Az északi féltekén általában késve indul a 2023-as cseresznyeszezon, és több országban is problémát jelent a mostanában lehulló csapadék – írja a fruitveb.hu.
Az északi féltekén jellemzően kedvező körülmények között indul 2023-as cseresznyeszezon, a déli féltekén pedig épp most ért véget. Hollandiában a kereslet és a kínálat továbbra is kiegyensúlyozott – az idény kiváló minőségű spanyol cseresznyével indult.
A német piac azonban a spanyol termőterületek kínálatának hiányától tart, mivel a Spanyolországból érkező jelentések szerint a meleg időjárás felgyorsította az érést, illetve több tartományban is a heves esőzések okoztak problémát (Murcia, Valencia és Andalúzia).
Olaszországban kihívást jelent a tartós esőzés, ami gyümölcsrepedést okoz, korlátozott kínálatot és magasabb árakat eredményezve a korai cseresznyénél. Észak-Olaszországban a betakarítás kezdetére hatással voltak a különösen Emilia-Romagnát sújtó özönvízszerű esőzések. Görögország nagy mennyiségű cseresznyével számol, ami előreláthatóan lényegesen meghaladja a tavalyi termést. Dél-Afrikában sikeres szezont zártak, míg az észak-amerikai cseresznyetermesztő régiók még csak most készülnek az új idényre.
Magyarország
Május 10-e körül kezdődött a korai üvegházi termesztésű cseresznye betakarítása – a termelők a 2023 évi cseresznyetermést átlagosra, mintegy 10 ezer tonna körülire becsülik. Az egyik termelő a következőképpen jellemzi a Sweet Early nevű, lehúzható tetejű üvegházból származó termését:
„A fajtához képest kivételes minőségű és méretű, ami a precíz klimatizálásnak, az edényes termesztésnek és az SRP Pergola metszésnek köszönhető”.
Ideális volt az idei szüretet megelőző időjárás, csupán egy fagyos napot regisztráltak, ami nem volt jelentős hatással a termésre.
A múlt héten azonban a magyarországi termőtájakon nagy mennyiségű csapadék esett, a legtöbb gyümölcsösben 50 mm, az ország nyugati részén pedig 80-120 mm. Az esőzések a Burlat, a Valerij Cskalov és a Nimba korai fajtáknál repedéseket okoztak. „Ez nagyon sok eső. A fóliával fedett gyümölcsösökben a gyökérnyomás révén szintén repedések keletkeztek. Nem minden veszett el, a repedt gyümölcsök aránya a termőhelytől és a fajtától függően 20-50% között lehet”.
A magyar cseresznyét Ausztriába, Szlovákiába, Lengyelországba, Csehországba, Szlovéniába és Németországba exportálják.
(fruitveb)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!