A gyermekotthonok Anglia legolcsóbb területeire költöznek – nem oda, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.
Az Observer által összegyűjtött megdöbbentő adatok azt mutatják, hogy a szociális ellátást a pénz diktálja, nem pedig a szükséglet.
Az Observer vizsgálata szerint az új gyermekotthonokat aránytalanul nagy mértékben helyezik el Anglia olcsóbb és hátrányosabb helyzetű részein.
Az elmúlt öt év során a legolcsóbb lakásárakkal rendelkező területeken található gyermekotthonok száma közel háromszor gyorsabban nőtt, mint a “drágább” helyeken. A gyermekvédelmi szolgálatok igazgatói arra figyelmeztettek, hogy a tendenciákat a magángondozási szolgáltatók „szemenszedett nyerészkedése” hajtja, amely az olcsó lakásokat és a helyi munkaerőt veszi célba.
Az eredmények azt sugallják, hogy a magáncégek nem oda telepítik az otthonokat, ahol szükség van rájuk, hanem oda, ahol a legolcsóbb számukra.
Ez a gyakorlat segíti őket a nyereség növelésében.
Ez azonban azt is jelenti, hogy a kiszolgáltatott gyermekeket több száz kilométerre is elszállíthatják egy gondozási helyért, elszakítva őket a családjuktól és a támogató hálózattól, amelyre támaszkodnak.
Az Observer című lap azt követően hozta nyilvánosságra adatait, hogy egyes gyermekeket a lakóhelyüktől több mint 180 kilométerre lévő gondozóházakba költöztettek.
Az elmúlt évtizedben megnyitott ápolási otthonok közül majdnem minden ötödik a legolcsóbb lakásárakkal rendelkező területeken található, szemben a legdrágább területeken található minden 17. otthonnal. A megállapításokra reagálva az egyes területeket képviselő tory képviselők azt mondták, hogy az ápolási rendszer „szánalmasan csődöt mondott”, és kijelentették, hogy válaszokat fognak kérni a miniszterektől. Josh MacAlister, a gyermekgondozásról szóló független felülvizsgálat szerzője szerint ez „a legújabb bizonyíték arra, hogy a gyermekek szociális ellátása szétesett”.
A megállapítások aggodalmat keltettek a helyi parlamenti képviselőkben és a gyermekellátási szolgáltatások igazgatóiban, akik szerint az ellátást nem szabadna a profitnak vezérelnie.
A Verseny- és Piacfelügyelet tavalyi felülvizsgálata szerint Angliában az egy gyermekre jutó átlagos működési nyereség 45 000 font – úgy 22 millió forint volt, a haszonkulcs pedig átlagosan 22,6%.
„A gondozásban lévő gyermekek elhelyezésének egyetlen irányadó szempontja az, hogy hol lehet őket a legjobban támogatni” – mondta Antony Higginbotham, Burnley tory képviselője. „Az esetek túlnyomó többségében – kivéve, ha védelemre van szükség – ez az a hely, ahol hozzáférhetnek a barátaikhoz, a családjukhoz és a támogató hálózatukhoz. Ezekből a számokból azonban világosan látszik, hogy az ingatlanárak elsőbbséget élveznek azzal szemben, hogy mi a legjobb ezeknek a kiszolgáltatott gyerekeknek. Ez elfogadhatatlan” – tette hozzá a képviselő.
Kiemelt kép: Russel Hart / Alamy