A Mi Hazánk szerint az infláció miatt a család-, különösen pedig az otthonteremtési támogatások szinte teljesen elértéktelenedtek, ezért újra kellene gondolni azokat. Fiszter Zsuzsanna, a párt végrehajtási és hitelügyi szakpolitikusa azt mondta online sajtótájékoztatóján, hogy az utóbbi időben nemcsak az energia- és az élelmiszerárak nőttek az infláció miatt, hanem az építőanyagok is drágultak, valamint hitelek kamatai is nagyon magasak.
Az otthonteremtő támogatások már nem elegendőek ahhoz, hogy fedezzék a dráguló építőanyagok árait, ezért a családok gyakran arra kényszerülnek, hogy piaci hiteleket vegyenek fel a felújítás vagy az építkezés befejezéséhez
– hívta fel a figyelmet a szakpolitikus.
Példának hozta fel a babaváró hitelt, mely bevezetése óta mintegy 25 százalékot veszített reálértékéből. Ráadásul a hitelkamatok is jellemzően a duplájukra nőttek, mely egy lakáshitel esetében akár plusz tízmilliós többletköltséget is jelenthet.
A politikus szerint, amennyiben a a kormány tényleg szeretné segíteni a családokat, illetve a fiatalok gyermekvállalását, akkor ezeket a támogatásokat mielőbb meg kell újítani, nem pedig a 2015-ös rendelkezésekhez igazítva folytatni.
A Mi Hazánk nem csak kritizálni akarja a kormányt, hanem valódi ellenzékként érdemi megoldási javaslatokkal is rendelkezik, melyekből Fiszter Zsuzsanna ismertetett is néhányat. Követelik például a kormánytól, hogy:
-
- hosszabbítsák meg a felújítási támogatások igénylésének határidejét,
- emeljék meg a támogatási összeget 8-10 millió forintra,
- fixálják a kamatokat a felújítási támogatáshoz igényelhető hitelek esetében 3-5 százalékra,
- a CSOK, illetve a babaváró hitel összegének emelése,
- a CSOK mellé igénylehető hitel 15 millió forintos értékének emelése
- az energiahatékonyságot megcélozva a zöldhitelek jelenlegi 10 százalékát maximalizálják 5, legfeljebb 7 százalékban,
- katonai szolgálat esetén legyen lehetőség a visszafizetendő támogatások teljes összegének elengedésére.