– Egy új tanulmány lefelé módosítja az ENSZ népességnövekedési előrejelzéseit. A népesség 2050 előtt elérheti a 9 milliárd fős csúcsot, majd fokozatosan csökkenhet – írja a Le Figaro.
– Az emberek száma 1800-ban alig volt egymilliárd. Tavaly óta hivatalosan több mint 8 milliárd. Az ENSZ legfrissebb becslései szerint a világ népessége 2050-ben várhatóan tovább növekszik 9,7 milliárd főre, majd a 2080-as években eléri a 10,4 milliárd főt, majd az évszázad végére enyhén csökken. A növekedést elsősorban az afrikai országok hajtják, ahol 2100-ban minden harmadik ember él majd
– folytatódik a cikk.
Ezek az Egyesült Nemzetek előrejelzései és referenciaként szolgáltak eddig. Az Earth4All kezdeményezés kutatóinak a Global Challenges Foundation számára készített új tanulmánya azonban lefelé módosította őket. A Római Klub által hétfőn közzétett munka szerzői azzal érvelnek, hogy az ENSZ megközelítése „kizárólag demográfiai adatokon alapul egy történelmi tendencia extrapolálására”, anélkül, hogy figyelembe venné az e fejlemények mögött meghúzódó mechanizmusokat. Az Earth4All modelljük „a globális társadalmi-gazdasági fejlődési pályák és a bolygóhatárok közötti összetett kapcsolatokat szimulálja 1980 és 2100 között” – mondja Beniamino Callegari, az oslói Kristiania Egyetem docense és a tanulmány társszerzője. Más szavakkal, figyelembe veszi a „nagyon különböző területeken előforduló kölcsönhatásokat”, mint például az egy főre jutó GDP, az oktatás, az egészségügy, az erőforrások, a termelékenység, a globális felmelegedés…
„Azzal érvelünk, hogy a termékenység jelenlegi, globális szinten is jól látható csökkenése hamarabb véget vet a világ népességének növekedésének, mint ahogy azt az ENSZ prognosztizálja”
– magyarázza a kutató. Munkatársaival két forgatókönyvet merítenek modelljeikből: az elsőben a világ az elmúlt ötven évhez hasonlóan továbbra is gazdaságilag fejlődik. A világ népessége 2046-ban eléri a 9 milliárd fős csúcsot, majd 2100-ban 7,3 milliárdra csökken. A második forgatókönyv, amelyet „óriás ugrásnak” neveznek, a fejlődés szempontjából optimistább pályán alapul (de nem utópisztikus) állításuk szerint): az oktatásba, az egészségügybe, a szegénység és az egyenlőtlenség elleni küzdelembe, a tiszta energia és a zöld munkahelyek fellendülésével a népesség 2040 körül jóval korábban 8,5 milliárd fővel csúcsot ér el, majd 6 milliárdra csökken. század vége.
– Az IHME (Institute for Health Metrics and Evaluation) amerikai tanulmánya már 2020-ban lefelé módosította az ENSZ előrejelzéseit, 2064-től 10 milliárd alatti csúcsot. referenciamodell, amely 2100-ban 1,66 gyereket jósol egy nőre az ENSZ becsléseitől való eltérést magyarázó tényezők – mondja Beniamino Callegari. Amikor a nők autonóm, átlagosan az ezen elemek közötti egyensúlyt részesítik előnyben, ami a terhességek elhalasztását és ezáltal a családok méretének csökkenését jelenti – írják.
A lassulás már folyamatban van
A globális népességnövekedés lassulása már megkezdődött. „Ez a növekedés körülbelül hatvan évvel ezelőtt érte el maximumát (több mint évi 2%-ot) – magyarázza Gilles Pison demográfus, az INED* vezetőségének tanácsadója. Azóta ez az arány a termékenység csökkenése miatt tovább csökkent. A nők átlagosan 2,3 gyermeket szülnek fejenként (az 1960-as évek 5-höz képest), és az ENSZ közepes forgatókönyve szerint ez a termékenységi ráta tovább csökken, és 2100-ban eléri az 1,8-at.
A népesség azonban a következő évtizedekben tovább fog növekedni a „demográfiai tehetetlenség” miatt, amely abból adódik, hogy a világ népességében sok a szülőképes korú felnőtt, és viszonylag kevés az idős ember. „Azoknak is el kell magyarázni, akik szerint túl sokan vagyunk: illuzórikus arra gondolni, hogy azonnal meg tudjuk állítani a népességnövekedést – jegyzi meg a demográfus. 2050 után viszont bizonytalanabbak az előrejelzések. De nem lesz sem feleannyi, sem kétszer annyi a század végén.
Szerinte a hétfőn közzétetthez hasonló előrejelzések több mint ellentmondanak az ENSZ-nek, amely több forgatókönyvet tett közzé 2100-ban 7 és 15 milliárd ember közötti igen széles tartományban. Az általuk használt módszerek azonban eltérőek: az ENSZ számításai szerint az egyes országok jövőbeli népességét a demográfiai fejlődést meghatározó három paraméterből, nevezetesen a termékenységből, a várható élettartamból és a migrációból, mindegyikre feltételezve. Az Earth4All kezdeményezés előrejelzéseiben e paraméterek alakulását a GDP és az éghajlat határozza meg.
„A gazdasági és környezeti változók, valamint a demográfiai adatok közötti kapcsolatok azonban még korántsem tisztázottak” – mondja Gilles Pison. A demográfus emlékeztet arra, hogy valamennyire ez az a fajta modell, amelyre ugyanez a római klub támaszkodott 1972-ben, amikor a 21. század közepétől globális demográfiai összeomlást jósol meg, az erőforrások kimerülését, ami a termelőrendszer összeomlásához vezet. az éhínségek és a halálozás robbanása. „Ötven év múltán is számot tudunk vetni: semmi sem engedi, hogy az elkövetkező évtizedekre bejelentsük ezt a népesség-összeomlást.
Bárhogy is legyen, a népességnövekedés e modellek által várt lassulása már valóság, többek között azokon a kontinenseken, ahol néhány évtizeddel ezelőtt az ENSZ ezt később elképzelte, például Latin-Amerikában vagy Ázsiában. Kínában, ahol jelenleg az emberiség egyhatoda él, tavaly hatvan év után először csökkent a népessége.
„Egy egyedülálló történet végét éljük: az emberiség három évszázad alatt tízszeresére fog növekedni. A legvalószínűbb forgatókönyv pedig ennek a gyors növekedésnek a vége az elkövetkező években” – összegzi Gilles Pison. Az emberiség hanyatlásra van ítélve, felüdülés a bolygó számára? „A „demográfiai bomba” biztosan nem fog felrobbanni, de nem a lakosság nagysága a fő mozgatórugója a bolygók határainak túllépésének” – emlékszik vissza Beniamino Callegari. Az IPCC legfrissebb jelentésében megjegyzi, hogy az emberiség legszegényebb fele – ahol a legnagyobb a népességnövekedés – a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának mindössze 13-15%-át bocsátja ki.
(Fotó: www.lefigaro.fr)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!