Nőtt a műtétre várakozó betegek létszáma számos életminőséget jelentősen befolyásoló műtét esetében. Még mindig rengetegen várakoznak többek között térd- és csípőműtétre, sérvműtétre, epekőműtétre. A mandula- és orrmandulaműtétekre több mint kétszeresére nőtt a várakozók száma, ez derült ki a napokban egy felmérésből.
A Pénzcentrum elemzése szerint a tavalyi év januárjához képest jelentősen nőtt például azon betegek száma, akik térd- és csípőprotézis-műtétre, sérvműtétre, szívkatéterezésre, valamint epekő-, mandula-, orrmandula- és prosztataműtétre várakoznak.
Mindezeket figyelembe véve pedig elképesztő, de 2023 elején 11,5 ezer ember várakozik valamilyen műtétre.
Ebből szívkatéterezésre 2603-an várnak jelenleg, ami közel ezer fővel több a tavalyi év ugyanezen időszakához képest. De nem jobb a helyzet a vizsgálatok tekintetében sem, ott is óriásiak a várólisták, ezekről kérdeztük Árendás Mónika egészségügyi szakdolgozót, a Mi Hazánk egészségügyi kabinetjének tagját.
– Nővérke, csak 3 hónapra kaptam időpontot ultrahangra. Csak fél év múlva fogadnak az endokrinológián, csak jövőre tudják műteni az epekövemet. Három évet kell várnom a csípőprotézis műtétre! Lemondták a műtétet, mert nincs orvos! Lemondták az MR vizsgálatot, ahova 4 hónapja kaptam időpontot, mert elromlott a gép – csak néhány idézet, amit megosztott velünk, amelyekkel találkozott már az egészségügyben.
Getty Images
De miért vannak ekkora várólisták?
– Mert részben finanszírozási okból gépbeszerzési, karbantartási hibák és hiányosságok vannak. Továbbá a magyar egészségügyben nincs koordináció, kooperáció, nincs megfelelő feladatkiosztás és ellenőrzés sem. Nincs elegendő orvos, nincs elegendő asszisztencia. Ugyanis az utóbbi időben a külföldre dolgozni távozók és a magánegészségügybe menekülők mellett több ezer orvos és szakdolgozó nem lépett át egészségügyi szolgálati jogviszonyba, és nem kért a kötelező Covid-oltásból sem, inkább elhagyta az egészségügyet – fejtette ki véleményét.
Árendás úgy látja, ezzel szemben még mindig van protekcionizmus az egészségügyben. A kórházi infrastruktúrát, az állam által finanszírozott gépparkot, ágyakat, orvosokat és nővéreket, pharmakológiai (gyógyszerkipróbálási) vizsgálatokra használják, amelyből egyes professzorok húznak busás hasznot.
– Ezt még megfejeli az elmúlt időszaknak az egyik hibás döntése, az orvosok fizetésének teljesítményarányosság nélküli megemelése. Ha a doktor nem fogad beteget az ambulancián, akkor is ugyanazt a fizetést kapja.
Ezért lettek oly’ szellősek az utóbbi időszakban a szakrendelők. A műtőorvosnak sem érdeke, hogy minél többet műtsön, hiszen sem több fizetést, sem tiltott borravalót nem kap, ha többet dolgozik – folytatta.
– Így hát szépen lassan elsorvad a társadalombiztosítás általi betegellátás, s a betegeket nem kell kényszeríteni, önmaguktól átnyergelnek a magánegészségügyi ellátáshoz, fizetnek, mint a katonatiszt.
No, de mit várunk egy olyan kormánytól, amely az európai halálozási statisztikában elsők közt menetelő nemzetünk részére nem tartja fontosnak , hogy az egészségügynek saját minisztériuma legyen?
– összegezte gondolatait.
(Kiemelt kép: femina.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!