Norbert Kleinwaechtert, az AfD politikusát, a Francia-Német Parlamenti Közgyűlés igazgatótanácsának tagját kérdeztük a német belpolitikáról, az Ukrajnának történő fegyverszállításokról, valamint a társadalom háborúhoz való viszonyáról. Nicolas de Lamberterie interjúja.
Olaf Scholz német kancellár többnapos hezitálás után úgy döntött, hogy tankokat küld Ukrajnába. Mit gondol erről a döntésről?
Norbert Kleinwächter: Nem jó döntés harckocsikat szállítani Ukrajnának, különösen azért, mert a harckocsikat a Bundeswehr német készleteiből veszik át. Nekünk sincs sok tankunk; minden esetre meg kell tudnunk védeni magunkat. Tehát hiba lenne átadni mindent, amink Ukrajnában van, mert Ukrajna nem feltétlenül Németországot védi, hanem Ukrajnát.
Természetesen Ukrajna joga, hogy megvédje magát, és joga, hogy harckocsikat rendeljen a Rheinmetalltól és más gyártóktól, de ami a német harckocsiállományt illeti, hiba lenne csak úgy leszállítani Ukrajnának, mert ez azt jelenti, hogy a német hadsereg többé nem lesz képes megvédeni Németországot.
Miért habozott Olaf Scholz napokig, hogy Leopard harckocsikat szállítson Ukrajnának? Az egyik dolog, amit mondott, az volt, hogy várja az amerikaiak döntését. Ön szerint az amerikaiak döntenek Németország külpolitikájáról?
Norbert Kleinwächter: Úgy gondolom, hogy Olaf Scholz döntése, hogy megvárja az amerikaiak döntését, az általános háborús helyzettel függ össze. Valójában nincs értelme húsz német tankot szállítani Ukrajnának, amikor a többi partner nem teszi ezt, mert az oroszoknak rengeteg tankjuk van.
Az ukránok valóban tankokat kérnek, hogy meg tudják védeni magukat, de ha csak egy ország teszi ezt, az nem változtat a háborún, hanem még jobban belerángat minket a háborúba. Nem akarunk részt venni ebben a háborúban.
Nem igazán akarunk ennek a részesei lenni, és ezért gondolom, hogy Olaf Scholz sokat gondolkodott, mielőtt azokat a tankokat Ukrajnába szállította.
Hogyan látja a német társadalom ezt a döntést? Van-e megosztottság az egykori Nyugat- és Kelet-Németország között ebben a kérdésben?
Norbert Kleinwächter : A német társadalom teljesen megosztott ebben a kérdésben. Olvastam olyan felméréseket, amelyekben 44% támogatja és 45% ellenzi, tehát valóban van egy megosztottság a német társadalomban, mert – és ez a fő aggodalom – a németek nem akarnak részt venni ebben a háborúban; nem akarnak részt venni egy háborúban az Orosz Föderáció ellen, és ezért valóban úgy látják, hogy
minden egyes döntés, amely több fegyver szállításáról szól, talán egy Oroszország elleni totális háborúhoz vezet, ami rendkívül káros lenne számunkra, ezt mindenki tudja.
Mindenki emlékszik még a második világháborúra, ezért ezt nem akarjuk. A német társadalom tehát nagyon megosztott. Nincsenek adataim a Nyugat és Kelet közötti megosztottságról, de úgy gondolom, hogy van egy bizonyos megosztottság, mert valójában a keletnémetek egy kicsit jobban megértik az oroszokat, és megértik, hogy nagyon nehéz velük háborúzni.
Milyen a gazdaság, az ipar és az energiaárak helyzete Németországban? 2022 ősze óta egyesek azt jósolták, hogy a német gyárak az USA-ba vagy Kínába költözhetnek, megfigyelhető ez azóta?
Norbert Kleinwächter: A német gazdaság siralmas helyzetben van. Nagyon magas az infláció. Az energiaárak több mint 200%-kal emelkedtek.
Sok olyan vállalat van, amelynek nagyon alacsony a haszonkulcsa, így az energiaárak bármilyen emelkedése árt nekik, és így elég sok vállalat azt mondja, hogy nem lesz képes az üzletben maradni az energiaárak jelenlegi szintje mellett, amelyek valószínűleg nem fognak csökkenni egyhamar.
Tehát sok gyár, sok iparág fogja elhagyni az országot.
Ami azonban ennél sokkal súlyosabb, az az, hogy sok kis- és középvállalkozás nem tud elköltözni vagy áttelepülni, és amelyek nagyon szenvednek az energiaárak ilyen szintjétől, és amelyek már nem lesznek képesek a piacon maradni, így sok iparágat fogunk elveszíteni, sok vállalkozást, sok terméket és munkahelyet fogunk elveszíteni emiatt a helyzet miatt.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!