A Magyar Gazdasági és Iparkamara gazdasági évadnyitóján, három gázerőmű megépítését jelentette be, és mint kiderült az előkészítést már el is rendelte Orbán Viktor. Aggasztó dolog ilyen energiaválság idején egy nehezen hozzáférhető és igen drága energiahordozóra építeni az áramellátást, de ami még ennél is aggasztóbb, az a miniszterelnök indoklása, miszerint 2-3 nagy teljesítményű erőmű kell, amivel el tudják látni az ország keleti felében zajló fejlesztéseket, mint például a CATL debreceni gyára. A jelek szerint a miniszterelnök jobban aggódik a kínai akkugyár áramellátásáért, mint a magyar családok energia és létbiztonságáért. A dolog pikantériája az is, hogy a három gázerőmű egyikét a Mátrai erőműben tervezik megépíteni – írja közleményében Szajlai János, a Mi Hazánk választókerületi elnöke.
„Abban az erőműben, amelyről állami kézbe kerülése előtt kérdésekkel fordultunk Palkovics Lászlóhoz az erőmű, a bányák, az erre épülő iparágak több ezer dolgozóját illetve a környező települések jövőjét illetően, de néhány nappal az adásvételi folyamat vége előtt még nem tudott válaszolni a kormány a bánya és a dolgozók jövőjével kapcsolatos kérdésekre” – emlékeztet a politikus.
Ez egyébként az az erőmű, melynek az Európai Unió és egyéb nemzetközi parancsnak megfelelve a bányák és az erőmű leállításának, átalakításának tervét Áder János nem sokkal az adásvétel után bejelentette. A kormány azonban tavaly nyáron visszakozott, meghosszabbítva a működés idejét.
A Mi Hazánk álláspontja továbbra is az, hogy az ország önálló energiaellátását és több ezer család megélhetését nem lehet semmilyen érdeknek alárendelni. Ezzel szemben a kormány továbbra is több vasat tart a tűzbe, egyszerre akar megfelelni a multinacionális befektetőknek, az EU klíma hiszti elvárásainak és a magyar embereknek is – hangsúlyozza Szajlai, aki szerint az utóbbi „csak a kommunikáció szintjén valósul meg”.
Éppen ezért a Mi Hazánk Mozgalom elvárja a kormánytól, hogy:
- Ne rendelje alá hazánk energiafüggetlenségét a külföldi befektetők energiaellátásának!
- Ne tartsa kétségek között a Mátrai Erőmű és a hozzá tartozó bányák, arra épülő iparágak dolgozóit, hanem olyan stratégiát dolgozzon ki, amelyben a tervezett ipari parkok, külföldi cégek és azok energiaigényeinek károsanyag kibocsátása különválasztható a magyar fogyasztókétól!
- Legalább a Paks 2 üzembehelyezéséig garantálja a Mátrai Erőmű lignit alapú működését, ne csak 1-2 évre!
– zárul a közlemény.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!