen fogalmazzak? Hányok az egésztől. Attól, mert a TASZ bejelentést tett, a rendőrségnek nem lett volna kötelessége nyomozást elrendelni. Én mint mezőőr, hatósági személy vagyok. A kollégám is. Az ország összes mezőőrségének a rendőrség a felügyeleti szerve. Ők vizsgálják felül azt, ahogy mi dolgozunk. A mostani esetben annyit kellett volna tenniük, hogy mivel jogszerűen zajlott minden, figyelmen kívül hagyják a TASZ bejelentését. Ráadásul a rendőrség is érintett az ügyben, hiszen amikor mi konstatáltuk, hogy illegális bevándorlókra bukkantunk Ásotthalom külterületén, azonnal értesítettük telefonon a szolgálatparancsnokot. Ezt követően kijöttek a rendőrök, és átvették tőlünk a migránscsoportot.
A bíróság döntése ellen fellebbezünk, az ügy még nincs lezárva. Nonszensz, hogy azért büntessenek meg, mert az eskünkhöz híven végeztük a munkánkat. Nem bántottunk senkit, mindenben a hatályos jogszabályoknak megfelelően jártunk el.
– Korábban Toroczkai László YouTube-videójában azt mondtad, leküldenéd a bírónőt a határra, hogy megtapasztalhassa, mit kell átélnetek nap mint nap. Továbbra is fenntartod ezt az állításodat?
– Természetesen. Én ezt nem cinizmusból mondtam, nem megsérteni akartam a bírónőt (habár, ha jól tudom, ő egyébként nem is bírónő, hanem bírósági titkár, de ez most lényegtelen). Komolyan azt gondolom, hogy le kellene jönnie a déli határra, és meg kellene néznie, hogy milyen itt a civil lakosság élete. Beszéljen tanyasi emberekkel, ők majd elmondják neki a kendőzetlen igazságot.
A tárgyaláson egyébként már az elejétől kezdve azt éreztem, hogy ellenségesen viszonyul hozzánk, így az ítéleten sem lepődtünk meg túlságosan.
– A bírónő (vagy bírósági titkár) szerint mit kellett volna csinálnotok, amikor bejelentést kaptatok a vadászoktól, hogy egy ismeretlen csoport mezőgazdasági területen grasszál az éjszaka közepén?
– Ez nem derült ki a számomra. Próbáltam a tárgyaláson rákérdezni, de a válasza az volt, hogy itt most ő kérdez, ha nekem van kérdésem, tegyem fel írásban. Nem akarok nagy szavakat használni, de ez nagyjából olyan, mint a legsötétebb kommunista időkben: nem hagyják érdemben szóhoz jutni a vádlottat.
– Eltántorít az elmarasztaló bírósági ítélet, vagy a továbbiakban is folytatod a szolgálatot mezőőrként?
– Mindenféleképpen folytatni fogom addig, amíg tehetem. Azt gondolom, hogy Magyarország, sőt még Nyugat-Európa javát is szolgálom a munkámmal. De a legfontosabb számomra nyilván a hazám, a településem és a családom biztonsága.
Az sem tántorít el, hogy azt érzem, hogy a kormány valójában nem akarja megoldani a migrációs helyzetet, nekik mindössze az az érdekük, hogy lehessen mutogatni a bevándorlókat, lehessen Brüsszeltől pénzt kérni határvédelemre. Miközben az unió inkább azt szeretné, hogy bejöjjenek a migránsok. Teljesen abszurd.
Nyilván a kerítés és a migránsok által összetört hatósági járművek javításából is kormányközeli cégek profitálnak. Nekik jó ez a helyzet, a határ mentén élő magyarok biztonsága csak másodlagos.
Úgy érzem, szélmalomharcot folytatunk. Olyan globális erőkkel állunk szembe, amikhez képest nagyon kicsik vagyunk. Főleg akkor, ha még a magyar kormány is cserbenhagy minket.
Kiemelt képünkön Nagy Sándor.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!