– A jövő abba az irányba mutat, hogy a magyarok megélhetése egyre inkább veszélybe kerül. Az elmúlt több, mint 30 évben akár a balliberális kormányok, akár a Fidesz volt hatalmon, végső soron a globális kapitalizmust szolgálták ki, ezért Magyarország döntően nem a magyar dolgozók országa, ezen a Mi Hazánk változtatni szeretne – jelentette ki békéscsabai sajtótájékoztatóján Lantos János, a Mi Hazánk munkaügyi kabinetjének elnöke. Megkezdődött a Mi Hazánk munkaügyi országjárása.
Ahogy a sajtótájékoztatón, úgy az azt követő fórumon is elhangzott, hogy három fő problémakört különböztetnek meg, melyek a magyar dolgozók életét nehezítik.
Általánosan ismert tény, hogy gyengék a fizetések hazánkban. A másik, hogy a munkakörülmények kivánni valót hagynak maguk után, akár a leterheltséget tekintve, amely a létszámhiányból következik. A harmadik pedig a dolgozói érdemképviselet. A szakszervezetiség ma romokban hever.
A fórum házigazdája Gyebnár Dávid, a Mi Hazánk békéscsabai elnöke volt, és felszólalt még Vidó Attila, a Mi Hazánk rendvédelmi szakpolitikusa, a Hivatásos Tűzoltó Független Szakszervezetének volt alelnöke is.
A munkaügyi fórumon Lantos vázolta a globális kapitalizmus természetét, melynek éppúgy része a Fidesz rendszere is, és amely a multinacionális tőke kiszolgálására épül. Ismertette a Mi Hazánk eszmei alapjait és gyakorlati megoldási javaslatait is, szerinte eltérő stratégiára van szükség a béremelés tekintetben az állami cégek esetében, a multiknál és a kis- és közepes magyar vállalkozásoknál.
Az állami cégeknél komoly átszervezésekre, forrás felszabadításra van szükség, megemlítette, az nincs rendben, hogy például a posta vezérigazgatója havi 5 millió forint felett keres, addig egy postás fizetése alig éri el a 200 ezret.
A multik esetében úgy látja, pénz lenne fizetésekre, csak a politikai akarat hiányzik, hogy erre rábírja őket a kormány. A kkv-szektorról pedig azt mondta, ők a legfontosabbak, és teljesen új adópolitikára van szükség.
Vidó Attila hosszasan taglalta, hogyan jutottak el oda a szakszervezetek a rendszerváltás óta, ahol most vannak. A franciaországi szakszervezeti tüntetések tükrében rámutatott, hogy mennyire le vagyunk tőlük ebben a tekintetben maradva. Részletesen kielemezte azt is, hogy a Fidesz hogyan nyirbálta meg az elmúlt években a szakszervezeti jogokat.
Arra biztatott mindenkit, hogy igenis lépjenek be szakszervezetekbe, de ennyivel ne elégedjenek még meg. Ha annak vezetője méltatlan a támogatásukra, akkor váltsák le. Mert csak így érhető el változás, ahogy fogalmazott, „egységben az erő”.
(Kiemelt kép: Licska Balázs – beol.hu)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!