Váratlanul, egysoros közlemény jelent meg a magyar közlönyben, melyből kiderült: felmentették Ruszin-Szendi Romulusz altábornagyot, a Honvéd Vezérkar főnökét. Utódja valószínűleg Böröndi Gábor altábornagy lesz, a Magyar Honvédség brüsszeli NATO és EU Katonai Képviselő Hivatalának vezetője – írta meg a Portfolio.
A lap szerint mivel szinte azonnal kijelölték utódját, a személycsere aligha függ össze bármilyen közelmúltbéli eseménnyel, sokkal inkább egy régebben előkészített folyamat érett be.
A Napi.hu arról írt, Ruszin-Szendi Romulusz felmentése valójában a Magyar Honvédségnél, Honvédelmi Minisztériumnál zajló személyi változásokkal függ össze, mivel
a vezérkari főnök nem tudott eleget tenni Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter, a honvédelem megújítása és újraszervezése érdekében tett elvárásainak.
A portál úgy látja, a leváltott vezérkari főnöknek nem igazán sikerült megvalósítania saját elképzeléseit, amiket meg igen, azok sem működtek kellő hatékonysággal.
Példaként a “fiatalítási programot” hozták fel, melynek keretén belül elbocsátásra került számos magas rendfokozatú katona, mely nem csak a NATO-n, de a honvéd vezérkaron belül is felháborodást keltett.
A rendszer működését ismerve elképzelhető, hogy a személycserékből fakadó nézeteltérések vezettek Ruszin-Szendi Romulusz leváltásához.
Az altábornagy menesztése azért is figyelemreméltó, mert eredetileg kinevezése a Magyar Honvédség vezérkari főnökeként 2026. május 31-ig szólt.
Mindenesetre rengeteg a kérdés, még az sem világos, az altábornagy maga kérte a felmentését, vagy menesztették.
Nem az első
Nem Ruszin-Szendi Romulusz az első befolyásos szereplő a honvédség körül, aki a közelmúltban távozott: pár hónapja Maróth Gáspár nemzeti fegyverzeti igazgatót, honvédelmi államtitkárt is felmentették, aki jelentős szerepet töltött be korábban a Magyar Honvédség haderőfejlesztési programjában. Maróth Gáspár ma a német Rheinmetall hadiipari vállalat kelet-európai koordinációs vezetője. Maróth Gáspár távozásának pontos okai a mai napig nem ismertek.
Lesz-e szemléletváltás?
Az esetet követően megkerestük a Honvédelmi Minisztériumot, akiktől afelől érdeklődtünk, a személycsere után bekövetkezik-e egy szemléletváltás (ha úgy tetszik, önkritika) a testületen belül, minek következtében eltörlik-e az oltási kötelezettséget és a leszerelt oltatlan katonákat visszaveszik-e? Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Hatalmas feszültségeket okoznak a tisztogatások
Az eset kapcsán megkerestük Novák Elődöt, a Mi Hazánk honvédelmi kabinetjének elnöke, mit gondol Ruszin-Szendi Romulusz menesztéséről? A politikus válaszában azt írta:
Hatalmas feszültségeket okoz a Honvédségben Szalay-Bobrovniczky Kristóf miniszter tisztogatása, ezt állítólag még a vezérkari főnök sem tudta úgy végrehajtani, ahogy elvárták tőle. Idén egy kormányrendelet lehetővé tette, hogy a honvédelmi miniszter egyoldalú döntéssel, kéthavi felmentési idővel felmondhassa a szolgálati viszonyát egyes katonáknak azok közül, akik betöltötték 45. életévüket, és legalább 25 év tényleges szolgálati viszonnyal rendelkeznek.
A politikus felhívta a figyelmet, így rúgták ki pl. a legendás dr. Lippai Péter tábornokot, a Magyar Honvédség szárazföldi parancsnokát vagy a külföldi megszállásokban részt venni nem hajlandó Vukics Ferenc alezredest.
A Mi Hazánk országgyűlési képviselője hiába kérdezte a minisztertől, eddig hány személy esetében került sor ilyen elbocsátásra. Ráadásul mindeközben a Bloombergnek adott interjújában [a miniszter] azt mondta: “a seregben mintegy 8-10 ezer betöltetlen állás is van. A miniszter tervei szerint a jelenlegi 37 640 fős létszámot a többszörösére bővítik a jövőben.”
De hogy hogyan gondolja a mintegy 38 ezres számot a többszörösére bővíteni, miközben kirúgják az idősebbeket, az oltatlanokat és a nemzetibb érzelműeket, arra szintén nem válaszolt. Lasszóval kell fogni a katonának menőket, a miniszter meg elbocsátja őket? Ez az első létszámbővítés a világtörténelemben, amit kirúgással kezdenek. Nem hiszem, hogy sok fiatal megy majd katonai pályára abban a tudatban, hogy 45 évesen útilaput kötnek a talpára
– írta Novák Előd.
MTI Fotó/Koszticsák Szilárd
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!