Megalakult az új olasz kormány, amelynek stabilitását a Meloni-Salvini-Berlusconi tengely hivatott biztosítani Európa déli részén közvetlenül a koronavírus gazdasági és a bevándorlás demográfiai hatásának összeadódása után.
A győztesnek a maga 26%-ával kell egyben tartania a három párt által alkotott koalíciót. A kormánynak végül 24 tagja lett, ebből 5-5 minisztérium kerül Meloni kormánypartnereihez. Elemzők még a választási kampány alatt hívták fel a figyelmet arra, hogy sok egyéb tényező mellett Meloni azért tudott túlnőni a másik két jobboldali párton, mert a nemzetközi kapcsolataiban egyenes és nyomon követhető álláspontot képviselt kikerülve az ellentmondásokat, ami például Salvininek nem sikerült.
Meloni + Orbán = szankciókoalíció?
Orbán Viktor többször is hangoztatta, hogy drukkol a Meloni vezette jobboldali olasz szövetségnek, amelynek minden tagjával jó viszonyt ápol. A nagy barátság az Oroszország elleni gazdasági szankcióknál is tetten érhető. A kulcsszó a tetten , mert a Meloni kormányához nyíltan hű politikusoknak eddig még nem volt lehetőségük szavazni az újabb és újabb szankciókról, de Meloni több alkalommal hitet tett a szankciós politika helyessége mellett.
Ezzel szemben Orbán Viktor kommunikációs térben elítéli és nagyon károsnak tartja a szankciókat egészen annyira, hogy a válság közepén több milliárdból indított nemzeti konzultációt a hozzá kapcsolódó kormányzati hirdetésekkel együtt, de a magyar delegáció eddig minden egyes szankciót megszavazott. A szankciókról mindenkinek meg lehet a véleménye, de jó eséllyel az új olasz kormány támogatni fogja ezeket – az intézkedések népszerűtlenségének vállalása mellett. Az olasz miniszterelnök azzal próbálkozhat odahaza, hogy a szankciók megszavazásáért cserébe olyan összegek érkezhetnek a félszigetre, amelyeknek köszönhetően újra lehet építeni az előző kormány lezárásbarát politikája miatt tönkrement nemzetgazdaságot és több pénzt lehetne fordítani a kikötők védelmére. Ezt az oroszbarát Salvini kapná ajándékba, aki így esélyt kapna arra, hogy a bevándorlást ellenző karakterét ismét felépítse egy sikertelen baloldali kormányban való asszisztálás után.
Önrendelkezés, létbiztonság, nemzetvédelem?
Az olasz kormány tetteiről még nem lehet sokat tudni, de a minisztériumi struktúra sokat elárul. Elsőként azt, hogy az új olasz miniszterelnök nem követi nagy barátját, hiszen Orbánnál a család, a magyar nemzetgazdaság, a mezőgazdaság és az élelmiszerönrendelkezés mindig fontos volt – szavakban. A nemrég megalakult magyar kormánynál azonban a minisztériumok felsorolásában
nem szerepel sem a család, sem a demográfia, sem az élelmiszerönrendelkezés kifejezés.
Meloni a kampányban használt frázisokat az új kormány felállításakor átültette a minisztériumi szerkezetbe. Az a jövő zenéje, hogy ezek tartalommal is megtelnek-e, de felállni felálltak. A kormányban több minisztérium hatásköre bővül.
-Újdonságnak számít a deklaráltan születési politikáért is felelős családügyi, valamint a fogyatékkal élőkért felelős minisztérium.
-A gazdasági fejlesztési minisztérium új nevében az szerepel, hogy a vállalatokért és az olasz nemzeti termékek védelméért is felelős.
-A mezőgazdasági minisztérium nevében feltüntetik, hogy a tárca biztosítja az élelmiszerszuverenitást.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!