A Mercator Forum on Migration and Democracy (MIDEM) nevű közvélemény-kutató szervezet tíz európai uniós országban kérdezett meg összesen 20 400 embert arról, miként látják a háborút és az ukrán menekültek helyzetét. A felmérést még szeptemberben és októberben végezték – írta meg az Index.
A Spiegel által ismertetett vizsgálat kimutatta, mindössze
a válaszadók 40 százaléka gondolja úgy, hogy az országának mindenképp folytatnia kellene Ukrajna támogatását, az ezzel járó negatív gazdasági-társadalmi következmények ellenére is.
Kevesebb menekültet
Közel egy év elteltével egyre több európai polgár találkozhatott már ukrán menekültekkel. Igen valószínű, hogy sokuk kifejezetten negatív tapasztalatokkal gazdagodtak az interakció után. Legalábbis erre enged következtetni az idézett kutatás, mely kimutatta:
a vizsgált országok lakossága támogatná, hogy a kormány korlátozza a menekültek számát.
Még a hírhedten toleráns svédek többsége is azt mondta szeretné, ha kevesebb ukrán érkezne az országába.
A Spiegel hozzátette: főleg Közép-Európába, azon belül is Magyarországon és Csehországban ellenzik leginkább az ukránok feltétel nélküli befogadását. Pedig korábban a térségben még igen magas volt a szimpátia az ukránok irányába, ám ez mostanra jól láthatóan megfordult.
A tél közeledtével a lelkesedés is apad
A felmérésből arra is lehet következtetni, egyre több ember érzi a saját bőrén, mivel is jár, ha az Európai Unió elhibázott szankciós politikáját követve, amerikai érdekeket szolgálva feltétel nélkül támogatjuk Ukrajnát. Az energiaválságot és az inflációt egyre többen a saját bőrükön érzik (mégha az messze el is marad a magyarországi áremelkedésektől – a szerk.) Ennek fényében nem meglepő, hogy a közhangulat Európában a tél közeledtével egyre inkább változik, a kitörő „ukrán-pártiság” pedig szépen, lassan egy racionálisabb, megfontoltabb óvatosságba megy át.
Németországban például már relatív többségbe (42 százalék) kerültek, akik nem támogatnák bármi áron Ukrajnát. De hasonló eredmények születtek Franciaországban és Olaszországban is.
Hans Vorländer, a MIDEM igazgatója az eredményeket látva annyit mondott:
az Ukrajnával való szolidaritás egy új stressztesztje várható, mivel az előrejelzések szerint arra lehet számítani, hogy a hideg időszakban egy újabb menekülthullám indulhat el nyugat felé.
A Caritas katolikus jótékonysági szervezet német részlege igyekezett a pozitívumokba kapaszkodni, és csupán annyit mondtak, örülnek, hogy még mindig sokan segítik a menekülteket.
Ebben a nehéz helyzetben egyértelmű politikai jelzésekre, állásfoglalásra van szükség
– tették hozzá. Az persze egy érdekes kérdés, egy elvileg jótékonysági, katolikus szervezet mégis miért követelhet politikai állásfoglalást bármilyen kérdésben. Főleg olyan helyzetekben, mikor egy-egy döntés következményeit a lakosságnak kell megfizetnie.
Kiemelt képünkön: Ukrajnából menekülők Budapesten, a Nyugati pályaudvaron 2022. február 28-án. Forrása: MTI/Balogh Zoltán.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!