Az „egészségügyi” és az „energiaválság” után (és persze ne feledkezzünk meg az „oktatás válságáról” sem) hamarosan szembe kell néznünk az „élelmiszerválsággal” is? Franciaországban a Cofigeo élelmiszeripari vállalat (többek között a Zapetti és a William Saurin márkák tulajdonosa) úgy döntött, hogy 2023 január 2-tól bezárja a legtöbb üzemét.
Annak ellenére, hogy csak „ideiglenes” bezárásról beszélnek, eddig még nem tettek említést arról, hogy lenne tervük az újranyitásra.
Ez a bezárás a vállalat termelését 80%-kal csökkenti. Ebből logikusan az következik, hogy egy időre nagyon nehéz lesz hozzájutni az általuk gyártott konzerv ételekhez.
A bezárás oka nagyon egyszerű:
2023 januárjától az energia ára tízszerese lesz a jelenleginek.
Ráadásul az infláció érinti majd az élelmiszer- és az ipari nyersanyagok árait is. A Cofiego egyszerűen nem képes vállalni a robbanásszerűen megnövekvő költségeket és ennek következményeképp döntött a gyártás leállításáról.
Ahogy a mondás tartja: „a baj nem jár egyedül.” Az Euractiv szerint a franciaországi pékségek 80%-át
szintén a bezárás veszélye fenyegeti a már említett energiaár növekedés és infláció miatt. Mindezzel
egyidőben az UNESCO a francia baguette-t felvette a szellemi kulturális örökség listájára. De a kérdés
az, hogy lesz-e, aki előállítsa a jelenlegi helyzetben.
Tisztelt Olvasók!
Amikor én még középiskolás voltam a 2000-es évek elején, azt tanultam földrajzórán, hogy a Föld országai különböző besorolás alá esnek. Vannak fejlett országok, fejlődő országok és kevésbé fejlett országok.
Úgy vélem, hogy épp itt az ideje, hogy egy új kategóriát alkossunk számos európai országra vonatkoztatva: a visszafejlődő országok néven.
(Kiemelt kép: www.mboandco.com)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!