Jósa Bálint, a FARE (Football Against Racism in Europe) elnökségi tagja a Magyar Jelen megkeresésére közölte, szervezete szerint a történelmi Magyarország térképe önmagában nem számít diszkriminatív szimbólumnak, használata miatt az UEFA eddig még egyszer sem büntette meg az MLSZ-t és a magyar labdarúgó-válogatottat.
„A FARE nem döntéshozó szerv, a nemzetközi mérkőzésekre kilátogató ellenőreink legfeljebb javaslatokkal élhetnek az UEFA felé és tevékenységüket is az európai szövetséggel közösen végzik, annak felügyeletével, azt kiegészítve” – szögezte le mindjárt az interjú elején Jósa Bálint, azzal a szándékkal, hogy tisztázzon egy gyakori félreértést.
A Football Against Racism in Europe elnökségi tagja a Magyar Jelennek elmondta, az MLSZ hiába mutogat a FARE-re, a szervezet megítélése szerint a Nagy-Magyarország szimbólum önmagában nem minősül diszkriminatívnak – erről éppen a napokban egyeztetett a mérkőzéseket ellenőrző rendszer vezetőjével.
„A FARE 2016-os katalógusában – melynek összeállításában jómagam egyébként nem vettem részt – valóban a vitatott jelképek között szerepel a történelmi Magyarország térképe, de csak akkor, ha más, súlyosabb szimbólumokkal, például nyilaskereszttel, árpádsávos zászlóval, önkényuralmi jelképekkel együtt jelenik meg [a katalógus két képén valóban árpádsávos térképek láthatóak, de a fotók melletti szövegben nincs utalás arra, hogy csak ebben az esetben lenne problémás a Nagy-Magyarország szimbólum használata – a szerk. ] Önmagában, például a konkrét ügy tárgyát képező lila hátterű drapin azonban nem számít diszkriminatív jelképnek. Nem véletlen, hogy az UEFA eddig még egyszer sem büntetett miatta, pedig évtizedek óta gyakori vendég a magyar labdarúgó-válogatott meccsein”
– ismertette Jósa Bálint, hozzátéve, hogy meglátása szerint – és a FARE álláspontja is ez – az elmúlt években kvázi normalizálódott a Nagy-Magyarország jelkép Magyarországon, most már elsősorban a nemzeti összetartozást és a határon túli magyarok iránti elkötelezettséget szimbolizálja .
Arra a kérdésre, hogy akkor Csányi Sándor, az MLSZ elnöke miért beszélt arról a Nemzeti Sport Online-nak adott csütörtöki interjújában, hogy az UEFA-nál és a FARE-nél is tiltólistán szerepel ez a szimbólum, azt válaszolta:
„Fogalmam sincs, ez teljesen abszurd. Eleve az UEFA kiskönyvében nem szerepelnek konkrét tiltott jelképek, csak általános irányelvek, hogy mire kell figyelni egy nemzetközi mérkőzésen. Ráadásul – ahogy már mondtam – eddig még sosem büntette meg az európai szöveteség az MLSZ-t nagy-magyarországos molinók kifeszítése miatt.”
Hozzátette:
„Ami pedig a FARE-t illeti, amellett, hogy már tisztáztuk a szervezet hozzáállását a Nagy-Magyarország jelképhez, fontos leszögezni, hogy a katalógusunk nem azzal a céllal készült, hogy ha egy benne található szimbólum feltűnik valamelyik nemzetközi meccsen, muszáj legyen büntetést kiszabni. Mi csak jelezzük az UEFA-nak, hogy mely jelképek lehetnek problémások, de az utolsó szó nyilván az övék, nekik van döntési kompetenciájuk.”
A Nemzeti Sport Online arról is írt, hogy bár az MLSZ a hazai bajnokikon nem tiltja, nem is javasolja a nagy-magyarországos molinók, drapériák és zászlók használatát, mondván „A FARE ezeket a találkozókat is monitorozhatja, és jelentheti az UEFA-nak, ezért a magyar szövetség nem javasolja a használatukat, hiszen, ha egy ilyen ügyben eljárás indul, a büntetést ugyanúgy a válogatott mérkőzésekre szabják ki.”
Jósa Bálint, a FARE elnökségi tagja
Jósa szerint ezek a sorok sem fedik a valóságot, ugyanis a FARE alapesetben csak az UEFA és a FIFA égisze alá tartozó nemzetközi találkozókról írhat jelentést, nemzeti bajnoki vagy kupameccsekről nem. Hiszen ellenőrizni is csak az UEFA-val közösen jogosult, nincs olyan jogköre, mint valamilyen általános hatóságnak, amely tilt és büntet, és nem is erre jött létre.
„Kivéve, ha az adott szövetség külön kéri, hogy a nemzeti mérkőzéséken is végezzünk monitoring feladatot, de az MLSZ felől eddig még nem érkezett ilyen jellegű megkeresés”
– jegyezte meg.
A FARE elnökségi tagjánál arra a Nemzeti Sport Online által szerdán nyilvánosságra hozott levélre is rákérdeztünk, amit Vági Márton, az MLSZ főtitkára még tavaly szeptemberben, a magyar-olasz Nemzetek Ligája-találkozó után küldött az UEFA fegyelmi bizottságának. Vági írásában – nagyon helyesen – amellett érvelt, hogy bár az Európai Labdarúgó-szövetséghez érkezett egy bejelentés a Nagy-Magyarország szimbólum használata miatt, az nem számít rasszistának és diszkriminatívnak, ezért ne büntessék meg érte az MLSZ-t. (Végül az UEFA nem is szankcionálta lila hátterű nagy-magyarországos drapit, a Magyar Labdarúgó-szövetség azonban saját hatáskörben – tiltott jelkép használatára hivatkozva – két magyar szurkolót 24 hónapra mégis kitiltott a magyar labdarúgó-válogatott mérkőzéseiről. Erről bővebben ITT írtunk.)
Jósa Bálint szerint a nemzetközi mérkőzéseket követően gyakran érkezik bejelentés az európai szövetséghez, ennek oka, hogy bárki tehet ilyet, nem csak a kijelölt ellenőrök. Ugyanakkor ez önmagában még nem determinálja, hogy az UEFA fegyelmi bizottsága végül elmarasztaló ítéletet hoz az adott nemzeti szövetséggel szemben, sőt!
„Ugye az említett magyar-olasz meccsen kifeszített nagy-magyarországos drapéria miatt sem büntette meg az UEFA az MLSZ-t. Ahogy a 2021-es Eb-n is hiába kifogásolta a szlovák szövetség, hogy az MLSZ a szurkolói himnuszok között a Nélküledre is engedélyt kért, az UEFA a FARE, személy szerint az én véleményemet kikérve végül úgy döntött, hogy mivel ez a dal Magyarországon szerves része a sporteseményeknek, valamint nem rendelkezik rasszista és irredenta felhangokkal (ellenben a nemzeti összetartozást szimbolizálja), elénekelhető az Európa-bajnokság budapesti mérkőzésein”
– hangsúlyozta.
Természetesen felmerül a kérdés, hogy ha az UEFA még egyszer sem büntetett a Nagy-Magyarország szimbólum miatt, ami önmagában a FARE szerint sem számít diszkriminatívnak, akkor az MLSZ miért döntött úgy, hogy a válogatott meccseken nem engedélyezi ezen jelkép zászlókon, drapériákon és molinókon történő megjelenítését?
„Szerintem az MLSZ kicsit fél, mert az UEFA a 2021-es Eb óta – elvben – szigorúbban veszi a politikai megnyilvánulásokat, és a Nagy-Magyarország szimbólum minősülhet annak. De a gyakorlatban a másfél évvel ezelőtti Európa-bajnokság óta sem kapott ezért a jelképért büntetést a magyar válogatott, valószínűleg azért, mert tudtommal az UEFA azon alapelve, miszerint a politikai véleménynyilvánítás csak akkor számít szabálysértésnek, ha diszkriminatív, továbbra sem változott”
– húzta alá a FARE elnökségi tagja.
Jósa szerint az a legszomorúbb az egészben, hogy az MLSZ félreérthető és bizonyos esetekben félrevezető kommunikációja miatt éppen a szurkolók nem tudják, hogy akkor most pontosan mi is a helyzet a nagy-magyarországos molinókkal .
„Érthető, hogy miért dühösek akár ránk, akár az MLSZ-re, mivel eddig nem sikerült kialakítani a pontos szabályokat. A szurkolók szórakozni mennek a meccsre, és nem a hátuk mögé nézve aggódni, hogy mit szabad és mit nem. Jó lenne, ha a felek érdemben kommunikálnának egymással, adott esetben az MLSZ, az UEFA, a FARE és a szurkolók képviselői leülnének egy asztalhoz, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva megvitatnák a Nagy-Magyarország szimbólum használatának kérdését”
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy akár kompromisszumos megoldás lehet, hogy a szomszédos országok válogatottjai ellen ne (hiszen ők értelmezhetik revizionista és diszkriminatív jelképként), a többi nemzetközi meccsen azonban megjelenhessenek a lelátón a történelmi Magyarországot ábrázoló zászlók, drapériák és molinók.
FRISSÍTÉS: Az MLSZ a Telexnek jelezte, a leghatározottabban cáfolják a FARE nevében megszólaló ellenőr állításait, írásos dokumentumokkal tudják bizonyítani, hogy a szervezet többször is tett bejelentést a nagy-magyarországos molinók használata miatt.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!