2022 decemberében átlagosan 19 százalékkal emelkedett a többlethalandóság Európa országaiban a 2016-2019-es évek átlagához képest – derül ki az Eurostat beszámolójából, amit a Pesti Srácok szemlézett.
2022 decemberében Németország mutatta a leginkább kiugró adatokat (+37 százalék), őt követte Ausztria (+27 százalék), Szlovénia (+26 százalék), illetve Írország és Franciaország (mindkét esetben +25 százalék). Csehországban, Hollandiában és Észtországban 23 százalékkal többen haltak meg, mint a 2016-2019-es átlag. Dániában, Finnországban, valamint Litvániában ez az arány +21 százalék volt.
Kiss Zoltánt, a Pécsi Tudományegyetem kutatóorvosát ezzel kapcsolatban a Mandiner kérdésére azt válaszolta, „a járvány ideje alatt a kumulált, vagyis a továbbgörgetett többlethalandóság nagyon magas volt közép-kelet-európai országokban. Ideértve hazánkat is, ahol ugyan valamivel mérsékeltebb volt ez az érték, mint a környező országokban, de Nyugat-Európához képest mégis magasabb”.
Külön érdekesség, hogy a pandémia alatt a skandináv országokban kevesebben haltak meg, mint az azt megelőző években. A lap állítása szerint ennek oka nyilván a „nagyon szigorú járványügyi-intézkedésben” és a „fegyelmezett társadalomban” keresendő. Ami azért érdekes, mert pl. Svédország jóformán semmilyen korlátozást nem vezetett be, ment is a „halálkampány” a bal- és jobbliberális médiumok részéről, és lám, ők döntöttek jól.
Miért halnak meg most többen?
Ezzel kapcsolatban a szakértők is csak találgatni tudnak, nincs egzakt válasz a kérdésre (vagy ha van is, nyilván nem fogják nekünk elárulni – a szerk.). Mindenesetre az egyik magyarázat, hogy azon krónikus betegek, és veszélyeztetett idősek, akik átvészelték a Covid-hisztéria időszakát, csúnyán fogalmazva, csak időt nyertek, és most, az influenza könyörtelenül lecsapott rájuk. Ahogy Kiss Zoltán fogalmazott:
A járványszabályok enyhítése után “főleg a nyugat-európai idősebb, de korábban sikeresebben megvédett, sérülékeny populáció már szembesül a hétköznapi felső légúti betegségekkel, ami talán azt is mutathatja, hogy a halálozás végül nehezen elkerülhető egy magasabb halálozási rizikóval rendelkező krónikus betegnek, talán csak elodázni lehet.
Közép-Európában – beleértve hazánkat is – ezek a betegek már meghaltak a Covid-járvány idején. Azt azonban fontos (ismét) kiemelni, hogy ez csak egy feltételezés, mondhatni egy feltűnően gyorsan levont, elhamarkodott következtetés, hiszen nem ismerjük a részletes adatokat, miszerint a többlethalálozások hány százalékát teszik ki az idősek, a veszélyeztetett korúak, a krónikus betegek, illetve, hogy őket tényleg az influenza vitte el, vagy alapbetegségük, esetleg váratlan szívmegállás?
Kiemelt képünk illusztráció, fotó: Czeglédi Zsolt/MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!