Az elmúlt hónapok súlyos tragédiái megmutatták, hogy milyen mértékű probléma a családon belüli erőszak Magyarországon.
Iskolákban, otthonokban és közösségekben több erőszak zajlik, mint a háborús övezetekben. Mégsem veszik észre sokan, ha saját környezetükben is érintetté válik valaki, nem tudják, hogy pontosan mit is takar a családon belüli erőszak.Vészjelzésként összegyűjtöttük az elmúlt időszak legsúlyosabb eseteit.
Győri gyermekgyilkosság
Két gyermek és édesapjuk holttestét találták meg a rendőrök egy győri lakásban, a gyermekeket az apa ölte meg, aki öngyilkos lett.
Nyilvánosságra került dokumentum alapján, nem lehetett volna még feltételesen sem szabadon bocsátani a győri családirtót, aki volt felesége bántalmazása miatt került a rácsok mögé, a bíróság azonban mégis megtette.
A félholtra vert többgyermekes anyuka esete
Orosz Bernadettet volt párja, egy nyugalmazott katona brutálisan összevert novemberben egy bujáki panzióban. A nő akkor a Facebookon osztotta meg történetét, és azt írta, hiába kért távoltartást és személyi védelmet a férfi ellen, nem kapott segítséget, a Salgótarjáni Járásbíróság csak azután rendelte el a távoltartást, hogy a nő történetét felkapta a sajtó is.
Nyakon szúrta volt barátnőjét egy férfi Budapesten
A police.hu beszámolója szerint január 3-án este egy férfi a volt barátnője XI. kerületi Menyecske utcai lakásához ment. A nő a férfit a lakásba beengedte, de ezt követően szóváltásba keveredtek. A férfi érkezését megelőzően a lakásban tartózkodott egy lakatos is, aki a nő kérésére éppen a bejárati ajtó zárját cserélte le. A férfi a nőt ütni kezdte, ekkor azonban a szakember a nő védelmére kelt, de ennek ellenére a támadónak így is sikerült a nőt egy késsel többször megszúrnia, majd elmenekült.
Gázpisztollyal követelte gyerekei láthatását
Az elkövető és az áldozat gyerekei is végignézték a lövöldözést a Tolna megyei Bátaszéken, ahol egy férfi gázpisztollyal adott le több lövést egy másik férfire vasárnap, derült ki az RTL Klub Híradójából.
Megölte élettársát egy zalaegerszegi férfi
Megölte élettársát egy zalaegerszegi férfi, majd saját maga ment be a rendőrségre szombaton, hogy bejelentse – olvasható a rendőrség honlapján.
A helyszínre vonuló rendőrök a lakásban holtan találták egy 55 éves nőt, akinek halálát az orvosi vélemény szerint idegenkezűség okozta.
Halála előtt pár órával járt a rendőrségen a megkéselt nő
Egy 27 éves garai férfi megölte élettársát Mélykúton: szíven szúrta a 30 éves nőt, majd a nyakán is vágást ejtett. Ezután a férfi úgy akart öngyilkos lenni, hogy magára gyújtotta a házat. Az RTL Klub Híradójából azonban újabb részletek derültek ki, többek között az, hogy a nő a gyilkosság előtt néhány órával járt a rendőrségen, mert a férfi megfenyegette.
Az RTL anyagából kiderült, a férfi letartóztatásáról pénteken döntött a bíróság. A rendőrség közleménye szerint pedig kiderült, hogy a nő a gyilkosság előtt néhány órával a közeli rendőrőrsön próbált segítséget kérni, ehhez 11 kilométert utazott Mélykútról a jánoshalmi rendőrségre.
Évente 10–12 ezer családon belüli erőszak történik
Havonta 1000–1200 körüli esetben hívják a segélyhívót azok, akiket vagy fizikai, vagy lelki bántalmazás ér, és az esetek 50 százalékában mondható ki, hogy hozzátartozók közötti erőszakról van szó. Ez azt jelenti, hogy évente 10–12 ezer családon belüli erőszakról kap jelzést a rendőrség, és 5-6 ezer esetben bizonyítani is tudják, hogy valóban megtörtént.
Ha a rendőr úgy látja, hogy akut vészhelyzet áll fenn, lehetősége van azonnali távoltartási végzést kiadni a bántalmazó ellen – vagyis gyakorlatilag azonnal kirakhatja a lakásból.
A jogvédők szerint azonban ezzel az eszközzel egyre kevésbé él a rendőrség, szerintük inkább az jellemző, hogy ott hagyják a bántalmazót a család nyakán.
A rendőrség szerint az utóbbi években valóban kevesebb távoltartási végzést adtak ki, ám a csökkenés nem jelentős.
Van megoldás
Mindenkinek joga van a félelemmentes és erőszakmentes élethez. Az Ökumenikus Segélyszervezet videót készített a témában, hogy minél több bántalmazott nő tisztában legyen azzal, hogy nincs egyedül és nem kell, hogy bántalmazott kapcsolatban éljen.
A kisfilmekben szereplő bántalmazattokat segítő nők arra mutatnak rá, hogy mikor beszélhetünk bántalmazásról, a bántalmazásnak milyen fajtái vannak, és hogy az érintettek mit tehetnek, ha ki szeretnének lépni a bántalmazó kapcsolatból.
(FEOL.hu, Avon Magyarország, Index.hu nyomán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!