Mert minden mindennel összefügg.
Nem akármilyen hétvégét hagy maga mögött a magyar belpolitikát egészségtelen közelségből figyelő szavazó, ugyanis egyszerre vagyunk túl egy LMP, egy MSZP és egy Momentum évnyitó kongresszuson.
Ment az adok-kapok
A sort a szocialisták kezdték még pénteken. És újítottak, fordulatot hirdettek, ráadásul baloldali fordulatot. 20 évvel ezelőtt tanultam meg olvasni és 13 éve olvashattam el az első politikai híreket, cikkeket, TV-adásokat. Az MSZP és az új baloldali fordulat meghirdetése már akkor is szerepelt és azóta folyamatosan szerepel minden egyes évnyitó, évzáró, kampánynyitó, kampányzáró, eredményváró, majálisköszöntő, vagy a jóég tudja milyen rendezvényen.
Az MSZP háza táján az elmúlt hónapokban egészen turbulens javaslatok fogalmazódtak meg. Ilyen volt a párt nevének és logójának lecserélése, ez végül Ujhelyi István kilépéséhez vezetett, de több szocialista politikus is elhagyta a hajót, hogy a DK-ban tevékenykedhessen tovább. A kongresszusról most fizetett hirdetésben igyekeznek eljuttatni a legfontosabb üzeneteket.
„Magyarországnak baloldali fordulatra van szüksége mind belpolitikai, mind külpolitikai téren. Ahogy Kunhalmi Ágnes fogalmazott, nem akkor nehéz baloldalinak, szociáldemokratának lenni, amikor minden rendben megy egy országban, amikor mindenkinek jár a jó iskola, jó egészségügy és lakhatás. Akkor nehéz – de akkor kell a leginkább igazi baloldalinak és igazi demokratának lenni –, amikor semmi sincs rendben.”
Az LMP szintén szezonnyitó gyűlést tartott. Az ő esetükben talán a legindokoltabb lenne elgondolkodni a névváltoztatáson, mert a párt egyedül nem ugrotta volna meg 2022-ben az 5%-ot, de még a közös listáról sem tudták elérni, hogy legyen 5 képviselőjük, amivel frakciót tudnak alakítani. Gyurcsány Ferenc pótolta ki nekik végül, mert annyi realitásérzékük még volt a tárgyalóasztaloknál, hogy ezt leüzleteljék a DK-Jobbik tandemmel.
„Megszűnőben van a politikai verseny, a politika mára törzsi csapatsporttá vált, vannak moralizáló picsogások, különböző önsóhajtozások, de valódi verseny már nincs” – mondta Ungár Péter a beszédében. Ungárban már eleve lehetett némi frusztráció, mert belső forrásokból úgy tudjuk, hogy ők is délután szerették volna tartani az összejövetelt, csak a Momentum erre rácápázott, végül ezért került szombat délelőttre a rendezvény. Ungár egyébként a 2017-es Nyitás Fesztiválon személyesen igyekezett közeledni a Momentum tagjaihoz, de az akkori cikkek szerint annyira berúgott, hogy molesztálni kezdte a fesztiválozókat, ezért inkább kidobták. Ungár most keményen odaszólt a Momentumnak: „aki szerint az a zöld politika, hogy mindenki kapjon egy Teslát, vagy engedjük be a génmódosított élelmiszereket, az sok minden, csak nem zöld” – mondta és hozzátette,
hogy a Momentum hülyének nézi a választókat, ha azt ígéri nekik, hogy Donáth Anna véget vet az inflációnak és a gazdasági válságnak.
A Momentum kongresszusán többek között az hangzott el, hogy
amíg klímavészhelyzet van, addig nem lesz Magyarországon jó oktatás.
Az eseményről tudósításunkat ITT lehet olvasni.
Politikai négyszög a zöldpolitizálás mentén
Furcsa politikai négyszög és személyes viszonyok rajzolódnak ki, burkolt üzenetek, kódolt Facebook bejegyzések alapján már körvonalazódik a 2024-es választások helyezkedéseinek iránya.
Az MSZP jelenleg azt kommunikálja, hogy mindenképpen kell koordináció és ők nem akarnak többet akkumulátorpárt lenni, tehát abba nem mennek bele, hogy a vidék nagyvárosaiban meglévő(?) aktivistahálózatukkal más párt jelöltjét segítsék győzelemre és ezért cserébe ne kapjanak semmit (például nyerhető körzeteket Budapesten, vagy a jelenleg hivatalban lévő polgármestereik meg nem támadását – akár Szombathelyen épp a már említett Ungár Péter részéről.)
/Arról, hogy mit értenek akkumulátorpárt alatt, vagy hogy mit gondolnak az ezt gyártó kínaiakról személyesen szerettünk volna kérdezni őket Debrecenben. A végeredményért uccu IDE./
A Momentum arról beszél, hogy ők nem akarnak a technikai részletekről beszélni, de le akarják győzni a Fideszt. Donáth Anna kifejtette, hogy a párt nagyon sok rossz kompromisszumba ment bele és legközelebb már fel fogják vállalni azokat a vitákat, amiket eddig a közös győzelem érdekében nem tettek.
Az LMP eléggé határozottan állítja, hogy ezúttal megpróbálnák önállóan, de legalábbis úgy biztosan nem, ahogyan eddig tették, Ungár az előválasztást – amin ő épp veszített – többször is meg nem ismétlendő aktusként értékelte a napokban.
És itt van a DK. Az ő stratégiájuk világosan arra irányul, hogy ahol még nem sikerült nekik helyben a legerősebb szervezetet létrehozni a baloldalon belül ott inkább más pártok politikusát nemes egyszerűséggel leigazolják magukhoz, valószínűleg az újrázás ígéretével.
Alább egy példa arra, hogy hogyan kavarodtak össze a balliberális oldal szereplői. Négy politikus posztjain keresztül mutatjuk röviden az országszerte jellemző viszonyokat.
Déri Tibor (Momentum —-> DK)
Bodrozsán Alexandra (Momentum —-> DK)
Kocsis- Cake Olivio (Párbeszéd —-> DK)
Király József (MSZMP —-> MSZP)
Korábban beszámoltunk róla, hogy Déri Tibor és Bodrozsán Alexandra kéz a kézben igazoltak át a Momentumból a DK-ba. Ismeretes, hogy Bodrozsánt a Déri Tibor vezette újpesti önkormányzat tanácsadóként foglalkoztatta miközben a politikus 2019 óta a közös baloldali indulásnak köszönhetően egyéni körzet képviselőjeként a kecskeméti közgyűlésben dolgozik.
Kocsis- Cake Olivio DK-ba való igazolását sokan nem értették, illetve az lehetett benne a fura, hogy a DK-nak miért lehet szüksége egy jelenleg mandátum nélküli képviselőre, aki sem a parlamentben, sem önkormányzatban nem dolgozik. Ugyanez a helyzet Buzinkay Györgynél, ő sem tagja választott testületnek.
A válasz az úgynevezett „szakpolitikákban” rejlik. Buzinkay a Momentum LMBTQ szakpolitikusa volt, a távozása óta a Momentumnak feltűnően kevesebb üzenete van a másként gondolkodók felé. Kocsis- Cake esetében a zöld politika aktuális, az ő munkája már transzparens. A színesbőrű politikus immáron DK-s logó alatt járja az országot és személyesen látogat el újdonsült párttársaihoz. A zöldturnét épp Dérinél és Bodrozsánnál kezdte.
„Megtisztelő, hogy egy olyan kiváló szakemberrel dolgozhatok együtt a Demokratikus Koalícióban, mint Kocsis-Cake Olivio” – lelkendezik Bodrozsán.
Déri Tibor ugyanúgy megtisztelve érezte magát az egzotikusan zöld, expárbeszédes Kocsis látogatása miatt, az egyeztetést szükségesnek is érezte közzétenni.
Itt érkezik a képbe az MSZP megyei elnökének rövid, de velős véleménye, valamint az ő előélete és szenvedéstörténete az immár DK-s Bodrozsán Alexandrával.
Az előválasztás idején Király József az MSZP, Bodrozsán a Momentum színeiben indult el egymás ellen az egyik kecskeméti választókerületben. Király József mögé a Jobbik és az LMP, Bodrozsán Alexandra mögé a DK állt be, ami a 2021 végi tendenciáknak totálisan ellentmondott, ugyanis a DK és a Momentum a legtöbb helyen elindult egymás ellen, illetve a Jobbik és a DK sehol nem indult egymás ellen – kivéve itt, a Bács-Kiskun megye 02-es számú OEVK-ban.
Ezek után következett az előválasztás hajrájában az a hangfelvétel, amit Bodrozsán hozott nyilvánosságra a vele különben az önkormányzatban akkor és most is ugyanabban a frakcióban ülő Király József ellen. A hangfelvételen az hallható, hogy Király József segítője a szavazók szállítása mellett még 2000 forintot ígér a Királyra szavazóknak. A hangfelvétel valódiságát, vagy hamisságát nem sikerült igazolni, de tény, hogy az előválasztást meglepetésre Bodrozsán magabiztosan nyerte meg az évtizedek óta Kecskeméten politizáló, helyben jóval beágyazottabb Király előtt. Az már kevésbé meglepetés, hogy a történtek után Király József és a helyi MSZP nem tett meg mindent az akkor még Momentumos jelölt győzelméért.
Más lapra tartozik, hogy Király Józsefnek ezt leszámítva sem élethalálharc a kormányváltás, tekintve, hogy cége 400 milliós megrendelést kapott a fideszes többségű városvezetésről iskolafelújításra. Hab a tortán, hogy erről épp az a bizottság döntött, aminek Király az elnöke.
Az MSZP megyei elnöke szerint árulók az átigazolók
Király Kocsis-Cake Olivio látogatása kapcsán hangot adott annak a véleményének, hogy, aki a DK-ba igazol, az árulók közé igazol.
A politikai zsoldos csapat egy újabb árulóval bővült! A fideszesek pedig hátradőlve röhögnek ezen.
– Írja hivatalos oldalán.
Ehhez kapcsolódva felmerül a kérdés, hogy az MSZP vajon országszerte árulónak tekinti-e a DK-ba igazolókat, vagy csak Bács-Kiskun vármegye határain belül? Ha árulónak tekintik, akkor hajlandók-e velük koordinálni jövőre? Ha nem hajlandó koordinálni, akkor maradnak-e képviselőik a megyeszékhelyek testületeiben?
Amennyiben ezt a mátrixot a kedves olvasó már nem tudja, vagy nem akarja követni, ne magát okolja!
Itt volt már mindenki mindenkivel, mindenki mindenki ellen és még soha nem értek el annyit, hogy megelégedjenek vele. A balliberális Barátok Közt Magdianyusának szerepéért idén Dobrev és Donáth fog csatázni. Jó szórakozást kívánunk!
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!