Hazánk az átlagfizetéseket tekintve még a KSH által közölt, igencsak finomított állítólagos „bruttó 510 ezres” béreket alapul véve is sereghajtó az Európai Unióban. Egyedül Bulgária áll nálunk is rosszabbul. A térségben még a románok is lehagytak bennünket. Van azonban olyan munkakör, ahol a magyar fizetés még az EU-s átlagot is veri.
Az uniós tagországok kormányfőinek a keresetét összehasonlítva ugyanis Magyarország átlagon felül teljesít – derül ki az Euronews adataiból. Orbán Viktor márciustól ráadásul bruttó 5 727 000 forintot kereshet, mivel korábban az országgyűlés törvénybe iktatta, hogy a miniszteri fizetések (így a miniszterelnöké is) arányosan növekednek az előző év átlagkeresetével. Lefordítva: ha az erősen kozmetikázott KSH adatok (melyekbe beleszámítanak a milliós miniszteri fizetések is) jelentős béremelést mutatnak az előző évhez mérten, akkor Orbán fizetése ennek arányában tovább emelkedik – egy igazi öngerjesztő folyamat.
Mivel a KSH szerint a bruttó átlagkereset szeptemberben 504 100 forint volt, a GKI Gazdaságkutató elemzése alapján a béremelés mértéke tavaly 17,7 százalékos volt. Eszerint idén 590 ezer forint körüli bruttó átlagbér valószínűsíthető.
„Jól a számok”
Magyarország bizonyos statisztikák tekintetében kiemelkedő teljesítményt nyújt az Európai Unión belül. Példának okáért az infláció és az élelmiszerárak emelkedése is hazánkban a legmagasabb, de az üzemanyagárak viszonylatában is az élbolyba tartozunk.
Persze, nincs tökéletes kormányzás, így nem lehetünk mindenben az élen. Ahol lemaradtunk, az történetesen az átlagbér, ami 2021-ben 33 511 euró volt. 400 forintos árfolyamon számolva ez évi bruttó 13,4 millió forint, havi lebontásban pedig 1,1 millió forint. Ezzel összevetve a magyar éves átlagbér a maga 12 618 eurójával (éves szinten 5 millió forint) igencsak szerénynek tűnik. Ennél rosszabb számokat csak Bulgária tud felmutatni, ahol 2021-ben a bruttó átlagkereset épp csak meghaladta a tízezer eurót, egészen pontosan 10 345 volt, forintosítva: évi 4,1 millió.
Tehát, gyakorlatilag a térségben mindenki többet keres nálunk.
Orbán se dolgozhat éhbérért
Ha ezen adatokat látva bárki aggódna miniszterelnökünk megélhetéséért, az ő megnyugtatására eláruljuk:
Orbán Viktor fizetése bőven veri az EU-s átlagot, nála nem csak bolgár kollégája keres kevesebbet.
Fontos kihangsúlyozni, az uniós miniszterelnöki bruttó fizetések összehasonlítása egy kicsit körülményesebb a naprakész adatok hiányában, viszont a grafikonok az arányok szemléltetésére így is tökéletesen alkalmasak. Az adatok kormányzati forrásokból és sajtóértesülésekből származnak. A helyi valutában felvett béreket a napi árfolyamon mutatják ki forintban, az eurót pedig az egyszerűség kedvéért ezúttal is 400 forintos árfolyamon számoltuk.
A kormányfők éves bruttó bére tavalyi adat, a nagyon elavult, 2015-ös ciprusi fizetést kivéve. A képet kissé torzítja, hogy Horvátországban a béreket nettóban mutatják ki.
A miniszterelnökök bruttó éves átlagfizetése tavaly 52,7 millió forint volt, vagyis Orbán már tavaly, havi közel 4,9 milliós bérével (évi több mint 58 millió forint) is verte az EU-s átlagot. Előnye 2023-ban tovább nőhet, hiszen tavasztól már több mint 5,7 millió forintot kap havonta.
Minden szentnek maga felé hajlik a keze
Orbán Viktor kormányfőnek nemcsak a képviselői alapbér jár, hanem – a nyári fizetésemelése óta – a házelnöki tiszteletdíjjal megegyező összeg is. Ez utóbbi az alapjuttatás 2,7-szerese. A 17,7 százalékos átlagbér-emelkedéssel számolva márciustól a miniszterelnök fizetése a mostani 4 millió 870 ezer forintról bruttó 5 millió 727 ezer forintra nőhet, ami bruttó 857 ezer forintos fizetésemelésnek felelne meg.
A 17,7 százalékos átlagbér-emelkedéssel Kövér László tiszteletdíja csaknem 4,2 millió forintra nőne a mostani 3,5 millió forintról.
A házelnök juttatásához igazítják a köztársasági elnök bérét is, aki annak 1,1 szeresét, azaz Novák Katalin nagyjából bruttó 4,6 milliós, a jelenleginél 700 ezer forinttal magasabb összeggel számolhat.
A miniszterek bérét a kormányfő szabja meg.
Orbán Viktor 2018 óta az átlagbér hatszorosában határozza meg a miniszterek fizetését.
Ha tartja magát elvéhez, akkor minden tárcavezető nagyjából 3,1 millió forintos fizetést kaphat, mintegy 460 ezer forinttal többet, mint eddig.
Amennyiben a miniszter képviselő is, akkor jár neki a képviselői alapbér is, ebben az esetben a márciusi bruttó fizetésnövekedés elérheti a 700 ezer forintot is.
Mindezek fényében nézzünk rá ismét az EU-s bértáblázatra, és gondolkodjunk el: ha kivennénk a statisztikákból a milliós miniszteri fizetéseket, illetve a külföldi multik igazgatói székében lebzselő helytartókat, és tényleg csak a valódi magyar béreket néznénk, vajon akkor is lehagynánk Bulgáriát, vagy 13 év fideszes kétharmad után végre eljutottunk Európa legaljára? De legalább a migránsok nem maradnak itt, hogy elvegyék a magyarságot kiszorító cigányság életterét…
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!