A döntés 2021. május 21-én emelkedett jogerőre, a cigány „jogvédő” azonban azóta is a Magyarországi Nemzeti-, Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesülete (ÉKE) elnökeként hivatkozik magára, tárgyal többek között a Készenléti Rendőrséggel.
December elején a Magyar Jelen szembesítette Száva Vincét a bűnözői múltjáról szóló, ’90-es években megjelent újságcikkekkel, melyek szerint „közismert Rákóczi téri strici” volt, valamint csalás és más bűncselekmények elkövetésének alapos gyanúja miatt eljárás folyt ellene a XIII. kerületi rendőrkapitányságon (a vád szerint társaival fiktív ingatlanközvetítő irodán keresztül önkormányzati lakásokat értékesítettek).
A cigány jogvédő akkor kameráink előtt tagadta, hogy a két cikk közül akár csak az egyiknek is lenne valóságalapja – állítása szerint sosem folyt ellene rendőrségi eljárás. Sőt, kilátásba helyezte: pert indít a róla hazugságot terjesztő újságírók ellen.
Valóban Rákóczi téri strici volt Száva Vince? (+VIDEÓ)
A múltjával kapcsolatos újságcikkekel szembesítettük a cigány jogvédőt. Videóinterjút készített a Magyar Jelen Száva Vince cigány jogvédővel, A Mi Pártunk – IMA elnökével. A roma származású politikust a beszélgetés során szembesítettük: két ’90-es években megjelent újságcikkben is azt írják, hogy bűnözői életformát folytatott. A Kurír 1990.
Hozzátette, a Száva család némely tagjának valóban voltak kétes ügyei az ezredforduló előtt, ő azonban nem tartozik közéjük, az erkölcsi bizonyítványa is tiszta. (Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az erkölcsi bizonyítvány két év után akkor is újra tiszta lesz, ha korábban valakit jogerősen elítéltek, így tehát ez önmagában nem igazolja a büntetlen előéletet.)
A rendőrség nem adott érdemi információt
A fiktív ingatlanközvetítésről szóló újságcikkel kapcsolatban kerestük a XIII. kerületi rendőrkapitányságot, hogy megtudjuk, végül eljutott-e bírósági szakaszba a Száva Vince és társai ellen indított eljárás, és ha igen, milyen ítélet született – azonban hiába írtuk meg a pontos ügyszámot, azt a választ kaptuk, hogy mivel nem digitalizálták a ’90-es évek eljárási anyagait, nem tudnak érdemi információval szolgálni.
Felszámolták az ÉKE egyesületet
Egy másik oknyomozásunk viszont eredményesnek bizonyult, így kiderítettük,
a Fővárosi Törvényszék 2021. május 21-én jogerősen felszámolta és törölte a civil szervezetek nyilvántartásából Száva Vince egyesületét.
A bírósági dokumentumok tanúsága szerint a folyamat egy 2017. szeptember 8-án jogerőre emelkedett fizetési meghagyás miatt elrendelt végrehajtási eljárással kezdődött 2018. március 8-án, amit a Díjbeszedő Faktorház Zrt. kezdeményezett a Magyarországi Nemzeti-, Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesülete (rövidítése: ÉKE) ellen.
Teljes, nagyítható PDF-hez KATT IDE.
Mivel azonban Száva Vincéék ezt követően sem rendezték a fennálló adósságukat (és az összeget behajtani sem tudták rajtuk), a Fővárosi Törvényszék egy 2019. március 19-én benyújtott kérelem alapján 2019. november 18-án az ÉKE (mint adós) elleni felszámolás megindítása mellett döntött.
Teljes, nagyítható PDF-hez KATT IDE.
Az egyszerűsített felszámolási eljárás másfél évvel később, 2021. március 26-án ért véget – a Fővárosi Törvényszék ekkor szüntette meg a Magyarországi Nemzeti-, Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesületét. A bíróság továbbá az adós gazdálkodó szervezet vezetője, vagyis Száva Vince számára fizetési kötelezettséget állapított meg.
Teljes, nagyítható PDF-hez KATT IDE.
Az ÉKE 2004 óta íródó története a nyilvántartásból való törlésről szóló határozattal zárult le végérvényesen, amit 2021. május 21-én hozott meg a Fővárosi Törvényszék.
Teljes, nagyítható PDF-hez KATT IDE.
2021 tavasza óta tehát hivatalosan nem létezik a Magyarországi Nemzeti-, Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesülete, Száva Vince mégis annak vezetőjeként hivatkozik magára azóta is – mind a közösségi médiában, mind a hivatalos szervekkel történő levélváltásai, tárgyalásai során.
Száva Facebook-oldalán nyoma sincs az ÉKE felszámolásának
A cigány jogvédő a Facebookon a jelenlegi borítóképét 2021. december 20-án, tehát hét hónappal azután állította be, hogy a bíróság törölte a nyilvántartásból az ÉKÉ-t. A szerkesztett fotón az „ÉKE Jogvédő Egyesület” országos elnöke titulus jelenik meg a nevével összefüggésben, valamint az elérhetőségeknél feltünteti az ÉKE e-mail címét és weboldalát – utóbbi néhány hete már nem elérhető, de azt megelőzően több mint másfél éven keresztül működött egy már nem létező szervezet portáljaként.
Feltételezhetnénk, hogy valami csoda folytán Száva Vince nem értesült arról, hogy az egyesülete körül problémák adódtak, ezért hivatkozik magára továbbra is az ÉKE elnökeként. Ugyanakkor az álprofilról neki írt Facebook-üzenetünkre, melyben kifejeztük abbéli szándékunkat, hogy anyagilag támogatnánk az ÉKÉ-t, azt válaszolta: „Az a szervezet felszámolás alatt áll mert megterhelték a képviselő jelöltjeink hibája miatt.”
Azt nem tudjuk, hogy miért „csak” annyit írt, hogy „felszámolás alatt áll”, hiszen ha a felszámolási eljárás megindításáról értesült, akkor a felszámolás és a nyilvántartásból való törlés jogerőre emelkedéséről is tudnia kellett. Főleg, hogy az ÉKE megszüntetése már több mint másfél éve történt, azóta – értelemszerűen – pénzügyi beszámolót sem kellett leadniuk a NAV felé.
Képviselőjelöltek hibái
A képviselőjelöltek úgy jönnek képbe, hogy az ÉKE indult a 2014-es és a 2019-es önkormányzati választásokon, vélelmezhető tehát, hogy a kampányfinanszírozás és -támogatás elszámolásával adódhattak problémák – legalábbis erre lehet következtetni abból, amit Száva Vince írt.
Videókban is jelen időben beszél az ÉKÉ-ről
A cigány jogvédő nemcsak Facebook-posztokban, hanem videókban is rendszeresen hivatkozik az adósság miatt felszámolt ÉKE egyesületre. 2022. február 26-án a YouTube-on tett közzé egy videót, amelyben a Parlament előtt beszél a közelgő országgyűlési választásokról és arról, hogy leadta az Országos Választási Bizottságnál a Mi Pártunk – IMA országos listájának névsorát. Az eredeti videó 2. percében (1:38-nál) az ÉKE is szóba kerül, amiről Száva Vince így nyilatkozik:
„Az ÉKE egyesület az egy különálló szervezet, ami szintén 18 esztendeje dolgozik önökért.”
Száva tehát közel egy évvel azután beszélt jelen időben az ÉKÉ-ről, hogy azt a bíróság jogerősen megszüntette.
De nem muszáj ennyire visszamenni az időben, hiszen a 2022. december 20-ai Facebook-élőjében (2:54-3:50) is említi az ÉKÉ-t, méghozzá a külföldi támogatásokkal összefüggésben. Elmondása szerint Svédországból és Németországból is kaptak adományt az elmúlt időben.
Ha már adományok, Száva Vince 2022. december 18-án megosztott egy olyan Facebook-posztot, melynek írója, bizonyos Horváth Ella az „Éke és ima jogvédő szervezet Beret helyi elnökeként” kér anyagi támogatást, hogy szebbé tudja tenni hátrányos helyzetű gyermekek karácsonyát.
Amellett, hogy kétségkívül nemes ügyről van szó, félrevezető lehet és akár jogszabályellenesnek is minősülhet, ha valaki egy már nem létező, fiktív egyesületre (ÉKE) hivatkozva hirdet adománygyűjtést a közösségi médiában.
Hivatalos szerveknek írt levelekben is létezik még az ÉKE
További kérdéseket vet fel, hogy Száva Vince a hivatalos szervekkel folytatott levélváltásait és tárgyalásait ugyancsak a Magyarországi Nemzeti-, Etnikai Kisebbségek Érdekvédelmi Egyesülete elnökeként bonyolítja.
Mióta jogerősen megszűnt a szervezet, többek között a Készenléti Rendőrség Hivatalával (2021. december),
a Készenléti Rendőrség Humánigazgatási Szolgálat Fegyelmi Osztályával (2022. május),
a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával (2022. április-május),
valamint a Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Főigazgatójával (2022. június) való levelezéseiben is az ÉKE elnökeként szerepel a neve.
Joggal feltételezhetnénk, hogy Száva Vince zűrös múltja (strici-vád, rendőrségi eljárás) és jelene (felszámolt egyesület nem létező elnöki pozíciójában való tetszelgés) óvatosságra inti a magyarországi politika és közigazgatás képviselőit, akik így kétszer is meggondolják, hogy mutatkozzanak-e, vagy működjenek-e együtt a cigány jogvédővel – már amennyiben tisztában vannak a viselt dolgaival.
Magas helyeken is fogadják
A valóság azonban az, hogy Száva Vincét meglehetősen magas helyeken is fogadni szokták, 2022. december 7-én például a Köztársasági Elnöki Hivatalban járt a delegációjával.
De fotózkodott már Szijjártó Péterrel,
és beszélgetett a „rasszizmus visszaszorításáról” Frölich Róbert országos főrabbival is (még ha a nevét nem is sikerült helyesen leírnia).
S azt se feledjük el, hogy a sajtóban és a közösségi médiában terjedő információk alapján a mezőhegyesi gyilkosság után a helyi, Mezőkovácsházi Rendőrkapitányság a Szávával való „konzultációt” követően kezdett el garázdasággal vádolni többeket, akik részt vettek a kegyeleti megemlékezésen.
E-mailben kerestük az érintetteket
Hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, és megtudjuk, az említett személyek és intézmények tisztában vannak-e vele, hogy
Száva Vince korábbi újságcikkek állításai szerint „közismert Rákóczi téri strici” volt, aki ellen csalás és más bűncselekmények elkövetésének alapos gyanúja miatt rendőrségi eljárás indult; valamint egy adósság miatt felszámolt, ma már nem létező egyesület elnökeként hivatkozik magára,
e-mailben kerestük a Köztársasági Elnöki Hivatalt, a Külügyminisztériumot, Frölich Róbert rabbit és a Mezőkovácsházi Rendőrkapitányságot is. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Száva nem ér rá, éppen adományt oszt
Száva Vincét pedig telefonon sikerült utolérnünk. A cigány jogvédő, miután feltettük neki az ÉKE egyesület felszámolásával kapcsolatos kérdéseinket, azt mondta, éppen adományt oszt, úgyhogy majd később visszahív minket.
Mivel cikkünk megjelenéséig nem teljesítette az ígéretét, e-mailben is elküldtük neki a kérdéseinket. Amint reagál, természetesen közöljük a válaszait.
(Jelen írásunk Judy Tailor oknyomozó blogger segítségével készült.)
Kiemelt fotó: Facebook/Száva Vince
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!