Karikó Katalin Széchenyi-díjas magyar kutatóbiológus, a szintetikus mRNS alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztését felfedezéseivel megalapozó biokémikus és Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívó kapta idén a Szent István-rendet. A legmagasabb rangú magyar kitüntetést Novák Katalin köztársasági elnök adta át, Böjte Csaba atyát, a dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítóját pedig a Magyar Becsület Renddel tüntette ki – összegezte a Magyar Nemzet.
A leírása szerint a Magyar Szent István-rend a legmagasabb állami kitüntetés, amely a Magyarország érdekében tett legkiemelkedőbb, különleges érdemek, kimagasló életművek, nemzetközi téren szerzett jelentős értékek elismerésére szolgál. A 259 éve alapított kitüntetést hetven év szünet után, 2013 óta adományozzák ismételte.
A korábban az oltásterrorban élen járó Fidesz-kormány pedig úgy ítélte meg, az mRNS alapú vakcinák fejlesztésében úttörőnek számító Pfizernek dolgozó Karikó Katalin megérdemli eme kitüntetést. (Karikó korábban olyanokat is mondott, hogy az oltások és annak vélt mellékhatásai között nem lehet ok-okozati összefüggésről beszélni.)
Harcoljunk az „álhírek” ellen
Karikó „kiemelkedő munkásságát” a Covid lecsengését követően sem hagyta abba. Idén nyáron például ismét harcba hívott mindenkit az „álhírek” ellen. Mint fogalmazott:
Nekem, nektek és mindenkinek harcolnia kell az álhírek ellen, a közösségi médiában gyakran csak limitált ismeretekkel rendelkező emberek tesznek állításokat, akik sokkal jobban meg vannak győződve a saját igazukról és mindig hangosabbak.
A főként egyetemisták előtt megtartott beszédében kiemelt fontosságúnak nevezte, hogy a társadalommal elfogadtassák az új technológiákat – ezen elfogadtatásban pedig nekik, tehát a diákoknak is „kiemelt szerepük van”.
Hitté vált ez a vakcinaellenesség és ezt nehéz feloldozni
– tette hozzá. A Portfoliónak a kutató azt is elárulta, nehezen érti meg, miért ellenségesek az emberek a gyógyszergyártó cégekkel és vakcinákkal szemben.
Újságírói kérdésre azt is elmondta, szerinte a Covid-19 velünk marad, ragályos marad, mire egy kollégája véleményét idézte:
hat havonta érdemes megismételni az oltást.
„Nemzeti példakép”
Novák Katalin a kitüntetések átadása előtt tartott beszédében kiemelte:
Egy nemzetnek szüksége van példaképekre, olyanokra, akikkel egy nyelvet beszélünk, akikkel közös a történetünk. Olyan példaképekre, akik olyanok, mint mi, mégis többek, jobbak nálunk. Akik a közösségért dolgoznak, a munkájukat pedig szolgálatnak tekintik. Ilyen hősöket, példaképeket köszönthetünk ma.
A köztársasági elnök ezt követően hosszasan méltatta Karikó Katalint.
Szilágyi Áronról Novák kiemelte a Stipendium Peregrinum programhoz való csatlakozását. Mint mondta, Szilágyi Áron vállalta, hogy személyesen támogatja, segíti a fiatal tehetségeket, amit ő maga is megkapott. Példamutató abban is, ahogy Fair Play-díjasként az ellenfeleivel bánik, amilyen tisztelettel fordul a másik felé.
Böjte Csaba azt vállalta, hogy az igazán nehéz sorban élő árva, vagy rossz körülmények között élő 2500 gyereknek, fiatalnak nyújt otthont és családot. A jóság iránti elkötelezettséggel élő az életét, tudását pedig úgy adja tovább, ahogyan az általa felnevelt gyerekek is gondoskodnak a rászorulókról – fogalmazott Novák Katalin.
Borítókép: Karikó Katalin és Szilágyi Áron kapta a Szent István-rendet (Forrás: Havran Zoltán)
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!