Arról már részletesen írtunk, hogy a balliberális pártok kongresszust tartottak, amelyeken a történelmi vereség árnyékában a lehetséges jövőopciókat keresték. Ki-ki a maga érdekei, lehetőségei szerint.
Ember, most jövök ki a kongresszusról
A Jobbikot abból a szempontból érdemes megemlíteni, hogy nem érdemes megemlíteni, ők a rossz történelmi emlékekre való tekintettel már kongresszust sem tartottak, ellenben a Momentumot és a DK-t azzal támadták, hogy nem elég EU-pártiak. Bravúros politikai érzék.
A szocialisták ismételten baloldali fordulatot hirdettek, az LMP pedig megtartotta fennállásának 54. kongresszusát, ami sokat elmond a zöldpolitika magyarországi útkereséséről.
A Momentum visszahozta Donáth Annát, de nem árulták el, hogy pontosan hova. Annyit kommunikálnak, hogy politikai vezető, miközben a párt elnöke továbbra is a politikai vegetáriánusként jellemezhető Gelencsér Ferenc.
Donáth Anna a beszédében több érdekes kijelentést tett. Ilyen például, hogy
amíg klímavészhelyzet van, addig Magyarországon nem lesz jó oktatás,
de az ellenzéki összefogásról és a DK-ról is kifejtette véleményét. Szavakban keményen nekiment Gyurcsánynak és folyton azt hajtogatta, hogy ugyanúgy már nem fognak nekifutni a választásoknak, ahogy tavaly tették, mert annak ez lett a vége. Azt jó szokás szerint nem mondta meg, hogy mégis akkor hogyan fognak készülni az önkormányzati és az EP-választásra, vagy 2026-ra. Ez a dilemma csak azokat a momentumos politikusokat érinti, akik ott voltak a kongresszuson, mert jónéhány képviselőjük egyéni választ adott arra, hogy hogyan készülnek a következő választásra. Ezek a válaszok egy irányba mutatnak, igen, a DK-ra. A DK nem egy képviselőt igazolt le a Momentumtól, tehette mindezt azért, mert jelenleg ők vannak abban a pozícióban, hogy az újrázás lehetőségét felkínálják az önkormányzati képviselőknek.
A DK kongresszusán emlékezetes jelenet volt, amikor trófeaként mutatták be az új képviselőiket, köztük az exmomentumos káderek felülreprezentálva voltak.
Logikus
Egy momentumos helyi képviselő egyetlen úton tudja biztosan elkerülni, hogy a DK megakadályozza a mandátumszerzését. Ha átlép a DK-ba.
De ha már pozíciókról van szó. Minden balliberális pártra igaz, hogy a DK nélkül jóval kevesebb önkormányzati és parlamenti helyük lenne. A Momentum honlapján büszkén fel vannak sorolva azok a szereplők, akik közpolitikai funkciót töltenek be.
Gyurcsánymentes alpolgármesterek: 13/0, polgármesterek 3/0
Az alpolgármesterek között senki nincs, aki a DK beleegyezése, akarata nélkül lett volna alpolgármester a saját településén és kerületében. Persze ugyanez igaz magukra a polgármesterekre, 2019-ben sehol nem indultak rá a Momentum jelöltjeire, az összefogást ugyan elbújtatták civilszervezetek mögé, de mindenkinek egyértelmű volt a helyzet, azóta végképp egyértelmű.
Gyurcsánymentes önkormányzati képviselők: 107/0
Ebből következően a Momentum az önkormányzati képviselőit sem önerőből, hanem a DK vezette összefogás égisze alatt, kialkudott személyi feltételek következtében szerezte meg. Enyhítő kivételt néhány megyei listás politikus jelent, de a legtöbb megyében már 2019-ben is közös listát állítottak más párttal.
Gyurcsánymentes országgyűlési képviselők: 13/0
Akad olyan párt a palettán, amely a Gyurcsány-kormány ellenében jött létre, de most egyetlen képviselője sem lenne az országházban, ha nem fogtak volna éppen ővele össze 2022 előtt. Az LMP egészen biztosan ilyen, ők nem érték volna el külön az 5 százalékos küszöböt, de még összefogással sem lett 5 képviselőjük, a vége az lett, hogy a DK átpasszolt egyet hozzájuk. Itt van a Jobbik. Talán ők megugrották volna a lécet, de biztosra ezt sem lehet venni, mindenesetre ők meg sem próbálták Gyurcsány nélkül, ami szép karrier a 2006-os események tükrében.
És vissza megint a Momentumhoz, merthogy most velük és Donáth Anna plakátjaival van tele a fél ország. Donáth azt ígéri közösségének, hogy új útra vezeti őket, amire már egyszemélyben rá is lépett. Követői csak abban az esetben lesznek, ha az az új út biztosítja a régi pozíciók legalább megtartását, de inkább a növelését. Az éhező hadsereg nem harcol jól, ezt tudjuk. A Momentum a többi baloldali párthoz hasonlóan egyetlen körzetet sem fog tudni megnyeri a DK nélkül. Sem 24-ben, sem 26-ban.
A fenti számok alapján érdemes feltenni néhány kérdést azoknak, akik Gyurcsány-mentes ellenzéket keresnek.
Aki ennyi lehetőséget, mandátumot kapott a DK közreműködésével, az hajlandó-e lemondani egy „új út” kedvéért ezekről?
Van-e a baloldalon olyan konstrukció, ami a DK mellőzésével képes lehet arra, hogy másfél év múlva győzzön, vagy akárcsak veszteséget minimalizáljon?
Hagyni fogja-e a DK, hogy 26-ra Dobrev nyakán legyen még más miniszterelnök-jelölt azon a térfélen?
„Én azt hiszem, hogy előbb-utóbb minimum az önkormányzati választásoknál a többi párt is rákényszerül erre, ez inkább időzítés, tempírozás kérdése, hogy ki meddig épít saját karaktert és mikor kezd el újra összefogni”
– mondta a sokat megélt Lendvai Ildikó az ATV-ben, akinek ha gázárak kapcsán nem is, de ebben a kérdésben biztosan lehet adni a szavára.
(fotó: 24)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!