Június 11-én, vasárnap időközi választásokat tartanak Békés városában, miután az érettségihamisítási gyanúba keveredett Füredi János Fidesz-KDNP-s képviselő „családi okokra hivatkozva” lemondott. A Fideszes jelölttel szemben a Mi Hazánk Mozgalom színeiben ringbe száll Földesi Mihály is, aki igen kis különbséggel maradt alul legutóbb Füredivel szemben. A kampány kapcsán készítettünk interjút Földesivel, akit céljairól és esélyeiről is kérdeztünk.
Magyar Jelen: Miért indul Ön a választásokon? Milyen konkrét céljai vannak?
Földesi: A FIDESZ-KDNP frakció túlnyerte önmagát a ’19-es választáson és a várost érintő kardinális kérdésekben elfelejtenek egyeztetni az ellenzékkel. Nem kell egyeztetni, mert a 7 képviselő a frakció fegyelem miatt bármit átvisz a bizottsági és a testületi üléseken.
Most, hogy az 1. sz. választókerületben ismét lemondott a képviselő – aki Fidesz-KDNP-s volt -, lehetőség nyílt arra, hogy mi, vagyis a Mi Hazánk Mozgalom, az ellenzéki oldalon „vérfrissítésként” egy új képviselőt juttassunk be a testületbe. Az ellenzék erősödne, ami elgondolkodtatná a helyi városvezetést, ha még nem szálltak el teljesen maguktól. A jövőre nézve, a hezitálók, a szavazás tisztaságában nem bízó lakosok pedig kapnának egy pozitív megerősítést, hogy a szavazatuk változást hozhat a képviseletben.
Jelen pillanatban a fő célom a jelenlegi városvezetést nagyobb kontroll alatt tartani és hitet adni a változást remélő helyi lakosoknak.
Szeretném, ha nem csak a városközpont fejlődne településünkön, hanem a peremkerületben lakók is éreznék, hogy fontosak. A fejlesztésre a pályázati pénzeket a teljes településre kapjuk. Nagyon szeretném, ha a fiatalok helyben maradását még jobban elő tudnánk mozdítani.
Azt írta az egyik bejegyzésében, ez a kerület hosszú idő óta gazdátlan. Ez mit jelent pontosan?
Azért mondom gazdátlannak ezt a kerületet, mert a – 2018. évi választást nem számítva – ez a 4. választás a térségben. Az előző hármat mindig Fidesz-KDNP nyerte. Valahogy a politikai gépezet minden képviselőt „bedarált” (vagy azért, mert már nem volt rá szükség, vagy, mert nem értett egyet a vezetés nézeteivel, vagy, mert az eskütétel pillanatában is méltatlan volt a képviselői feladatkörre). Így nem lehet hosszútávon gondolkodni és egy valódi fejlesztést elindítani a kerületben. Van egy csomó azonnali intézkedést igénylő feladat: meglévő utak kátyútlanítása, a sáros utcák útalappal történő ellátása, lobbizni erőteljesen, hogy az útalappal rendelkező utcák aszfaltozva legyenek, a kerületben nincs a gyermekeknek játszótér és még hosszan sorolhatnám a feladatokat.
Hány jelölt van? Róluk mit lehet tudni?
A kerületben három jelölt van, velem együtt. Szalkai Imrét a jelenlegi városvezetés indította szavazat megosztás végett. Nem folytat intenzív kampányt, mert tudja, hogy szavazatot vehet el a Fidesz-KDNP jelöltjétől. Külföldön élt hosszú időn keresztül. Vannak tervei, de nagyon zavarosak, és a megvalósítás területén még nem tett le semmit az „asztalra”. Személyével nem nyerne a kerület.
Lipcsei Imre a Fidesz-KDNP jelöltje, aki faipari vállalkozó. Nagyon jó jelölt, de a városvezetés által megtévesztett ember.
A kerület ismételt fideszes nyerésével, csak a helyi hatalmasságok „bebetonozását” biztosítaná személye. A rá adott szavazatok nem erősítik a városi demokráciát.
A rám adott szavazatokkal nyer a város és a kerület. Én jelenleg is bent vagyok a testületben, ugyanakkor a kerület megnyerésével egy újabb mi hazánkos képviselő kerülne be a testületbe. Az ellenzéki oldal erősödésével egy új helyzet teremtődne.
Hová tűnt a baloldal?
Békés városában a baloldal átalakulóban van, vagy nincs is. Ma a városban a baloldal Molnár Gábor MSZP-s képviselő egy személyben. A közmondást pedig ismerjük: „Egy fecske nem csinál nyarat.”
Saját véleményem szerint egy ekkora településen nem kellenek oldalak, hanem józan paraszti ésszel rendelkező, városunkért, az itt élőkért mindent valóban megtevő lokálpatriótákra van szükség.
Az időközi választásokat, pláne, ha önkormányzati, általában meglehetősen csekély érdeklődés övezi. Most milyen a helyzet Békésen? Mennyire intenzív a kampány? Az ott élőket mennyire foglalkoztatják a választások?
Sajnos az elmúlt években kiábrándultak az emberek a politikából. A média tele politikai propagandával. Az emberek látják, hogy az elmondottak és a valóság között óriási szakadék tátong. Akármelyik párt kezében van a kormányzás, az itt élőknek egyre nehezebb a megélhetés. Így a városban élők is elfordultak a politikától, még helyi szinten is. Azt látják, hogy egy nagyon szűk réteg él jól az ide hozott pályázati pénzekből is. Bízom abban, hogy a magyar a 24. órában már nem engedi még tovább megvezetni magát. Ezért is remélem, hogy a helyiek közül minél többen elmennek szavazni, és viszik családtagjaikat, szomszédaikat, jó ismerőseiket. Nem engedhetjük meg, hogy ez a kerület végleg elvesszen. Hogy maga alá gyűrje az egyéni érdek. Ha elmennek szavazni, akkor a szebb napokat látott várost előbb-utóbb újra régi csillogásában láthatjuk.
Lesz ennek a városnak még egyszer újra 23 ezres lélekszáma! Hinni kell és akarni a valódi változást.
Mit mondana a bizonytalanoknak, miért szavazzanak Önre?
A polgármester és alpolgármester mindig azt nyilatkozza a helyi kotkodában -Békési Újság-, a helyi önkormányzati szócsőben -név nélkül-, hogy egyetlen ellenzéki embere van, aki hátráltatja a fejlődést. Hány képviselője van Békés városának? Pontosan 11 főből áll a képviselő testület. Ha egy képviselő „elgáncsol” 10 városáért aggódót, akkor az azt jelenti, hogy nagyon gyönge a hitük. Persze nem kényelmes hallani az igazságot még egy képviselőtől sem. Engem ’19-ben ezért küldött be több mint ezer szavazó. Képviselőként továbbra is a többségi lakosok akaratát fogom képviselni a testületben.
Kiemelt képünkön Földesi Mihály (balra)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!