Ha a statisztikai előrejelzéseknek megfelelően valóban 17,7 százalékkal nőnek a keresetek, akkor legalább 230 ezer forintos fizetésemelésre számíthatnak a parlamenti képviselők 2023-ban. Orbán Viktor fizetése márciustól csaknem 860 ezer forinttal, Kövér Lászlóé pedig több mint 600 ezer forinttal emelkedhet. Novák Katalin tavasztól csaknem bruttó 4,6 milliót kereshet majd.
„Nem most van az ideje annak, hogy előre tudjunk lépni egyet vagy kettőt, mondjuk fejlesztésekben vagy akár bérkérdésekben” – mondta még júliusban Orbán Viktor a fizetésekkel kapcsolatos követelésekre reagálva.
A parlamenti képviselőknek mégsem kell aggódniuk a 20 százalék feletti infláció miatt: a Fidesz-KDNP-s politikusok ugyanis négy éve olyan törvénymódosítást fogadtak el, amely a parlamenti képviselők alapfizetését az előző évi átlagbér háromszorosában határozta meg.
Ennek megfelelően
a politikusok béremeléséhez nem is kell minden évben új jogszabályt elfogadni, a juttatások ugyanis automatikusan emelkednek
– vagy csökkennek – annak alapján, hogy az előző évben miként alakultak a keresetek nemzetgazdasági szinten.
A 2022-es statisztikai adatok még nem véglegesek, egyelőre csak a január-szeptemberi adatokat közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A legfrissebb, szeptemberi bérekre vonatkozó számok azt mutatják, hogy akkor a bruttó átlagkereset 17,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Hasonló növekedést várnak a szakértők is, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzése úgy számol, hogy az idei teljes évben 17,7 százalékkal nőnek majd a fizetések, bruttó 438 800 forintról nagyjából bruttó 516 467 forintra.
Ez azt jelenti, hogy
az idei 1 millió 316 ezer forintos képviselői alapbér 2023 márciusától körülbelül bruttó 1 millió 549 ezer forintra nő.
Jövőre tehát a parlamenti képviselők legalább 230 ezer forintos fizetésemelésre számíthatnak, a többségnél viszont még nagyobb mértékben nőnek a juttatások a bizottsági tagságok, valamint az egyéb tisztségek után járó pluszpénzek miatt.
Orbán Viktor fizetése egyébként idén júniusban több mint a duplájára emelkedett: havi bruttó 1,5 millió forintról bruttó 3,554 millió forintra, így az ő bruttó keresete jövőre több mint 5,5 millió forint lehet.
Az átlagnyugdíj januártól 27 ezer forinttal 207 ezer forintra nő, míg a bruttó minimálbér 32 ezer forinttal 232 ezer forintra emelkedik.
Az átlagnyugdíjhoz képest tehát több mint harmincszoros az emelkedés, míg a minimálbérhez képest több mint huszonötszörös.
A tanárok egyelőre 10 százalékos béremelésre számíthatnak, viszont az életpálya-modell szerinti vetítési alap számukra továbbra is a 2014-es minimálbér, így tehát egy mesterfokozattal rendelkező pályakezdő pedagógus bruttó fizetése 203 ezer forint lesz.
A kormánypárti képviselők egyelőre nem jelezték, hogy a lakosságot sújtó nehézségek miatt módosítják az automatikus fizetésemelésről szóló szabályokat. Havasi Bertalan az rtl.hu megkeresésére nem reagált.
A politikusi részrehajlás a fizetések megszavazásakor nem újdonság. Novák Előd például a DK-t bírálta, hogy a Gyurcsány Ferencék fővárosának számító Újbudán a párt képviselői megemelték saját juttatásukat, ráadásul visszamenőleges hatállyal.
Önmaguknak szavaztak meg fizetésemelést visszamenőlegesen
640 ezres képviselői és 1,4 milliós alpolgármesteri fizetéseket szavazott meg magának a szivárványkoalíció a DK fővárosának minősülő Újbudán. Visszamenőleges hatállyal, január 1-jétől a törvényi maximumban határozták meg Újbuda rekordszámú alpolgármesterének fizetését, így pl.
Szabadi István, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője pedig arra világított rá korábban, hogy a költségvetési maradványokat nyugodtan lehetne pedagógusbéremelésre fordítani. A képviselő szerint ez az összeg a múlt évi államkincstári beszámoló szerint több mint 700 milliárd forint volt, így akár 10 százalékkal nagyobb mértékben is lehetne emelni a pedagógusok fizetését.
Kiemelt kép: MTI – Soós Lajos
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!