Közleményt adott ki a nemzeti ellenzéki párt, melyet változtatások nélkül közlünk.
Miért szüntették meg a Szent Korona díszőrségét, miközben az államfőnek megmaradt? – ezzel a címmel nyújtott be írásbeli kérdést a honvédelmi miniszternek Novák Előd, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője márciusban, Szalay-Bobrovniczky Kristóf válasza szerint pedig áprilistól újra szolgálatba állították a díszőrséget több év szünet után. A miniszter azt nem kívánta kommentálni, hogy Novák Előd Szent Korona-tanon nyugvó alkotmányt is szorgalmazott a sztálinista alkotmány helyébe lépett, hasonlóan egypárti, Szájer-féle Alaptörvény helyett.
A Mi Hazánk az államfőnek nem szüneteltetett honvédségi díszelgésre hivatkozva kezdeményezte Honvéd Koronaőrség protokolláris visszaállítását a Parlamentben az első számú nemzeti szimbólumunk, ereklyénk előtti tisztelgésül, miután a Covid-diktatúra abszurd megszorításainak sorában a Szent Korona díszőrségét is megszüntették (a Honvédségnél pedig megállt az idő: még a Covid-oltások is kötelezőek, titkosított számú katonát rúgtak ki oltatlanság miatt), miközben a Köztársasági Elnöki Hivatal, tehát a Sándor-palota előtt, sőt az oldalában is megduplázott díszőrség áll, dobszóval kísért őrségváltásokkal.
A Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandárjának fő feladatai közt van elvileg a Magyarország államiságát, függetlenségét megtestesítő Szent Korona protokolláris és biztonsági őrzés-védelme, valamint a Köztársasági Elnöki Hivatal protokolláris őrzése. 2016-os honvédségi alapkiképzésem szakaszparancsnoka is egy koronaőr volt, így személyesen is szívügyem a Szent Korona díszőrségét továbbra is becsülettel ellátni kívánó honvédek képviselete – fogalmazott Novák Előd.
Jóhiszeműen gondolhatnánk, hogy spórolnak ezen is, de pl. az Országgyűlési Őrség költségvetési megvonásait nem látjuk, így a Honvéd Koronaőrség leépítését pláne nem tudjuk elfogadni. Nem is következetes a honvédelmi miniszter, ha nem becsüli a szimbolikus megjelenést, hiszen sajnos inkább csak díszszemlényi mennyiséget takarnak a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program beszerzései is.
Évek óta nem láthatták a turisták sem a Szent Korona díszőrségét, pedig a Tripadvisor utazási portál 2018-ban a világ 10. legnépszerűbb látnivalójának minősítette a magyar Országház épületét, egyúttal a világ legszebb parlamentjének. Objektív mérőszámai is vannak ennek a szépségnek: pl. a parlamenti díszítéseknél felhasznált 22-23 karátos arany összmennyisége hozzávetőleg 40 kilogramm. Örökségünk a dicső múlt, egy aranyló birodalom hagyatéka, amelynek emlékét őrzi a lenyűgöző, világhírű Országház épülete, s az itt helyet foglaló Szent Korona. A valódi alkotmányunk is ebből az örökségből fogant.
Novák Előd arra is rávilágított: Magyarország évtizedek óta alkotmányos válságban is van. A Szent Korona-tanra épülő történeti alkotmányt felváltó sztálini alkotmány helyére 2012-ben egy hasonlóan egypárti Alaptörvény került, melyet ráadásul az azóta erkölcsileg megbukott Szájer József vezetésével írták. Csupán egy párt, a Fidesz által megírt és elfogadott alaptörvényről van szó, amelynek (legalábbis a preambulumot követő rendelkező részének) nincs köze a történelmi alkotmányunkhoz. A Mi Hazánk széles körű és alapos társadalmi egyeztetést akar a Szent Korona-tanra épülő történelmi alkotmányunk helyreállítása érdekében, amelyhez egy, az egész nemzetet képviselő alkotmányozó nemzetgyűlésen megalkotott és elfogadott alaptörvény szükséges, a jelenlegi Szájer-féle, egy párt érdekeit szolgáló Alaptörvény helyett.
Kiemelt fotó: MTI
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!