„Miért kötelező még mindig a szakdolgozói és gyógyszerészi kamarai tagság?” – kérdezte az országgyűlési plenáris ülésen a Mi Hazánk képviselője, aki szerint a szakmai szervezethez tartozásról mindenkinek önkéntes alapon kellene döntenie.
Szabadi István arra emlékeztetett, hogy a Mi Hazánk Mozgalom február végén azzal a kitétellel támogatta a kötelező orvosi kamarai tagság eltörlését, hogy a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara és a Magyar Gyógyszerészi Kamara esetében is töröljék el a tagság kötelező jellegét, erre azonban a mai napig nem került sor.
A szakmai kamarákról szóló törvény mindhárom kamarára kiterjed, de kötelező kamarai tagságot idén márciustól csak az egészségügyi szakdolgozók és gyógyszerészek esetében ír elő, ami az orvosokhoz képest hátrányos megkülönböztetést jelent – érvelt.
Szabadi felidézte, hogy 2023-ban a szakdolgozóknak 18.096 Ft, az alkalmazott gyógyszerészeknek 34.000 Ft tagdíjat kell fizetniük, ami a méltatlanul alacsony fizetéshez képest nagy anyagi megterhelést okoz. Az ötévente lejáró működési engedély meghosszabbításához továbbképzéseken kell részt venni, de ezeknek csak egy részét biztosítja a Kamara ingyenesen. A főleg elméleti képzések tartalma évről évre ismétlődik, ezeket online is meg lehetne tartani, ami olcsóbb lenne és nem kötné le annyira a dolgozók szabadidejét.
Ha szabadon lehetne választani, akkor 80 százalék kilépne?
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarának megközelítőleg 120 ezer tagja van, de a Mi Hazánk információi szerint tíz szakdolgozóból nyolc nem maradna tagja, ha nem köteleznék rá.
„Kérem, Tisztelt Miniszter Úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy az orvosokhoz hasonlóan miért nem szüntetik meg a szakdolgozók és gyógyszerészek kötelező kamarai tagságát, miért okoznak felesleges többletterhet nekik?” – érdeklődött az ellenzéki politikus Pintér Sándortól, hiszen ez a terület abszurd módon a belügyminiszterhez tartozik.
Válaszra Rétvári Bence emelkedett, aki megfogalmazta, hogy a magyar kormány parnetségre törekszik a kamarákkal és nagyon igyekezett a jó viszony fenntartására. Az állítást kisebb morajlás követte a házban. A kamara Rétvári szerint visszaél a hatalmával és politikai célokra használja fel a pozícióját. Kiemelte, hogy sok egyeztetést tart a belügy a kamarával.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!