Lezajlott a szocialisták tisztújító kongresszusa, ahol a küldöttek továbbra is kitartottak a társelnöki rendszer mellett, így ezúttal is ebben a szisztémában választották tehát meg a következő vezetőket. Arról több lap beszámolt, hogy Komjáthi Imre és Kunhalmi Ágnes lettek a párt régiúj vezetői, akik a legfontosabbnak a párt megújítását tűzték ki – nem először.
„Magyarországot a baloldali eszmék tartják össze”
Az ATV-ben a társelnökök az MSZP múltjával való szembenézés fontosságát emelték ki, de itt természetesen nem a pártállami érintettségről, hanem inkább a DK-val való szakításról beszéltek. Kunhalmi szerint nem lehet visszatérni a 2010 előtti megszorításokhoz, egy szociáldemokrata párt nem is gondolkodhat ilyesmiben még véletlenül sem – egészítette ki Komjáthi, aki szerint Magyarországot ma a baloldali eszmék tartják össze.
De mi tartja össze a baloldalt?
A baloldal pártjai közötti szövetséget az MSZP újra indítaná, mert a mi szocialista tagjaink nem nézték, hogy ki melyik pártban van, hanem dolgoztak a kormányváltásért, mondta Kunhalmi Ágnes, mire Komjáthi Imre kijelentette, hogy az MSZP nem lesz akkumulátorpárt, akit a többiek leszívhatnak, lemerítik és a végén még ki is közösítik. Komjáti szerint az MSZP helyi szervezeteit 2024-ben a párt magára hagyja „döntési autonómia” illeti meg a 2024-es önkormányzati választásokon és rajtuk fog múlni, hogy milyen összefogási konstrukcióban indulnak majd.
Mi tartja össze az MSZP-t?
„A havi 1,5 milliós fizetés és a benzinkártya”
– legalábbis Ruff Bálint szakértő szerint, aki a Partizán háttérbeszélgetésében arról beszélt, hogy az MSZP ma egy felfújt és túlzott valami. A párt tagszervezetein a szocialista frakció vezető politikusai évtizedek óta élősködnek, van olyan aki 1996-ban beszállt egy frakcióautóba és azóta ki se lépett onnan – tette hozzá. A Partizán Tiszavasvári példáján keresztül mutatta be az egykori kormánypárt hanyatlását. A film és a háttérbeszélgetés arra a tanulságra jut, hogy a budapesti, parlamenti MSZP-nek fogalma sincs arról, hogy a vidéki szervezetek milyen problémákkal küzdenek, ennek tetejében ráadásul az előválasztást a saját embereik pozícióban tartására használták fel, a választási győzelemre nem törekedtek.
„Simicska Lajos 2010-ben megmondta az MSZP-nek, hogy új világ jön és nem lesz többet 70-30. Az MSZP-t nem az elvszerű ideológia kovásza tartotta feltétlenül össze korábban sem” – mutatott rá Magyari Péter újságíró.
Velük újulna meg a párt
Az MSZP-ben nem csak a társelnököket választották meg, hanem a párt többi testületében is álltak be változások. Az országos elnökségben maradtak régi, kipróbált szocialisták, de több olyan arcot lehet felfedezni, akik eddig nem voltak jelen az országos politikában és az MSZP vezetésében.
Bokányi Adrienn személyében bekerült az elnökségbe egy esztétika szakos bölcsész, aki 2012 óta tagja a pártnak és a szombathelyi szervezetből érkezett.
2019. óta Szombathely Megyei Jogú Város gazdaságfejlesztésért és városfejlesztésért felelős tanácsnokaként elsősorban az alábbi szakterületekért felelek a városvezetésben: helyi gazdaságfejlesztési projektek megvalósítása, a város tíz éves gazdaság-és városfejlesztési programjának (Szombathely2030) kidolgozása és megvalósítása, a hozzá kapcsolódó közvetlen külföldi tőkebefektetések koordinálása, a város számára releváns hazai és európai uniós projektek koordinálása – írja magáról a politikus, akinek tudására szüksége lehet az MSZP vidéki szervezeteiben, hiszen a Tiszavasvári csapat leépülésének története azt mutatja, hogy tőkebefektetésre és gazdaságfejlesztési projektek megvalósítására igen nagy igény lenne.
Az elnökség tagja lett továbbá a mindössze 27 éves Pusztai Patrik, aki azzal büszkélkedik életrajzában, hogy 2018-ban megalapította Lendvai Ildikóval, Kunhalmi Ágnessel, dr. Gurmai Zitával és Gáspár Zoltánnal az MSZP LMBTQ Munkacsoportját (a Baloldali LMBTQ Közösséget).
A másság mellett Pusztai büszke arra is, hogy baloldali, Facebook bejegyzéseiben ez sokszor szerepet kap.
Pusztai fura fiú, gyerekkori vágyai között keveseknek szerepel, hogy a szocialista párt országos elnökségének a tagjai szeretnének lenni, neki ez is sikerült. A győri ifjonc arról már jóval kevesebbet ír, hogy a fiatalon jött viharos siker a lányok körében is népszerűvé tette-e (már, ha erre van igénye). Az életrajzból családi állapotra vonatkozó információra mindenesetre nem lehet következtetni, de talán jobb is így.
A közösségi oldalról az szintén nem látszik, hogy Patrik az elnökség tagjaként hogyan kívánja megújítani a párt elkorhadt vidéki szervezeteit, de figyelemreméltó érdekesség, hogy a 2018-as választási vereséget egy az egyben az aktivistákra és saját pártjának a helyi szervezeteire kente.
„Molnár Gyula az MSZP-ben a választások idején végrehajtó volt. Azt csinálta, amit mondtak neki. Ő az aki a legkevésbé vonható felelősségre a választási eredményekért. A kampányemberek és a vesztes szavazókerületekben működő alapszervezetek pedig annál inkább felelősségre vonhatók” – írta a 2018-as vereség után Pusztai Patrik.
Szintén új az országos elnökségi tagok között Camara-Bereczki Ferenc Miklós, aki saját bevallása alapján Bissau-Guineában született. Camara Józsefvárosban az Orczy negyed önkormányzati képviselője. Ez mintegy 7000 kilométerre található szülőhelyétől.
A Józsefváros lakója vagyok, amióta az eszemet tudom. Édesapám a Zalka Máté Katonai Főiskolán tanult – állítja bemutatkozásában Camara, aki jelenleg önkormányzati képviselősége mellett egyetemi tanuló, de a leírás alapján korábban több munkakörben dolgozott. Arra nem tér ugyan ki, hogy feketén, vagy legálisan, de Camara Ferenc volt felszolgáló, árufeltöltő, barista és hivatali ügyintéző is.
Camara a 2019-es választások után lett képviselő, de nem minden szavazópolgárt tudott meggyőzni, a városrészben több helyre elégedetlenkedő plakátok kerültek ki vele kapcsolatban. Az, hogy Camarával az MSZP elnökségének tagjaként mennyire lesznek elégedettek a jövő zenéje, de a fentebb leírtak alapján arról elemzői konszenzus van, hogy az egykori kormánypártnak jelentős belső változásokra lenne szüksége még ahhoz is, hogy a jelenlegi befolyását megőrizze.
„Hát igen most már csak tizenketten vannak, de jövőre csak hatan lesznek és akkor egyre rosszabb eredményeket fognak elérni” – vonta le a konklúziót Lakner Zoltán a Partizánban.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!