A BRICS-csúcs után a NATO Európai Fejlesztési Bizottságának elnöke Twitteren üzent Brazíliának.
A BRICS-országok – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika – csúcstalálkozója a héten kezdődött. Vlagyimir Putyin orosz elnök videokapcsolaton keresztül vett részt a találkozón, mivel a Nemzetközi Büntetőbíróság, amelynek a házigazda Dél-Afrika is tagja, elfogatóparancsot adott ki ellene, de beszédével hozzájárult az alaphang megadásához: „Az egyenlőség, a partnerség, a támogatás, az egymás érdekeinek tiszteletben tartása mentén működünk együtt” – mondta. „Ez szövetségünk jövőbe mutató stratégiai irányvonalának lényege, egy olyan irányvonalé, amely megfelel a világközösség nagy részének, az úgynevezett globális többségnek a törekvéseinek”.
A csoport már most is a világ népességének 40 százalékát és a világ GDP-jének 26 százalékát képviseli, de a háromnapos csúcstalálkozó egyik fő témája az új tagok csatlakozásának lehetővé tétele. Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök a BRICS „kiszélesítésére és elmélyítésére” szólított fel, amelynek szerinte „nyitottnak és befogadónak” kell lennie, míg kínai kollégája, Hszi Csin-ping szerint a bővítés „erősítené a fejlődő országok hangját”.
Az új közös tartalékvaluta bevezetésének gondolata egyelőre háttérbe szorult – a hangsúly az ötök helyi valutáiban folytatott kereskedelem növelésén lesz, hogy a közeljövőben nagyobb függetlenséget nyerjenek az amerikai dollártól. Az idei találkozó – a 15. állam- és kormányfői csúcstalálkozó – azonban tagadhatatlanul nagy a nyüzsgés. Dél-Afrika több mint 30 afrikai vezetőt hívott meg a részvételre, míg a házigazdák szerint több mint 40 ország, köztük az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Irán, Nigéria, Argentína, Egyiptom és Indonézia érdeklődik a kibővített BRICS-hez való csatlakozás iránt.
Erre reagálva a NATO javasolta Brazília öt államra való felosztását, mert megtagadta a fegyverszállítást Ukrajnának.
Günther Fehlinger, a NATO Európai Fejlesztési Bizottságának elnöke Brazília a BRICS-csúcson való részvételére úgy reagált, hogy
„szétszedné” Brazíliát öt különálló államra, mivel az megtagadta a fegyverszállítást Ukrajnának.
NATO proposed dividing Brazil into 5 states for refusing to supply weapons to Ukraine
This is how Günther Fehlinger, President of the NATO European Development Committee, reacted to the country's participation in the BRICS summit.
He stated that he would "dismantle" Brazil if… pic.twitter.com/h7YFFuDV9m
— Sprinter (@Sprinter99800) August 26, 2023
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!