„Ahogy az Ön előtt is ismert, az illegális migráció nem csupán nemzetbiztonsági, közbiztonsági, de mára komoly gazdasági problémává is vált. A lassan szűk egy évtizede tartó migrációs nyomás nem kevés pénzébe került a magyar államnak és a magyar adófizetőknek, s ez a migrációs nyomás nem hogy csökkenne, de lassan a 2015.-ik évihez hasonló mértékben ismétli önmagát. A déli határszakaszon gazdálkodóknak folyamatos és jelentős károkat okoznak, valamint a kerítés megépítése és üzemeltetése is óriási költségként terheli a költségvetést az mellett, hogy folyamatos rendőrhiányt eredményez a hazai no-go zónákban” – írja Pintér Sándornak címzett írásbeli választ igénylő kérdése bevezetőjében Dócs Dávid, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője.
A politikus szerint „amíg a rendőrségnek országos viszonylatban nincs pénze gépjárműparkjának a karbantartására, a kötelező szervizek elvégzésére, vagy az állomány dolgozóinak béremelésére, addig a déli határon szolgálatot ellátók fokozott veszélynek vannak kitéve az egyre durvább eszközökhöz nyúló, egyre erőszakosabb migránsoktól és az egyre szaporodó embercsempész bandáktól, akiknek elfogott és hazánkban bebörtönzött társaik száma meghaladja a 2500 főt, s éves viszonylatban az ő eltartásuk 3 milliárd forintnál is több pénzbe kerül”.
A Mi Hazánk úgy látja, „luxus” több milliárd forintot költeni az embercsempészek fogvatartására, főleg, mikor az infláció 20% felett jár.
Ezért szerencsésebb lenne, ha ezek a költségek nem a magyar adófizetőkkel lennének megfizettetve, s az elfogott más állampolgárságú embercsempészeket saját eltartásuk költségeinek a megkeresése céljából kényszermunkára fognák, majd a büntetési tételük letelte után örökre kitiltanák Magyarország területéről
– szögezi le Dócs. Majd rámutat:
Az embercsempészek mellett az illegális határátlépők is bűncselekményt követnek el, ezért az ő esetükben a kitoloncolás mellett az eljárás költségeinek teljes megtérítése is indokolt lenne. Mindkét kategóriánál a bűncselekmény elkövetésekor náluk található értékek teljes elkobzásával a felmerülő költségek megtérítését szolgálnák.
Az országgyűlési képviselő kérdése pedig a következők Pintér Sándor felé: ő, személy szerint milyen intézkedéseket szeretne foganatosítani a jövőben annak érdekében, hogy ne a magyar adófizetőknek kerüljön pénzbe az illegális migráció, hanem a bűncselekményt elkövetők viseljék az eljárással és a fogvatartásukkal kapcsolatos költségeket?
A Fidesz-kormány válasza
Bokros teendői mellett Pintér Sándor – úgy tűnik – nem ér rá ilyenekkel foglalkozni, így a válaszadásra Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára vállalkozott. Sajnálatos módon az általa leírtak arra engednek következtetni, hogy államtitkárúrnak nem sikerült megértenie a Belügyminisztériumhoz intézett kérdést.
Ő ugyanis válaszában előbb arról értekezett, mképpen emelkedett az illegális migránsok száma egy év alatt a magyar határon, s ezzel párhuzamosan az embercsempészek aránya is. A gond csak az, hogy ezt senki sem vitatta.
Rétvári ezt követően hosszas számháborúba kezd, mely során azt bizonygatja, hogy az utóbbi években az embercsempészet hazánkban a második legjellemzőbb bűncselekmény a fogvatartottak között (vajon mi lehet az első, és az mely etnikumhoz köthető? – a szerk.). 2020. január 1. óta az embercsempészet miatt letartóztatott emberek száma meghétszereződött, 258 főről 2 637-re emelkedett. Ez a fogvatartottak több mint 10%-a.
Az államtitkár szerint a kormány „megfelelő intézkedéseket” hozott a helyzet kezelésére azáltal, hogy „lehetőséget teremtett a nem magyar állampolgárságú személyek átadását megelőző eljárási cselekményekre, meghatározott feltételek fennállása esetén ugyanis a külföldi elítélt szabadságvesztés végrehajtásának félbeszakítása iránti kérelmével lehetősége nyílik arra, hogy a fogvatartott más államban, lehetőség szerint hazájában tölthesse le a szabadságvesztés büntetését”.
Lefordítva magyarra ez annyit jelent: esetleg, talán az idegen állampolgár a börtönbüntetése során valamikor hazamehet, ahol aztán vagy leüli a maradék büntetését, vagy nem. Kártérítésről, kompenzációról szó sincs.
Ezt követően Rétvári már meg se próbált úgy tenni, mint aki a kérdésre válaszol, helyette inkább arról beszélt, a Fidesz-kormány eddig mintegy 650 milliárd forintot költött határvédelemre, ezzel „védve Európát”.
(Az egyébként, hogy miért került – az egyébként fontos és szükséges – határkerítés mintegy 650 milliárd forintba a magyar adófizetőknek, megintcsak egy érdekes kérdés. Apáti István országgyűlési képviselő az előző ciklusban egy sajtótájékoztatón a következőket viszontagságokat fedezte fel a kormány által közzétett beszámolókban: bruttó 600 forintos méterárért kapható NATO pengés drótot 2800 forintért szerezték be, 300 forint helyett 2400 forintot fizettek a láthatósági mellények darabjáért, 1 millió 225 ezer forintért vettek 350 darab egyszerű lakatot, vagy épp 1950 – amúgy filléres árú – tábláért 15 millió forintot fizettek ki, három darab cölöpverő gépet képesek voltak 90 millió forintért megvásárolni, miközben ugyanolyan gépből hatot 30 millióért béreltek. A Legjobbkocsma.hu-tól rendeltek szervízautót, de a két, elhíresült „Mad Max” kaput is tízmillióért szerezték be. Az, hogy előre nem tervezett költségek címén 500 milliót elszórtak – nem kellő részletezésű elszámolással – márcsak hab a tortán – tette hozzá.)
Végül azt sem tudtuk meg, Pintér Sándor személy szerint milyen intézkedéseket szeretne foganatosítani a jövőben annak érdekében, hogy ne a magyar adófizetőknek kerüljön pénzbe az illegális migráció, hanem a bűncselekményt elkövetők viseljék az eljárással és a fogvatartásukkal kapcsolatos költségeket? A jelek szerint tehát erre a kormánynak nincs se terve, se elképzelése.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!