Ha a nemzeti tizenegy pályára lép, együtt énekli a Himnuszt fradista és újpesti, szombathelyi és zalaegerszegi, miskolci és nyíregyházi.
Testet öltött Csercseszov szállóigéje címmel jelent meg kedden a Magyar Nemzetben Novák Miklós írása, melyben arról értekezik, szükséges, hogy a Ferencváros labdarúgócsapatában magyarok is játsszanak, mert a sikernek nem ugyanaz az íze, ha szinte kizárólag külföldi focisták érik el azt. A szerző pozitív fejleményként értékeli, hogy Sztanyiszlav Csercseszov vezetőedző – elődeivel, Szergej Rebrovval és Peter Stögerrel ellentétben – fontosnak tartja, hogy fiatal magyar játékosokat is beépítsen a csapatba. A közelmúltban így került közel a tűzhöz ifj. Lisztes Krisztián, Pászka Lóránd és Baráth Péter is.
Novák publicisztikájának ezen részével abszolút egyetértek, szerintem sem jó irány, hogy ennyi idegenlégiós játszik az NB I-ben – legyen szó akár a Ferencvárosról, az Újpestről, a Kisvárdáról vagy a Mezőkövesdről.
A cikk utolsó bekezdésével azonban már más a helyzet. Azt írja ugyanis a Magyar Nemzet újságírója:
„Talán éppen a légiósok özöne miatt az elmúlt években kevesebbet hangoztatták, miszerint a Ferencváros a nemzet csapata. Pedig – nem sorolom az érveket, amelyekkel a hazai riválisok is tisztában vannak – az, annak kell lennie. A megtisztelő eposzi jelzőt tartalommal kell megtölteni. A sikert nem lehet pusztán eredményekben mérni.”
Novák szerint tehát a Ferencváros a nemzet csapata. S bár érveket nem sorol a kijelentése (kinyilatkoztatása) alátámasztására, azt fontosnak tartja megjegyezni, hogy ezekkel az érvekkel „a hazai riválisok is tisztában vannak”.
Jómagam – mivel az Újpestnek szurkolok – beleillek a „hazai riválisok” kategóriájába, mégsem vagyok vele tisztában, hogy Novák Miklós miféle érvekre gondol. Sőt, eddig ahány újpesti, kispesti, debreceni, fehérvári stb. szimpatizánssal beszéltem, senki sem mondta azt, hogy a Ferencváros a nemzet csapata lenne.
Mert nem is az, és nem is kell annak lennie.
Állításom mellett – Novákkal ellentétben – érveket is hozok, bár kétségtelen, hogy egyszerűbb lenne nekem is csak kinyilatkoztatnom.
Miért nem a Fradi a nemzet csapata?
Tény, hogy az FTC hazánk legnépszerűbb és legsikeresebb klubja – ez azonban nem érv amellett, hogy a nemzet csapata is legyen. Minden országban van ugyanis egy legnépszerűbb és egy legsikeresebb klub (van, ahol ez a kettő – hazánkhoz hasonlóan – egybeesik), mégsem hallani, hogy például a Juventusra, a Bayern Münchenre, a Crvena zvezdára vagy a Szpartak Moszkvára az olasz, a német, a szerb vagy az orosz nemzet csapataként hivatkoznának.
Vagy a Fradi azért különleges, mert a szurkolói többsége nemzeti érzelmű?
Ez is kapufa, hiszen ez a többi hazai csapatra is igaz.
Újpest-szurkolók nagy-magyarországos drapija a magyar válogatott meccsén. Fotó: Réti Zsolt
Akkor esetleg azért, mert a szocializmusban ellenzéki klub volt?
Ez már tartalmaz igazságmorzsákat, de egy totális diktatúráról beszélünk, ahol minden és mindenki csakis az állampárt kontrollja alatt működhetett. Az FTC – Hofi Gézához hasonlóan – szelep volt, a rendszer része, a földművelésügyi minisztérium csapata. Ráadásul a szocializmus évtizedei alatt a Ferencváros közel sem volt annyira sikertelen, mint például az Újpest 2010 óta. Az átkosban a Fradi végzett a legtöbbször dobogón, nyert hat bajnokságot és öt Magyar Kupát is. S nem utolsósorban 33 évvel vagyunk a rendszerváltoztatás után, így a nemzet csapata „megtisztelő eposzi jelző” akkor sem lenne már aktuális, ha valaha igaz lett volna.
A nemzeti konszenzus a magyar válogatott
Logikailag sem nagyon értelmezhető a nemzet csapata kifejezés egy klubcsapatra – jelen esetben a Ferencvárosra – vonatkoztatva. Vagy Novák Miklós azt gondolja, hogy a többi hazai egyesület drukkerei nem részei a magyar nemzetnek? Aki nem a Ferencvárosnak szurkol, az tulajdonképpen a saját nemzete ellen szorít? Csak remélni tudom, hogy itt valami félreértés történt, és Novák nem akarja klubhovatartozás alapján többmillió honfitársát kirekeszteni a magyarságból.
Van egyébként csapata a nemzetünknek. Úgy hívják, hogy magyar válogatott.
Ha a nemzeti tizenegy pályára lép, együtt énekli a Himnuszt fradista és újpesti, szombathelyi és zalaegerszegi, miskolci és nyíregyházi. Ez a klubcsapatainknál nincs így, még a Ferencvárosnál sem. Ahogy a Puskás Arénát is csak a magyar válogatott töltötte meg eddig, hiába játszott ott Európa-liga-nyolcaddöntőt a Fradi.
Apropó EL-menetelés! Bármennyire is megsüvegelendő, amit a Ferencváros véghez vitt a második számú európai kupasorozatban, olyan össznépi eksztázist nem okozott, mint a magyar válogatott a 2016-os és a 2021-es Eb-szereplésével. De nincs is ezzel semmi gond,
hiszen nem az FTC a nemzet csapata, hanem a magyar válogatott.
Kiemelt fotó: Zsolnai Péter/Sportal
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!