Helyszíni riportunk a Veszprém vármegyei Márkóról.
A kitermelés alatt álló márkói dolomitbánya és annak közvetlen környezete nyílt karsztos területen fekszik. Márkó, Bánd, Herend, de még Veszprém ivóvize is erről a vízbázisról ered. Ide szándékozna letenni a bánya tulajdonosa évi 50 ezer tonna inert hulladékot.
Az ivóvízért aggódó helyiek szerint azonban az előzetes engedélyeztetéshez benyújtott dokumentáció nem stimmel. C jelűként szerepel benne a bánya területe, holott az a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség szerint B kategóriás hidrogeológiai védőterületen helyezkedik el és közvetlenül mellette A besorolású terület is van.
Ugyancsak „érdekes”, hogy az engedélyezési folyamatból kimaradt a Bakonykarszt Zrt., amely a térség vezetékes ivóvízellátásáért felel.
A cég vezetője korábban levelet küldött az engedélyt kiadó kormányhivatalnak, melyben többek között a következőket írta:
„A tervezett tevékenység ellen, mivel az megítélésünk szerint a fokozottan sérülékeny karsztvíztároló biztonsága szempontjából jelentős mértékben sérelmes, a jelen levelünk megküldésével kifogással élünk, és kérjük az előzetes vizsgálatot lezáró határozat visszavonását! Kérelmünk indoka, hogy a tárgyi tevékenység Márkó térségében a karsztvíztároló állapotát kedvezőtlen irányban változtatná meg, veszélyeztetve a térségi ivóvízellátási lehetőségeket.”
A helyiek hiába kérték a márkói polgármester, valamint a térség fideszes országgyűlési képviselője, Ovádi Péter segítségét, kéréseik süket fülekre találtak. Talán azért, mert nagyobb mutyi van a háttérben, mint azt gondolnánk. Pedig az ivóvíz mindannyiuk közös kincse, melyet jó lenne megőrizni gyermekeinknek és unokáinknak.
Videós riportunk Márkóról:
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!