Hétfőn este megszületett a megegyezés a magyar kormány és a cseh soros uniós elnökség között. A megállapodás mind a négy vitás ügyet érinti, a Helyreállítási Alaptól a kondicionalitási (jogállamisági) eljáráson át a két vétóig – számol be a 24.
- Jóváhagyták a Magyarországnak a Helyreállítási Alapból járó pénzeket (2400 milliárd forintról van szó és még egy ennél is nagyobb hitel lehetőségéről), ezek folyósításának azonban változatlanul komoly jogállamisági feltételei vannak.
- Döntöttek arról, hogy az Európai Bizottság által javasolt 3000 milliárd forintnál kevesebb felzárkóztatási támogatást fagyasztanak be a Magyarországnak a hétéves költségvetésből járó pénzek közül. Az eddig tervezettnél nagyjából 500 milliárd forinttal kevesebb lesz a befagyasztott forrás, körülbelül 2500 milliárd forint (6,3 milliárd euró), ez három operatív program 55 százaléka. A jogállamisági mechanizmus ügyében kiadott uniós közlemény szerint a Magyarország által eddig elfogadott korrekciós intézkedések hiányosak, ebből adódóan az uniós költségvetést érintő korrupciós kockázatok továbbra is fennállnak. A kielégítően végrehajtott korrekciós intézkedések száma és jelentősége miatt azonban csökkentették a támogatások felfüggesztésének mértékét.
- Magyarország pedig mindkét olyan ügyben engedett, amelyekben eddig vétóval fenyegetett. Az egyik ilyen ügy az Ukrajnának adandó 18 milliárd eurós gyorssegély volt, amellyel kapcsolatban az Orbán-kormány a közös uniós hitelfelvételt ellenezte (és kétoldalú megállapodásokkal biztosította volna a pénzt), a másik pedig a 15 százalékos globális minimumadó. Az utóbbiról még nem jelentek meg hivatalos részletek, de a kormánypárti Világgazdaság már este arról írt, hogy az egyezség alapján Magyarországon nem kell megemelni a társasági adó 9 százalékos kulcsát, mivel az iparűzési adót is beszámíthatják a hazai adóterhek megállapításánál.
Részleteket még nem tudni, de úgy néz ki, hogy a jogállami mechanizmus és a Helyreállítási Alap kérdésében már az uniós tagállamok pénzügyminisztereinek sem kell szavazniuk, megoldotta a dolgot a nagykövetek tanácsa. Az Ukrajnának adott segélyt pedig már kedden megszavazhatja az Európai Parlament.
Van egy „kis” logikai csavar
Navracsics Tibor a korábbi Kormányinfón kérdésre válaszolva azt ecsetelte, hogy a befagyasztások nem jelentenek semmilyen forrásvesztést, azok csak befagyasztások és félre van téve Magyarországnak az a pénz, de majd csak később tudunk hozzájutni. Amíg ez nem történik meg, addig bőven áll rendelkezésre elég hazai forrás ahhoz, hogy a kiadásokat fedezni tudjuk, tehát tulajdonképpen ez csak átcsoportosítás és a lényegi kérdéseket nem érinti – utalt rá a kormánybiztos.
Mégis fontos volt?
A mostani megállapodás részlete, hogy nem 3000 milliárd forintot, hanem egy kicsit kevesebbet, 2500 milliárdot fagyasztanak be. Paraszti ésszel adódik a felvetés: ha ez a kis mértékű engedmény annyira fontos volt a magyar kormánynak, hogy képes volt a 18 milliárd eurós uniós Ukrajnának küldött pénz megszavazására, ráadásul még magyar költségvetésből is soron kívüli 70 milliárdról döntött Ukrajna javára, akkor a Navracsics „Tanár úr” kissé hamisan olvasta fel a neki bekészített kottát a sajtótájékoztatón.
A Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
(fotó :Miniszterelnöki Sajtóiroda)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!