A napokban derült ki, hogy Katar mellett Marokkó is érintett abban a korrupciós ügyben, amelyben letartóztatták az Európai Parlament alelnökét, Eva Kailit. A Politico most részletezte, hogy Marokkó esetében is több mint egy évtizedre visszamenően látni lehet azt, hogy az ügy gyanúsítottjai az afrikai ország érdekeit képviselték – szúrta ki az Index
Az idegen érdekeket szolgáló EP-alelnök élettársa, Francesco Giorgi beismerő vallomást tett. A hatóságoknak elárulta, nem csak Katar, de Marokkó érdekeit is képviselte.
Afrikai zsoldban
Beszámolójában Giorgi kitért egy korábbi EP-képviselőre, aki az általa megválasztott európaiak érdekképviselete helyett szintén afrikai zsoldba szegődött. Ez a férfi nem más, mint Pier Antonio Panzeri, aki 2014 júliusában, még
EP-képviselőként személyesen VI. Mohamed marokkói királytól kapott kitüntetést a „Marokkónak tett szolgálatai” elismerése jeléül.
Pier Antonio Panzeri megkapja jól megérdemelt kitüntetését Európa elárulásáértVele együtt tüntették ki a marokkói Abderrahim Atmoun-t, aki az EU és Marokkó egyik közös bizottságának a társelnöke volt Panzerivel együtt. A varsói nagykövetként szolgáló Atmoun barátjának tartotta Panzerit, akivel közös képet is posztolt a Facebookra.
Arról, hogy egy másik ország is érintett az ügyben, Vincent Van Quickenborne belga igazságügyi miniszter is beszélt a belga parlamentben (a miniszter szó szerint nem nevezte meg ugyan Marokkót, de a leírásából kikövetkeztethető volt, hogy erről az országról beszél). A Politico emlékeztet: a belga szolgálatokat régóta aggasztja az afrikai lobbi ereje, mivel rengeteg marokkói él az országban (ezt láthattuk a vb-meccsek során is – szerk.)
Marokkói érdekképviselet európai mandátummal
A Politico úgy tudja, a korrupciós ügy számos területre kiterjedhetett az EU és Marokkó között. Egyfelől halászati jogok témájában segíthetett a viták elsimításában, viszont elnyúlhat akár még a trágyakereskedelemig is (Marokkó a világ egyik legnagyobb exportőre, és az uniós országokba is szállít belőle), a migrációs kérdésekig, az EU-ban való vízumszerzésig. De a Marokkóban történő emberi jogi visszaélésekhez is lehetett köze Panzeri és a marokkói kormányzat kapcsolatának.
Ha a megvásárolt politikusok tényleg segítették a migrációit, illetve az EU-s vízumszerzést, akkor egy normális rendszerben nem kizárólag korrupcióért felelnének, hiszen itt már európai polgárok veszélyeztetéséről és a kontinensünk elárasztásáról is beszélhetünk.
Az, hogy a gyanú valós-e, vagy sem, arra – remélhetőleg – a nyomozás majd fényt derít.
A (marokkói) kormányellenes nyugat-szaharai Polisario Front képviselője szerint a hatóságoknak alaposabban meg kellene vizsgálnia a marokkói szálat az ügyben, mivel Panzeri „valójában Marokkóban kezdte az egészet”, nem pedig Katarban és a Perzsa-öböl menti országokban.
A Politico kereste Marokkó varsói és brüsszeli nagykövetségét is mindezzel kapcsolatban, de ők nem válaszoltak a hívásaikra. Panzeri felesége és lánya megkeresésükre reagálva cáfolták, hogy bármilyen bűncselekményről lenne szó.
Kiemelt képünkön balról jobbra: Abderrahim Atmoun, Francesco Giorgi, Pier Antonio Panzeri – forrás: Facebook
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!